Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puńców: Osiem wieków historii

(ba)
Puńców to wieś leżąca w dolinie rzeki Puńcówki, w zachodniej części Pogórza Cieszyńskiego, na wysokości około 300 - 350 m. n. p. m. To najstarsza wioska, obok będącego siedzibą gminy Goleszowa, i jedna z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim wsi książęcych. Istniała już w 1223 roku.

Najcenniejszym obiektem zabytkowym w Puńcowie jest kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jerzego. Zbudowany w 1518 roku jest najstarszym istniejącym kościołem murowanym na ziemi cieszyńskiej. Zbudowany w stylu późnogotyckim rozbudowany został w latach 1902 - 1905. Wtedy to na miejscu starej, drewnianej wieży, wybudowano nową - murowaną, dopasowaną do całości budowli. W wieży umieszczono dzwon z 1726 roku.

Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium, przechodzące od północnej strony w zakrystię. W kościele jest stary ołtarz pasyjny, pochodzący ze starego kościoła drewnianego, istniejącego tu przed zbudowaniem kościoła murowanego.

Nawa świątyni jest na planie kwadratu z ośmiobocznym, centralnym filarem wspierającym trójdzielne sklepienia (tzw. sklepienie palmowe lub gwiaździste). Jest to jedyny tego rodzaju przykład rozwiązania nawy na Śląsku Cieszyńskim. Węższe prezbiterium, oddzielone ostrołukową tęczą, zachowało sklepienie sieciowe. Wewnątrz znajduje się też kilka ładnych portali gotyckich. Wystrój kościoła pochodzi przeważnie z XIX w.

Warto przypomnieć, że mieszkańcami wsi byli m.in. Józef Zaleski (1850 - 1915), prezes Towarzystwa Rolniczego, autor "Listów znad Puńcówki" oraz Alojzy Milata (1885 - 1936), pedagog i krajoznawca, autor kilkunastu podręczników z geografii i metodyki tego przedmiotu.

Ciekawostką geologiczną jest występowanie na terenie Puńcowa cieszynitów - zasadowych skał wulkanicznych, utworzonych w okresie kredy.

W Puńcowie jest też kilka domów zabytkowych z XIX wieku, posiadających np. sklepienia kolebkowe. Rozłożona nad Puńcówką miejscowość jest idealnym terenem na wycieczki rowerowe. Od wielu lat stanowi miejsce, w których chętnie osiedlają się co zamożniejsi mieszkańcy Cieszyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto