Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie Święto Rowerzysty 2023 – na Rynek w Gliwicach z Parku Śląskiego na rowerach. To największa tego typu impreza w regionie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Znaczna część trasy została wyznaczona ulicami aglomeracji, ale obejmie również tereny parkowe i leśne.
Znaczna część trasy została wyznaczona ulicami aglomeracji, ale obejmie również tereny parkowe i leśne. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
W niedzielę 18 czerwca odbędzie się kolejna edycja Śląskiego Święta Rowerzysty. Przejazd największej grupy miłośników dwóch kołek będzie prowadzić z Parku Śląskiego przez Rudę Śląską i Zabrze na gliwicki Rynek. - Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać, hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły – mówi Tomasz Herud, prezes Stowarzyszenia „Rowerowe Gliwice”.

Śląskie Święto Rowerzysty 2023 – do pokonania 32 kilometry ulicami śląskich miast

Tegoroczna edycja Śląskiego Święta Rowerzysty rozpocznie się w Parku Śląskim. Peleton wystartuje spod fontanny z pelikanami. Trasa przejazdu będzie liczyć 32 km i obejmie między innymi Świętochłowice, Rudę Śląską i Zabrze. Znaczna część trasy została wyznaczona ulicami aglomeracji, ale obejmie również tereny parkowe i leśne. Finał wydarzenia odbędzie się na Rynku w Gliwicach.

– Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać. Promujemy rower jako istotny element ekologicznego i zrównoważonego transportu. Śląskie Święto Rowerzysty to największa niesportowa impreza rowerowa w regionie – zachęca Tomasz Herud ze Stowarzyszenia „Rowerowe Gliwice”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymogiem są uprawnienia do kierowania rowerem, organizatorzy przypominają również o odpowiednim oświetleniu rowerów i kaskach. Kolumnę rowerzystów będzie ubezpieczać policja.

Śląskie Święto Rowerzysty rozpocznie się o godz. 10.50 przy fontannie z pelikanami w Parku Śląskim. Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą dołączyć do rowerzystów o godz. 12.25 na pl. Jana Pawła II, odjazd z parku Pileckiego w Zabrzu został zaplanowany na godz. 13.30. Uczestnicy dotrą na Rynek w Gliwicach ok. godz. 15.15. W tym miejscu odbędzie się finał wydarzenia.

- Mówisz „rower”, czytasz zdrowie, ekonomia, kondycja, ekologia i fantastyczny środek transportu. Dlatego właśnie ma on wierne grono zagorzałych miłośników, którzy 18 czerwca będą obchodzić swoje święto. Rowerowi maniacy przejadą przez pięć miast, w tym Gliwice. To właśnie na naszym pięknym Rynku odbędzie się finał Śląskiego Święta Rowerzysty 2023 – komentują władze Gliwic.

Dodatkowe informacje na temat imprezy można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku, zaś szczegółowa mapa przejazdu wraz z profilem trasy jest dostępna na stronie ridewithgps.com.

Utrudnienia w ruchu w związku ze Śląskim Świętem Rowerzysty

Trasa niedzielnego przejazdu będzie prowadzić głównie ulicami miast aglomeracji. Z tego powodu kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Najpierw w Chorzowie i Rudzie Śląskiej, a później w pozostałych miastach na trasie przejazdu.

W godzinach 12.30-14.00 chwilowych utrudnień w ruchu oraz w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej należy spodziewać się w Zabrzu. Zgodnie z planem kolumna rowerzystów przejedzie przez granicę Rudy Śląskiej i Zabrza ok. godz. 12.50. Chwilę po 13.00 dotrze do Parku Pileckiego, pół godziny później wyruszy drogą publiczną w kierunku Parku Powstańców Śląskich i Gliwic.

- Na gliwickim odcinku rowerzyści pojawią się około godz. 14.00. Przejadą ul. Wschodnią, Młodego Górnika, Władysława Sikorskiego, Wielicką, Królewskiej Tamy, Akademicką, Strzody, Wyszyńskiego i Zwycięstwa – informuje Urząd Miejski w Gliwicach.

Mapkę pokazującą trasę przejazdu można znaleźć w naszej galerii.

Śląskie Święto Rowerzysty – dojedź rowerem na wydarzenie

Na start można oczywiście dostać się samochodem lub komunikacją publiczną, jednak Stowarzyszenie „Rowerowe Gliwice” zachęca, by do Parku Śląskiego dojechać rowerem. Miłośnicy dwóch kółek wyruszą z pl. Krakowskiego o godz. 8.30. Spotkają się z mieszkańcami Zabrza o godz. 9.10 na rogu Sportostrady i ul. Jaskółczej. Dojazd pod fontannę z pelikanami w Parku Śląskim został zaplanowany na godz. 10.30.

- Zapraszamy Was na wspólny dojazd rowerami do Chorzowa na start Śląskiego Święta Rowerzysty 2023 – zachęca stowarzyszenie.

Dodatkowych informacji na temat dojazdu z Gliwic należy szukać w wydarzeniu na Facebooku.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piłkarki ręczne już przygotowują się do mistrzostw Europy 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto