Za kilka miesięcy zima znów zapuka do naszych drzwi! Zainwestuj w zdrowe ogrzewanie, dotacje czekają

Akcja specjalna eksperów
Od 16 kwietnia w naszej gminie trwa pilotażowy program antysmogowy „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach”. I choć żar leje się z nieba, to właśnie lato jest najlepszym czasem, aby pomyśleć o wymianie starych kopciuchów na ekonomiczne a przede wszystkim ekologiczne ogrzewanie.

Jak wynika z rocznej oceny jakości powietrza za 2019 r. jakość powietrza w naszej gminie, jest najgorsza w województwie śląskim. Dlatego też to właśnie u nas realizowany jest pilotażowy program „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach”.

- Uruchamiamy pilotaż w Pszczynie. Chcemy sprawdzić na ile nasze dodatkowe wsparcie – razem ze wdrażanymi już programami Czyste Powietrze i Stop Smog – pomoże mieszkańcom w walce ze smogiem – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Program skierowany jest do osób fizycznych-właścicieli / współwłaścicieli lokali mieszkalnych oraz do wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Gminy Pszczyna. Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

- Wyróżnikiem pszczyńskiego pilotażu będzie rezygnacja ze wsparcia dla źródeł węglowych i mniej efektywnych kotłów na pellet, a także wyższe wsparcie na ogrzewanie pompą ciepła i elektryczne w lokalach mieszkalnych w stosunku do proponowanego w ramach programu Czyste Powietrze – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Ile dokładnie i na co można zdobyć dofinansowania?
Jak czytamy na stronie https://www.wfosigw.katowice.pl/

-W podstawowym poziomie dofinansowania – obejmującym wnioskodawców z dochodami do 100 000 zł rocznie – będzie można otrzymać od 30 do nawet 60 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od zakresu realizowanego przedsięwzięcia.

Czytaj więcej o dofinansowaniach

- Program pilotażowy to kolejne solidne wsparcie finansowe dla mieszkańców gminy Pszczyna planujących wymianę starych kotłów węglowych. Od lat gmina pomaga przy takich inwestycjach i zachęca do proekologicznych działań zmierzających w kierunku poprawy jakości powietrza. W wielu domach wciąż korzysta się z tzw. kopciuchów. Naszym celem jest ich wyeliminowanie i jak najszybsze zastąpienie źródłami energii przyjaznymi dla środowiska – mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Na co zamienić stary kopciuch?
Najlepiej na ogrzewanie, które będzie miało korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ogrzewanie na podczerwień jest ekonomiczne, ekologiczne, nie wymaga osobnej instalacji oraz przeglądów technicznych. Ponadto możemy na nie zdobyć dodatkowe dofinansowanie, nawet do 6 tys. zł!

I tak firma RAINE POLSKA SP. Z O.O. oferuje m.in. bezpłatne przygotowanie do programu dedykowanego dla naszej gminy, ale również programu Czyste Powietrze. Ponadto – bezpłatną wycenę, pomiary i kompleksową realizację inwestycji.

Warto się spieszyć, bo zima lubi zaskakiwać a pilotażowy program będzie u nas realizowany ze środków NFOŚiGW, w latach 2021-2024, ale umowy z beneficjentami będą podpisywane do 31 marca 2022 r.

Kto może skorzystać z dofinansowania i jak złożyć wniosek?
Czytaj więcej o pilotażowym programie dedykowanym dla gminy Pszczyna

- Od początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze przyznaliśmy mieszkańcom Pszczyny niemal 8 milionów złotych dofinansowania na wymianę starych kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Pszczyna jest jednak jedną z najbardziej zanieczyszczonych gmin na Śląsku. Jestem przekonany, że dzięki wdrożeniu tego pilotażowego programu tempo wymiany nieefektywnych kotłów znacząco się zwiększy – sumuje prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek.

Wejdź na stronę uden-s.pl i sprawdź, jak dział ogrzewanie na podczerwień! To same korzyści!

Dodaj ogłoszenie