Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Lodowe włosy” w polskich lasach. Zjawisko rzadkie, ale niezwykle interesujące. Jak powstają i czym się charakteryzują?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wyglądają jak malowane i stworzone przez człowieka, w rzeczywistości za „lodowe włosy” odpowiedzialna jest matka natura.
Wyglądają jak malowane i stworzone przez człowieka, w rzeczywistości za „lodowe włosy” odpowiedzialna jest matka natura. pixabay.com/Wensbos
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak kłębek waty, w rzeczywistości to naturalne zjawisko, które można spotkać w rodzimych lasach. Mowa o „lodowych włosach”. Leśnicy wyjaśniają, jak powstają.

Spis treści

Do lasu nie tylko po grzyby i jagody

Polskie lasy kryją wiele pięknych organizmów. Możemy natknąć się na grzyby przypominające galaretkę, czy też porcelanowe rękodzieło lub takie, które z daleka można wyczuć po nieprzyjemnym zapachu. W okresie jesienno-zimowym na uwagę zasługują też „lodowe włosy”.

O znalezisku poinformowało Nadleśnictwo Wisła. Amatorzy leśnych wycieczek rzadko kiedy mają okazję dostrzec „lodowe włosy”, pojawiają się rzadko, ale jeśli są, robią wrażenie. Niektórzy porównują je do puchu lub waty cukrowej.

Czym są „lodowe włosy”?

W rzeczywistości to nic innego jak zamarznięta woda. Wydostaje się z gruntu i tworzy cienkie warstwy lodu, przypominające włosie. Procesowi sprzyja obecność grzybów – łojówek różowawych.

Powstają w trakcie przymrozków, pod warunkiem że grunt nie jest jeszcze zamarznięty, przekazuje Nadleśnictwo Wisła w mediach społecznościowych.

Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi, czytamy z kolei na stronie Nadleśnictwa Białystok.

Zjawisko najczęściej występuje na martwych gałęziach drzew. Powstaje w reakcji z obumarłymi częściami roślin i wspomnianą już łojówką różowawą. Włosy tworzą się na skutek wysokiej wilgotności powietrza i minusowych temperatur. Jak zaznaczają leśnicy, tego typu okaz natury można spotkać jedynie na północnej półkuli, w tym właśnie w Polsce.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Lodowe włosy” w polskich lasach. Zjawisko rzadkie, ale niezwykle interesujące. Jak powstają i czym się charakteryzują? - Strefa Agro

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto