Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz dla regionu

Redakcja
Prezes Andrzej Pilot podpisuje jedną z sześciu umów na dotacje dla gospodarki niskoemisyjnej
Prezes Andrzej Pilot podpisuje jedną z sześciu umów na dotacje dla gospodarki niskoemisyjnej
Kasa rozdana. Ponad 27 mln zł dla sześciu gmin oraz jednej firmy na gospodarkę niskoemisyjną

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wspomagającego m.in. gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatycznych zostało podpisanych sześć kolejnych umów z samorządami i Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Tychach. Łaziska Górne, Bytom, Piekary Śląskie, Tychy i Tarnowskie Góry to miasta, do których trafi ponad 27 milionów złotych. W siedzibie Funduszu podpisane zostały umowy na dofinansowanie inwestycji o wartości przekraczającej 58 milionów złotych. W ramach tych projektów zmodernizowanych zostanie prawie 19 km sieci ciepłowniczych, zainstalowanych będzie 110 indywidualnych węzłów cieplnych, natomiast termomodernizacji poddane zostaną dwa budynki, a z 9 domów wielorodzinnych będzie usunięty azbest. Obliczono, że dzięki realizacji tych inwestycji, roczny spadek emisji gazów cieplarnianych przekroczy aż 4 mln 967 tys. MG CO2, a zużycie energii zmniejszy się o 43.242,07 GJ. Warto przypomnieć, że katowicki Fundusz pełni na mocy umowy z Ministerstwem Gospodarki podpisanej w grudniu 2014 roku funkcję instytucji wdrażającej dla programu o nazwie: „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko- dąbrowskiej w zakresie finansowania bezzwrotnego”. (ET)

Unijna dyrektywa
Paliwa alternatywne pod nadzorem KE

Komisja Europejska wezwała Polskę do przyjęcia przepisów niezbędnych do wykonania dyrektywy, której celem jest stworzenie infrastruktury paliw alternatywnych, w tym punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz punktów tankowania CNG, LNG i wodoru. „Przyśpieszenie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych jest niezbędne do zapewnienia Europejczykom czystej i konkurencyjnej mobilności” - podano w komunikacie KE. Podobne wezwanie dostało siedem innych państw: Grecja, Irlandia, Malta, Rumunia, Słowenia, Wielka Brytania i Szwecja. W opinii Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, to priorytet. Tym bardziej, że cele zawarte w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych zakładają, że do 2020 roku powstanie w Polsce niemal 7 tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych. (MG)

Pamiętajcie o konkursie!
„Lato, przyroda i ja” - pstryknij i wygraj!

Śląski Ogród Botaniczny zaprasza młodzież do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach „Różnorodność - potęga życia”. Konkurs ma tytuł „Lato, przyroda i ja” (taki jest też jego temat) i został ogłoszony na początku wakacji. Udział w nim jest bezpłatny. Celem jest m.in.: promowanie sztuki fotografowania przyrody, rozwijanie umiejętności obserwacji natury i dostrzegania jej piękna, a także popularyzacja wiedzy przyrodniczej. Każdy z uczestników może nadesłać maksymalnie 2 fotografie wykonane dowolną techniką. Termin nadsyłania prac mija 3 września. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ufundowanych przez WFOŚiGW w Katowicach odbędzie się 17 września. Więcej na: www.obmikolow.robia.pl. (T)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto