Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn Robi Wrażenie Na Wszystkich

Redakcja
Barwna historia, ciekawe zabytki, bogate walory przyrodnicze, ...
Barwna historia, ciekawe zabytki, bogate walory przyrodnicze, ... Maciek Homis
Barwna historia, ciekawe zabytki, bogate walory przyrodnicze, intrygująca międzykulturowość oraz szeroka oferta imprez to walory Cieszyna, transgranicznego miasta leżącego na południu Polski.

Cieszyn dla koneserów
W Cieszynie znajdziecie pełno unikatów. Po zabytkowych bibliotekach i archiwach możecie wybrać się Szlakiem Książki. Sztukę współczesną znajdziecie w Galerii Szarej, a nowy polski i światowy design w Zamku Cieszyn. Miłośnicy historii pokochają cieszyńskie zabytki. Interesujące zbiory można znaleźć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Protestantyzmu, Muzeum Drukarstwa czy Muzeum 4 pułku Strzelców Podhalańskich. Zapraszamy też na ciekawe i na wysokim poziomie artystycznym wydarzenia: Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, Festiwal Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”, Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”, Cieszyński Festiwal Jazzowy i wiele innych.

Cieszyn od pokoleń
Wszystkich, którzy mają wolny czas i ochotę na spędzanie go w nowych miejscach mogą cieszyć się cieszyńskimi zabytkami. Pospacerować można wieloma trasami: śladami cieszyńskich Żydów, szlakiem książąt cieszyńskich - Piastów lub Habsburgów, szlakiem pamiątek ewangelików cieszyńskich lub kościołów i klasztorów i to po obu stronach rzeki Olzy. Od wczesnej wiosny zapraszamy też na szlaki spacerowe „Via Natura”. W maju nadzwyczaj pięknie prezentuje się szlak kwitnących magnolii.

Cieszyn dla rodzin
Rodzicom i dzieciom wiele frajdy sprawi zwiedzanie Wzgórza Zamkowego i wdrapanie się na Wieżę Piastowską, z której podziwiać można widok nie tylko Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Rodzice mogą zabrać swoje pociechy na spacer Cieszyńską Wenecją oraz wzdłuż brzegu rzeki Olzy, gdzie znajdą place zabaw i miejsce do jazdy na rolkach, rowerze, deskorolce. Zapraszamy na seanse dla dzieci Przeglądu Filmowego „Wakacyjne Kadry” Po takim wyczerpującym dniu wszyscy zasmakują w wybornej cieszyńskiej kuchni.

Cieszyn z adrenaliną
Wszystkim, którzy chcą się zabawić i doświadczyć specyficznej atmosfery miasta granicznego, Cieszyn oferuje klimatyczne lokale po polskiej i czeskiej stronie miasta. W sierpniu zapraszamy na Freestyle City Festival imprezę dla wszystkich kochających freestyle i adrenalinę.

Cieszyn bez granic
Leżąc przez wieki na ruchliwym szlaku migracyjnym Cieszyn był miejscem gdzie spotykały się kultury, narodowości i wyznania więc wielu Europejczyków znajdzie tu fragment własnej historii. W 1920 r. miasto zostało podzielone granicą, po stronie czeskiej powstał Czeski Cieszyn. Obecnie mieszkańcy obu miast i turyści bawią się razem na wielu wspólnych polsko-czeskich imprezach.

Informacje: www.cieszyn.pl
Cieszyńskie Centrum Informacji,
tel. 33 47 94 248-9, [email protected]


Cieszyn dla koneserów

Cieszyn to miasto pełne unikatów. Nie chodzi tylko o zabytki i bogatą historię. W Cieszynie znajdziecie także nowoczesny design, sztukę współczesną oraz niepowtarzalne imprezy kulturalne. Historia miasta sięga według legendy 810 roku. Wzgórze Zamkowe zasiedlone było już ok. V w. p. n. e. Dzisiaj podziwiać możemy zabytki pozostałe po średniowiecznym zamku, z którego władzę sprawowali Cieszyńscy Piastowie. Romańska rotunda z XI w. to jedna z najstarszych murowanych świątyń chrześcijańskich na terenie Polski, jej wizerunek widnieje na banknocie 20 zł. Z Wieży Piastowskiej z XIV w., jedynej ocalałej wieży zamkowej, podziwiać można panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna aż po pasma Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego.

Tak burzliwa historia zaowocowała niezwykłym bogactwem pamiątek po minionych wiekach. Po zabytkowych bibliotekach i archiwach możecie wybrać się Szlakiem Książki. Znajdziecie tam min. Książnicę Cieszyńską, Bibliotekę i Archiwum im. Tschammera w Kościele Jezusowym, Bibliotekę O. O. Bonifratrów, w których aż roi się od bezcennych starodruków. Miejscem niezwykle urokliwym jest Park Pokoju, a w nim dawny pałac hrabiów Larischów. W Pałacu mieści się funkcjonujące już ponad 200 lat Muzeum Śląska Cieszyńskiego z cennymi zbiorami, znajdują się tu m.in. sławne na całym świecie strzelby cieszynki, filigrany, kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z XIV w. Interesujące zbiory można znaleźć też w Muzeum Protestantyzmu, czy Muzeum 4 pułku Strzelców Podhalańskich. Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa znajdziecie na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki.

Zainteresowani odkryją w Galerii Szarej sztukę współczesną, a nowy polski i światowy design w Zamku Cieszyn. Zamek Cieszyn to ośrodek badań nad kulturą materialną i wzornictwem, w którym znajduje się Instytut Projektowania dla Wszystkich im. prof. Michała Ozmina dbający o archiwum Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności EIDD Design for All Europe. To wszystko mieści się na Wzgórzu Zamkowym w zabudowaniach dawnego Pałacu Myśliwskiego Habsburgów, który powstał na fortyfikacjach średniowiecznego zamku dolnego.

Po tak wyczerpującym zwiedzaniu, każdy doceni wyborną cieszyńską kuchnię. Smakosze piwa pokochają Cieszyn za złote trunki produkowane metodami tradycyjnymi w Brackim Browarze Zamkowym założonym w 1846  roku przez arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Oprócz własnej marki Brackie w browarze warzone są także jednorazowo marki piw specjalnych min.: piwo typu amber ale  - Brackie Mastne, czy belgian pale ale - Brackie Pale Ale belgijskie. Browar udostępniany jest także do zwiedzania. To żywe muzeum piwowarstwa!

Cieszyn w ciągu całego roku ma do zaoferowania ciekawe i na wysokim poziomie artystycznym wydarzenia: m. in.:
28.04-03.05. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”
8-17.07. Festiwal Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” i Przegląd Filmowy „Wakacyjne Kadry”
16-18.09. Skarby z cieszyńskiej trówły
27.08-04.09. XX Międzynarodowy Festiwal Miłośników Muzyki Viva il canto
28.09.-02.10. XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic"
12-21.10. XXII Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej I Kameralnej
23-26.11 Cieszyński Festiwal Jazzowy


Cieszyn od Pokoleń

Wszystkich, którzy mają wolny czas i ochotę na spędzanie go w nowych miejscach mogą cieszyć się cieszyńskimi zabytkami. Bogata historia miasta, założonego wg legendy w 810 roku spowodowała, że prawie każde miejsce - skwer, ulica budynek mają do opowiedzenia setki historii. Po mieście prowadzi wiele ciekawych tras spacerowych. 

Początki Cieszyna sięgają średniowiecza, a znajdziecie je na Wzgórzu Zamkowym, skąd zaczynają się szlaki prowadzące śladami książąt cieszyńskich  Piastów i Habsburgów. 
Najstarszym z zabytków jest tam dawna kaplica zamkowa - romańska rotunda z XI w., której wizerunek zdobi banknot 20 zł.  Z Wieży Piastowskiej z XIV w., jedynej ocalałej wieży zamkowej, podziwiać można panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna aż po pasma Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego.

Po śmierci ostatniej Piastówny władzę na Śląsku Cieszyńskim objęli Habsburgowie. W poł. XIX wieku Karol Ludwig Habsburg postanowił wystawić letnią rezydencję tzw. Pałac Myśliwski, a w górnej części zamku założono romantyczny park.

Trasa prowadząca śladami cieszyńskich Żydów zaprowadzi was na tzw. stary cmentarz żydowski z połowy XVII wieku i do Czeskiego Cieszyna do budynku dawnej synagogi Schomre-Schabos. W całym mieście znajduje się kilkanaście zabytkowych kościołów i klasztorów, wybudowanych w wielu stylach, różnych wyznań.

Miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, od wczesnej wiosny zapraszamy na szlaki spacerowe „Via Natura”. W maju nadzwyczaj pięknie prezentuje się szlak kwitnących magnolii. Drzewa sadzone w Cieszynie już od XIX wieku stoją zazwyczaj przy starych willach, a spacer prowadzący szlakiem najpiękniejszych okazów potrwa około godziny.

Dla zmęczonych spacerami Cieszyn oferuje bogate wydarzenia kulturalne. Cieszyński Teatr im. Adama Mickiewicza gości na swojej scenie najciekawsze spektakle i widowiska z regionu i całej Polski. Mieści się w zabytkowym budynku z 1910 roku postawionym w stylu wiedeńskiej secesji z obrotową sceną i widownią o trzech kondygnacjach. Nie lada gratkę stanowią spektakle niepowtarzalnej, jedynej poza granicami kraju Scenie Polskej Teatru w Czeskim Cieszynie. W ciągu całego roku ofertę ubogacają niepowtarzalne festiwale filmowe, muzyczne, artystyczne.

Wszyscy, którzy lubią dobrze zjeść rozsmakują się w cieszyńskiej kuchni. Spragnieni czeskiego piwa i knedli znajdą te specjały po drugiej stronie Olzy.


Cieszyn dla rodzin

Rodziny znajdą w Cieszynie wiele atrakcji. Tereny zielone, parki rekreacyjne połączone z cennymi zabytkami to atuty Cieszyna. Rodzicom i dzieciom wiele frajdy sprawi zwiedzanie Wzgórza Zamkowego i wdrapanie się na Wieżę Piastowską, z której podziwiać można panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna aż po pasma Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego.

Rodzice mogą zabrać swoje pociechy na spacer Cieszyńską Wenecją oraz wzdłuż brzegu rzeki Olzy, gdzie znajdą place zabaw i miejsce do jazdy na rolkach, rowerze, deskorolce.
Egzotyki może dodać wyprawa za granicę, a wystarczy tylko przejść przez most i już jesteście w Czechach.

Dla wytrawnych włóczykijów polecamy szlaki tematyczne po całym mieście i peryferiach: szlaki książąt cieszyńskich Piastów i Habsburgów, cieszyńskich Żydów, zabytkowych kościołów i klasztorów, pamiątek ewangelików cieszyńskich. Miejskie instytucje posiadają bardzo bogatą ofertę kulturalną dla rodziców i ich pociech. Biblioteka Miejska regularnie zajmuje czas dzieciom w różnym wieku. Bardzo wszechstronne i różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych oferuje Zamek Cieszyn. To Ośrodek badań nad kulturą materialną i wzornictwem gdzie znajdziecie nowoczesne podejście do projektowania i wdrażania pomysłów z przeróżnych dziedzin życia. Wszystkim też spodobają się warsztaty prowadzone na zabytkowych maszynach Muzeum Drukarstwa.

Zapraszamy także na seanse dla dzieci Przeglądu Filmowego „Wakacyjne Kadry”. Z kolei wyjątkowo ciekawy wieczór cała rodzina spędzi podczas corocznej Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Z myślą o dzieciach i młodzieży odbywają się imprezy plenerowe związane z ciągle żywymi tradycjami Śląska Cieszyńskiego, folklorem i strojem ludowym, min. Dni Stroju
Cieszyńskiego, Skarby z cieszyńskiej trówły, Co z tą tradycją... czyli cieszyński przekładaniec. Całoroczną ofertę dla najmłodszych mają także Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich i Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”.

Po takim wyczerpującym dniu wszyscy członkowie rodziny zasmakują w wybornej cieszyńskiej kuchni. Rodzicom spragnionym relaksu polecamy w letni dzień ogródki restauracyjne ulokowane wprost na rynku. Wiele przyjemności sprawi też odszukanie malowniczo położonych kawiarenek i restauracji poza rynkiem.

Przy dłuższym pobycie nie zabraknie wam pomysłów na ciekawe wypady po okolicy. Można wybrać się w Beskidy po obu stronach granicy. Ok. 5 km od Cieszyna w czeskiej miejscowości Kocobędz-Podobora znajdziecie Archeopark - replikę słowiańskiego grodziska istniejącego w tym miejscu do IX w. a zniszczonego podczas najazdu władcy wielkomorawskiego Świętopełka.


Cieszyn bez granic

Leżąc przez wieki na ruchliwym szlaku migracyjnym Cieszyn był miejscem gdzie spotykały się kultury, narodowości i wyznania więc wielu Europejczyków znajdzie tu fragment własnej historii.

Jednym z największych atutów Cieszyna zarówno w przeszłości jak i obecnie jest położenie miasta. Najstarsze centrum miasta to wzgórze Zamkowe, gdzie dostęp do wody i ukształtowanie terenu miało decydujący wpływ na osadnictwo już u zarania ludzkości. Archeolodzy odnaleźli ślady świadczące o istnieniu tam obozowiska człowieka neandertalskiego. Drewniany gród na Wzgórzu Zamkowym funkcjonował już w I połowie X wieku. Około 1290 roku powstało samodzielne księstwo cieszyńskie, którego władcą został Mieszko I najstarszy z synów księcia opolskiego Władysława I. Piastowie rządzili do 1653 roku, do śmierci ostatniej piastówny Elżbiety Lukrecji. Wtedy mocno już podupadłe i zniszczone wojną trzydziestoletnią księstwo przeszło w ręce Habsburgów. Ponowny rozkwit miasta nastąpił po wydarzeniach Wiosny Ludów i przekształceniu monarchii habsburskiej w monarchię konstytucyjną.

Po pierwszej wojnie światowej i upadku monarchii austro-węgierskiej, w roku 1920 miasto zostało podzielone granicą, po stronie czeskiej powstał Czeski Cieszyn. Dziś miasto dzieli jedynie rzeka Olza, łączą zaś mosty, przez które można swobodnie przekraczać granicę.

W każdym zakątku miasta znajdziecie pozostałości tej bogatej tradycji. Zabytki architektury dopełniają „perełki” w zbiorach funkcjonującego już od 200 lat Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które mieści się w zabytkowych wnętrzach dawnego pałacu hrabiów Larischów. Niepowtarzalne jest także Muzeum Protestantyzmu mieszczące się w Kościele Jezusowym, największym kościele ewangelickim na Śląsku. Niezwykle bogate zbiory starodruków posiadają obiekty na Szlaku cieszyńskich archiwów i bibliotek zabytkowych min. Książnica Cieszyńska, czy Biblioteka i Archiwum im. Tschammera. Przechadzając się szlakiem cieszyńskich Żydów dotrzecie min. do starego cmentarza żydowskiego z połowy XVII wieku i budynku jedynej ocalałej po II wojnie światowej synagogi Schomre-Schabos w Czeskim Cieszynie.

Obecnie mieszkańcy obu miast i turyści bawią się razem na wielu wspólnych polsko-czeskich imprezach. Co roku wszyscy biorą udział w dniach miasta czyli Święcie Trzech Braci nawiązującym do legendy o założeniu Cieszyna w 810 roku przez trzech książęcych synów. 

Jedną z najbardziej znanych imprez, zwłaszcza miłośnikom X Muzy, jest Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”. Przegląd co roku oferuje nowości filmowe z Polski, Czech i Słowacji, poza tym bloki tematyczne, koncerty, spotkania. Za to miłośnicy teatru będą zachwyceni Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym „Bez Granic”. Wszystko to odbywa się oczywiście po obu stronach Olzy. W lipcu zapraszamy na Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” i spotkania ze sztuką nowoczesną.

Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń z przyjemnością usiądziecie w jednej z kawiarni czy restauracji i raczyć się specjałami kuchni regionalnej. Żeby skosztować  czeskiego piwa w prawdziwej czeskiej piwiarni wystarczy tylko przejść przez most.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cieszyn Robi Wrażenie Na Wszystkich

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto