Pierwszą datą, po której rozbieramy bożonarodzeniowe drzewko jest 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. W wielu domach choinka stoi często do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, choć już od wielu dni mocno gubi igliwie. Najkrócej wytrzymują świerki, szlachetniejsze odmiany jodły postoją dłużej.
Posiadacze żywych drzewek zwykle zastanawiają się, co z nimi zrobić. W najlepszej sytuacji są ci, którzy kupili drzewko w doniczce, wtedy można je posadzić w ogrodzie lub na działce. Jeśli takie drzewko ma silny układ korzeniowy, powinno się przyjąć. Warto pamiętać jednak o tym, żeby nie sadzić od razu drzewka do gruntu. Najlepiej przenieść je najpierw do pomieszczenia, gdzie jest dużo chłodniej (piwnica, garaż), a nie wystawiać od razu na działanie bardzo niskich temperatur. A z sadzeniem poczekać do wiosny.
Najlepsze są ekologiczne rozwiązania
Ekolodzy czy biolodzy podkreślają, że zarówno palenie w nieprzystosowanych do tego piecach, jak i wyrzucanie drzewka na śmietnik, są najgorszymi i niedozwolonymi pomysłami rozstania się z drzewkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie choinki firmie, która zajmie się rozdrobnieniem drzewka na kompost, który będzie potem odpowiednio wykorzystany.
Trzeba jednak przyznać, że niewiele osób decyduje się na taki krok i samodzielnie wywozi choinkę do specjalistycznej firmy, która wykorzysta ją na biomasę. Posiadacze żywych drzewek liczą na prostsze pomysły. Każdy jest dobry, jeśli choinka może zyskać drugie życie!
Przyjedzie firma i odbierze
Nie da się ukryć, że najczęściej wystawiamy wysuszone choinki na śmietnik, a stamtąd sprzątają je wyspecjalizowane firmy.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach odbiera choinki - zarówno z domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych - w lutym. Zgodnie z uchwałą dotyczącą odbierania odpadów komunalnych odbywa się to – w przypadku domów jednorodzinnych - przy pierwszym lutowym terminie odbioru odpadów ulegających biodegradacji. Jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną to datą jest pierwszy termin odbioru odpadów wielkogabartytowych.
Jednak praktyka wygląda tak, że choinki są wystawiane na śmietniki przez cały styczeń i luty. Bywa nawet, że drzewka są wyrzucane razem z ozdobami. Tymczasem każda choinka powinna być pozbawiona wszelkich ozdób – szklanych, plastikowych czy metalowych.
- Warto też pamiętać, że można samodzielnie, nieodpłatnie przekazać choinki do jednego z czterech Gminnych Punktów Zbierania Odpadów w Katowicach – mówi Antoni Ostrowski, kierownik Zakładu Transportu Odpadów MPGK w Katowicach. – Wszystkie aktualne informacje na temat terminów i wywozu odpadów znajdują się na naszej stronie internetowej – dodaje.
Co ciekawe, zebrane choinki trafiają do należącego do MPGK Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Drzewka naturalne zostają rozdrobnione i po przejściu odpowiednich procesów technologicznych, stają się składnikiem środka poprawiającego właściwości gleby. Ten zaś trafia zwykle jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne, na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Drzewka sztuczne są z kolei traktowane jak złom i przechodzą typową dla niego drogę recyklingu.
Jako opał lub izolacja
Posiadający właściwe piece lub kominki mogą drzewko potraktować jako opał. Gałęzie jodły lub świerku izolują rośliny od mrozu, można je więc wykorzystać w ogrodzie lub na balkonie. Drzewka mogą być też surowcem opałowym w ciepłowniach, służą więc do produkcji energii. Mogą być np. wykorzystane na biopaliwo ogrzewające domy.
Nie przynoś choinki do zoo
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie co roku apeluje, by nie przynosić do niego po świętach drzewek z domów. Te drzewka nie nadają się na paszę dla zwierząt, bo przez kilka tygodni stały w mieszkaniach i schły. Zdarzało się też, że te niby przeznaczone dla zwierząt żywiących się drzewkami iglastymi pokryte były jeszcze świątecznymi ozdobami.
Zoo przyjmuje drzewka z marketów, czyli te, które nie zostały sprzedane. - Są nieużywane, w dobrym stanie i gatunku - mówią pracownicy śląskiego zoo.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?