Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery kolory w każdej gminie, ale nie od razu!

Redakcja

Nowy, wspólny dla całego kraju, system segregacji śmieci już obowiązuje, co nie znaczy, że każda gmina musi go wprowadzić ,,od zaraz”. Na wymianę kolorowych pojemników gminy mają aż pięć lat. Nie wszystkie zresztą muszą dużo zmieniać - na Śląsku, np. w Katowicach czy Zabrzu, nowe rozporządzenie nie wprowadzi znaczących zmian w obecnych systemach segregacji odpadów. Jak wyjaśniają śląscy samorządowcy, już teraz obowiązuje u nas segregacja wielopojemnikowa. A jeśli w którymś mieście jeszcze jej nie ma, to jest czas. Przykładem może być Sosnowiec, który chce wprowadzić zmiany zgodne z nowym rozporządzeniem dopiero od 2019 roku. Ale i tak każdy wprowadzić je musi, bo...

Europa walczy z odpadami

Za nieprzestrzeganie unijnych dyrektyw grożą kary. Polska musi więc wykazać w 2020 roku, zgodnie z prawem UE, 50-procentowy poziom odzysku surowców wtórnych i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Obecnie ten poziom - jak informuje resort środowiska - wynosi 26 procent i wzrósł zaledwie o 0,7 procenta rocznie. Jak podkreśla też resort środowiska, brak jednolitych zasad selektywnej zbiórki groziłby utratą ok. 1,3 mld euro z funduszy unijnych, które można przeznaczyć na gospodarkę odpadami, np. na budowę większej liczby punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

W śmieciowej rewolucji ma pomóc nie tylko bardziej restrykcyjna segregacja. Już od stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać dyrektywa unijna, która ma zniechęcić klientów sklepów do sięgania po plastikowe torby. Za dwa lata sklepy nie będą mogły oferować darmowych reklamówek, a wszystkie takie torby obejmie opłata recyklingowa, której markety nie będą mogły wziąć na siebie. W ten sposób każdy klient, który będzie chciał dostać torbę plastikową, zapłaci za nią nawet złotówkę. Podrożeją też foliówki, bo do ich ceny będzie również doliczona recyklingowa opłata. Polska dostosowuje w ten sposób przepisy do dyrektyw UE, które nakazują zmniejszenie zużycia plastikowych toreb na zakupy.

Ekologia startuje w domu

A zaczyna się właśnie od segregacji odpadów. Rzadko o tym myślimy, ale większość kupowanych przez nas towarów jest wykonana z tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Prawidłowa segregacja w domu to oddzielenie surowców od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Posegregowane można przerobić, albo ponownie wykorzystać. Z odzyskanych surowców powstają nowe produkty, m.in. kubki, doniczki, a nawet meble czy ubrania.

Świat marnuje majątek

Nie segregując odpadków, marnujemy majątek. Jak? Zalewające nas elektrośmieci, według United Nations University, naukowego think tanku ONZ, do 2018 roku osiągną poziom 50 mln ton rocznie. Jak alarmują eksperci z ONZ, liczba elektrośmieci rośnie co roku o blisko 5 procent. W Polsce co trzynaste urządzenie wyrzucane na śmietnik to komputer, komórka, faks albo telefon. Każdego roku produkujemy 38 tys. ton tych odpadów. Najbardziej zatrważające jest marnowanie żywności. Co roku 1,3 mld ton jedzenia trafia na śmietnik. Polska jest na piątym miejscu wśród państw UE marnujących żywność.

Co wrzucamy do poszczególnych pojemników lub worków na śmieci?

POJEMNIK NIEBIESKI - PAPIER:
opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe. Nie wrzucamy np. kartonów po mleku i napojach, tapet, pieluch jednorazowych, ubrań.

POJEMNIK ZIELONY - SZKŁO: butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

POJEMNIK ŻÓŁTY - METALE I TWORZYWA SZTUCZNE: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, kartony po mleku i sokach, opakowania po środkach czystości , kosmetykach (np. szamponach, plastikowe torby, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, a także metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików.

POJEMNIK BRĄZOWY - ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI: odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia.

Na segregacji śmieci zaoszczędzimy około 2 zł na każdym worku. To wyliczenia resortu środowiska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto