Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowy prąd przez 30 lat? Fotowoltaika krok po kroku

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Panele słoneczne są coraz popularniejsze – wyrastają na dachach domów jak grzyby po deszczu. W jaki sposób działają? Czy są opłacalne? Ile kosztują? Dowiecie się z tego artykułu.

Instalacja fotowoltaiczna (zwana również PV) to nic innego jak zestaw specjalnych urządzeń, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną – pamiętacie lekcje fizyki? Panele słoneczne zbudowane z krzemu wytwarzają prąd stały, który następnie zamieniany jest w falowniku (inwerterze) w prąd zmienny i wpuszczany do sieci. Po drodze mamy jeszcze licznik dwukierunkowy, aby rozliczać się z naszym dostawcą prądu, zabezpieczenia antyprzepięciowe, kilka drobnych rzeczy i… w zasadzie tyle!

Darmowy prąd = duże oszczędności

Prąd wytwarzany przez instalację będzie bezpośrednio zasilać nasze sprzęty domowe w momencie, gdy będziemy tego potrzebować, a my nie zapłacimy za to ani złotówki! Żelazko, zmywarka, sprzęty AGD, RTV, kuchenka i piec, ogrzewanie, inne urządzenia (np. w garażu, ogrodzie lub warsztacie). Zapotrzebowanie na prąd w domu jest bardzo duże, jednak odpowiedniej wielkości instalacja fotowoltaiczna sprosta praktycznie każdemu gospodarstwu. A pieniądze zostaną w naszym portfelu!
Co więcej - jeśli akurat nie będzie nas w domu, nadwyżka wyprodukowanej energii zostanie sprzedana do sieci energetycznej, a my będziemy mogli cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd w chłodniejsze miesiące. O skuteczności fotowoltaiki przekonuje się coraz więcej Polaków. Łącznie w całym kraju to już blisko 300 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 1700 MW. Dla porównania – nowy blok elektrowni w Jaworznie ma moc 910 MW.

Czy to się faktycznie opłaca?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że „przecież w Polsce jest brzydka pogoda, więc instalacja się nie opłaci”. Nic bardziej mylnego. Według danych Polskich Sieci Energetycznych, Polacy wyprodukowali na swoich dachach rekordową ilość energii elektrycznej, z czego najlepszy był... kwiecień, ze względu na umiarkowaną temperaturę i małe zachmurzenie.
Rekordowa dobowa produkcja w tym roku została zanotowana w 12 sierpnia 2020 i wyniosła 12,3 GWh, w szczytowym momencie sięgając blisko 70% mocy zainstalowanych paneli. W Polsce opłaca się fotowoltaika, a my jesteśmy dzięki temu bardziej ekologiczni!
Czy to się opłaca? Opłacalność zależy od odpowiedniego dobrania wielkości instalacji do zapotrzebowania na prąd naszego gospodarstwa (oraz przyszłego zapotrzebowania, w końcu to inwestycja na lata). W zależności m.in. od wartości naszej inwestycji, zużycia prądu czy mocy instalacji, całość może zwrócić się już po 4-7 latach! Później to już tylko czysty zysk.

Remonty? Skądże!

Czy taka inwestycja wiąże się z dodatkowymi remontami? W większości przypadków montaż instalacji nie będzie wymagać specjalnych operacji przy dachu czy instalacji. Jeśli tylko są one w dobrym stanie, profesjonalna firma powinna bez problemu poradzić sobie z montażem i konfiguracją. Instalacja fotowoltaiczna ma bardzo prostą konstrukcję i można ją zamontować praktycznie w każdym domu – na dachu lub na ziemi, a do jej budowy nie jest wymagane specjalne pozwolenie.
Same panele oraz inne urządzenia wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej są praktycznie bezobsługowe, a my korzystamy z darmowego prądu nawet przez 30 lat. Taka jest trwałość ogniw, których wydajność po tym czasie może spaść do ok. 80 proc. Wiele zależy od rodzaju paneli i ich producenta, dlatego najlepiej zdać się na sprawdzone firmy, które doradzą nam i zainstalują odpowiedni system.

Ulgi i dotacje

Ile więc kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Koszt instalacji o mocy 3 KW (w większości wystarczająca dla rodzin 2+1 nieogrzewających domu np. pompą ciepła) kosztuje mniej niż 10 tys. zł! Od ceny możemy odjąć nawet 5000 zł – tyle wynosi obecnie maksymalna dotacja w rządowym programie „Czyste Powietrze – Mój prąd”.
Program realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a informacje o tym, jak uzyskać dofinansowanie w programie „Mój prąd” znajdziecie na www.wfosigw.katowice.pl.
Dodatkowo, na inwestycję fotowoltaiczną przysługuje nam ulga termomodernizacyjna, która jeszcze bardziej obniża koszt inwestycji. Łącznie (w zależności od wielkości instalacji) możemy uzyskać nawet 30% dofinansowania i ulg na fotowoltaikę. Warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto