Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co w Istebnej w wielkich chłodniach przechowywane są tony nasion świerka?

Wojciech Trzcionka
Gdyby jednego dnia przyszedł kataklizm - huragan albo wielki pożar - i powalił wszystkie beskidzkie świerki, piękne lasy będzie można odbudować. W Istebnej-Wyrchczadeczce działa bowiem Karpacki Bank Genów Świerka, gdzie ...

Gdyby jednego dnia przyszedł kataklizm - huragan albo wielki pożar - i powalił wszystkie beskidzkie świerki, piękne lasy będzie można odbudować. W Istebnej-Wyrchczadeczce działa bowiem Karpacki Bank Genów Świerka, gdzie w wielkich chłodniach przechowuje się kilkadziesiąt ton nasion.

Istebniańskie świerki są cenione w całej Europie. Sadzonkami z Beskidów obsadzają swoje góry nie tylko Polacy, ale i Francuzi oraz Szwedzi. A to dlatego, bo nasze smreki dobrze wytrzymują trudne warunki atmosferyczne i łatwo przyjmują się w różnych szerokościach geograficznych.

Żeby je jednak mieć, trzeba najpierw wyjść na drzewo i obrać je z szyszek. W Nadleśnictwie Wisła jest specjalna ekipa zbieraczy owoców świerka. Ci ludzie nie wiedzą, co to zawroty głowy i lęk wysokości. Koledzy wołają na nich "szyszkarze" albo "ludzie-wiewiórki".

Przystawiają drabiny do drzew, wspinają się na wysokość trzeciego piętra, a potem zbierają szyszki do worków. Z jednego świerka jest średnio 10-15 kilogramów szyszek. Żeby tyle zebrać, na iglaku trzeba spędzić godzinę, a nawet dwie.

Leżakują jak wino

W Nadleśnictwie Wisła przetwarza się rocznie około dwóch ton szyszek. Ich zbiór odbywa się zawsze w miesiącach zimowych. Potem szyszki trafiają do Banku Genów Świerka i tam są suszone.

Gdy już zaczynają wysypywać się z nich nasiona, szyszki trafiają do wielkiego bębna. Nasiona wypadają na sita, aby odseparować je od zanieczyszczeń - łusek i gałązek. W następnej kolejności z każdego nasionka odrywa się skrzydełko oraz oddziela nasiona pełne od pustych i znowu suszy. Dopiero wtedy trafiają one do małych pojemników, na które - jak na butelkach dobrego wina - nakleja się etykietkę z miejscem zbioru i rocznikiem.

- Chodzi o to, żeby w przyszłości sadzonki trafiały w miejsca, w których panują zbliżone warunki atmosferyczne. Nie można nasion drzew, które rosną na 400 m, przenosić na wysokość 1000 m n.p.m. - wyjaśnia Aleksandra Młynarczyk, specjalistka ds. nasiennictwa Nadleśnictwa Wisła.

Dopiero opisane pojemniki wędrują do wielkich chłodni, w których panuje temperatura minus 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach można je przechowywać i 30 lat.

W chłodniach magazynach są przechowywane m.in. szyszki z rezerwatu na Baraniej Górze.

To elita wśród drzew - niektóre świerki mają tam i 300 lat. Zgromadzone nasiona będą rezerwą na wypadek, gdyby drzewostan zachorował.

Przywrócą równowagę

Teraz wyłuszczarnia pracuje pełną parą. Po to, aby część nasion była gotowa do wiosennego wysiewu w inspektach. Małe sadzonki do lasu trafią dopiero jak podrosną, po trzech latach.

- W 2004 roku wichura powaliła setki drzew, ponadto we znaki dała nam się ubiegłoroczna susza, potrzebujemy więc mnóstwa nowych sadzonek. W wielu miejscach świerki zastępujemy jednak jodłą i bukiem, aby przywrócić naszym lasom równowagę. Świerka było po prostu za dużo - mówi Aleksandra Młynarczyk.


Dobry budulec

Drewno świerkowe używane jest m.in. w budownictwie, robi się z niego np. podłogi i schody, a także w górnictwie i przy konstruowaniu mostów. To drewno specjalne na maszty, instrumenty muzyczne (drewno rezonansowe). Produkuje się z niego gonty. Jest odpowiednie do wyposażenia wnętrz i dla przemysłu celulozowo-papierniczego. Kora zawiera dużo garbników, a żywica jest wykorzystywana w przemyśle chemicznym.

Świerk Pospolity

To wiecznie zielone drzewo szpilkowe. Może osiągnąć wysokość do 70 m, choć najczęściej mierzy od 30 do 50 m. Jest najwyższym drzewem rodzimym w Europie. Najwyższy polski świerk w rośnie w Puszczy Białowieskiej, ma wysokość 55 m i średnicę pnia 140 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto