,,Czyste powietrze” na ciepły, zdrowy dom dla Kowalskiego

Artykuł sponsorowany
WFOŚiGW Katowice
WFOŚiGW Katowice

Ruszył rządowy program ,,Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację budynków. Odbyły się pierwsze spotkania z mieszkańcami śląskich gmin, na których eksperci z WFOŚiGW wyjaśniali zasady funkcjonowania programu i odpowiadali na pytania.

Program ,,Czyste powietrze” skierowany jest nie do gmin, ale bezpośrednio do właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób dopiero planujących budowę. Ma zapewnić wsparcie finansowe na wymianę starych źródeł ciepła na nowe oraz ekologiczne, np. z węglowego na gazowe, a także termomodernizację budynków. Autorzy programu zakładają, że ,,Czyste powietrze” będzie realizowane przez 10 lat, a jego łączny budżet wyniesie 103 mld zł.

Kto się „załapie” na czystą kasę i na jakie wsparcie może liczyć?

- Dofinansowaniu podlegać będzie m.in. wymiana ogrzewania na gazowe, elektryczne lub na paliwo stałe. W nowo budowanych domach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów gazowych kondensacyjnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów na paliwo stałe i pomp ciepła - informuje resort środowiska.

- Każdy, kto złoży wniosek dotacyjny będzie mógł liczyć na pokrycie od ok. 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, których maksymalną wysokość określono na 53 tys. zł. Wysokość wsparcia zostanie uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Smog to palący problem

,,Czyste powietrze” to kolejny dotacyjny program antysmogowy. I bardzo potrzebny - jak każdy, który daje szansę przeciętnemu Kowalskiemu na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Bo kieszenie wielu mieszkańców aż tak pełne nie są, aby mogli pozwolić sobie na nowy, najwyższej klasy piec lub docieplenie swojego domu. Niska emisja jest więc nadal największą zmorą zarówno dużych miast, jak i miasteczek oraz wsi.

To instalacje grzewcze w domach, lokalnych kotłowniach, budynkach użyteczności publicznej i małych przedsiębiorstwach, w których odbywa się spalanie paliw stałych - węgla oraz jego pochodnych, ekogroszku, drewna i śmieci są podstawowym źródłem zanieczyszczenia powietrza.

A w powietrzu, którym wszyscy oddychamy, unoszą się m.in. tlenki siarki, tlenki węgla, tlenki azotu, benzo(a)piren, sadza oraz pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Mikrocząsteczki tych trujących związków chemicznych przenikają do płuc i krwiobiegu, transportowane wraz z krwią, wyrządzają szkody we wszystkich układach i narządach wewnętrznych. Przyczyniają się do występowania wielu dolegliwości i chorób, m.in. zapalenia gardła, przewlekłego zapalenia oskrzeli, nowotworów, jak również niewydolność płuc, astmy oskrzelowej, bezsenności, bólów głowy, chorób oczu, w tym zapalenia spojówek i osłabienia płodności.

Jak informuje Forum Rozwoju Efektywnej Energii, które podejmuje szereg inicjatyw promujących nowoczesne i przyjazne środowisku źródła ciepła, obecnie piece na paliwa stałe w domach jednorodzinnych to w większości urządzenia znacznie wyeksploatowane i wiekowe. Średni wiek kotła przekracza 13 lat, a pieca kaflowego zbliża się do 40 lat.

Forum Rozwoju Efektywnej Energii na TAK dla programu

- Wymiana pieców na kotły gazowe może wyeliminować emisję rakotwórczych składników smogu i niemal całkowicie emisję tlenku węgla oraz pyłów zawieszonych, o 2/3 może spaść emisja dwutlenku azotu, a niemal o połowę dwutlenku węgla - przekonuje Marta Szymczak, ekspertka i koordynatorka programu Forum Rozwoju Efektywnej Energii dodając, że ,,W walce ze smogiem, oprócz programu ,,Czyste powietrze, mają również pomóc obowiązujące od 1 lipca br. przepisy, na podstawie których zakazano sprzedaży kotłów niespełniających 5 klasy emisyjności”. FREE przekonuje więc, że dzięki rządowemu wsparciu warto wymienić piec na w pełni ekologiczny.

Masz pytania? Idź na spotkanie!

Pierwsze spotkania z mieszkańcami na temat ,,Czystego powietrza” odbyły się już m.in. w Cieszynie, Lipiu, Pszczynie i Zabrzu. Do 15 października, do 2453 gmin w Polsce, w tym 167 śląskich, ma dotrzeć bezpośrednia informacja o programie. Harmonogram na: www.wfosigw.katowice.pl .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto