Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczyna. Miasto na bagnach

Sylwia Plucińska
Pszczyńskie żubry oglądać można w zagrodzie pokazowej Ośrodka Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry w Jankowicach koło Pszczyny.
Pszczyńskie żubry oglądać można w zagrodzie pokazowej Ośrodka Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry w Jankowicach koło Pszczyny.
Pierwsza pisana wzmianka o Pszczynie pojawia się w 1303 roku. Wspomina ona o kasztelanie pszczyńskim. Skoro w tym czasie była tu kasztelania, gród musiał istnieć już wcześniej. Powstał w dolinie rzeki Pszczynki, przy ważnym szlaku handlowym z Rusi i Krakowa - aż nad Dunaj.

W średniowieczu tereny, które później miały się stać Ziemią Pszczyńską, należały do Małopolski. Darowizna Kazimierza Sprawiedliwego na rzecz księcia opolsko-raciborskiego Mieszka Plątonogiego (1178 r.) sprawiła, że ziemie te związane zostały ze Śląskiem. I tak już pozostało.

Na dziejach i rozwoju miasta oraz okolicy najbardziej zaważyły cztery możne rody: Turzonów, Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów. Ostatnim właścicielem zamku pszczyńskiego był Jan Henryk XVII (1938-1945). Tytuł zaś pierwszego Honorowego Obywatela Pszczyny po II wojnie światowej miasto nadało (w roku 2000) księciu Bolkowi von Hochbergowi, urodzonemu w 1936 roku w Monachium prawnukowi Jana Henryka XI, wielkiego łowczego Cesarstwa Niemieckiego.

Na temat nazwy miasta - Pszczyna, (niem. Pless) krążą różne teorie. Jedni wywodzą ją od łacińskiego plescitum (teren łowiecki, rewir leśny), inni od staropolskiego "pło", "pleso" (jezioro), jeszcze inni od "plusku" wody, a prof. Jan Miodek od "blszczyny" - czyli mieniącej się rzeki. Wspólna dla tych tez jest woda, której nie brak w okolicy i dziś.

Od nazwy Pless biorą swe imiona także pszczyńskie żubry. Obecnie ich przywódcą jest widoczny na zdjęciu (ten z lewej) byk Plawiant. Razem z sześcioma krowami i cielętami czysto pszczyńskiej linii przebywa on w zagrodzie pokazowej Ośrodka Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry w Jankowicach koło Pszczyny. I tam też te najprawdziwsze pszczyńskie żubry oglądać można.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto