Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natura znów górą

Redakcja
Są już nowe plany ochronne dla kolejnych obszarów Natura 2000. Tworzone są one po to, aby stan przyrody nie ulegał pogorszeniu.

Plany ochronne powstały dla trzech obszarów, tzw. siedliskowych - Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, Szachownica i Beskid Żywiecki oraz jednego obszaru ptasiego Beskid Żywiecki. Podstawowym celem ich ustanowienia jest możliwie najszybsze podjęcie działań niezbędnych dla skutecznej ochrony czyli zapewnienie, że nie pogorszy się stan siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, dla ochrony których wyznaczono dany obszar Natura 2000.

Jedyne takie podziemia w całej Polsce
Specjalny obszar ochrony siedlisk Podziemia Tarnogórsko- Bytomskie to system podziemnych wyrobisk, chodników i sztolni powstałych po eksploatacji kruszców metali ciężkich funkcjonujący jako zimowisko gatunków nietoperzy, dla ochrony których wyznaczono ten naturowy obszar. Na terenie Podziemi znajduje się rezerwat przyrody Segiet, a także zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Doły Piekarskie, Suchogórski Labirynt Skalny, Park w Reptach oraz dolina rzeki Dramy.

Perła naszych Karpat
Beskid Żywiecki to obszar o powierzchni prawie 35 tys. hektarów. Obejmuje znaczną część Beskidu Żywieckiego oraz rejon Janikowej Grapy w Beskidzie Makowskim i część Góry Grojec w Kotlinie Żywieckiej. Wyróżnia się obecnością zróżnicowanych siedlisk przyrodniczych, a występujące na kopule szczytowej Pilska piętro subalpejskie (kosodrzewiny) w polskich Karpatach obecne jest jeszcze tylko na Babiej Górze i w Tatrach. Równie bogaty i interesujący jest świat roślin i zwierząt, wśród których żyją duże drapieżniki - niedźwiedź, wilk i ryś. Lasy Beskidu Żywieckiego zamieszkiwane są przez liczne gatunki ptaków.

Pięć jaskiń Szachownicy
Szachownica, położona na Wyżynie Wieluńskiej, to kompleks kilku jaskiń, których powstanie związane jest z epoką polodowcową. Ten wyjątkowy system jaskiniowy został odsłonięty w trakcie eksploatacji wapienia. System został jednak wtedy naruszony. Obecnie znajduje się tu pięć oddzielnych jaskiń, które dla łatwiejszego rozróżnienia oznaczono kolejnymi numerami od I do V. Ich korytarze rozgałęziają się i przecinają pod kątem prostym, tworząc charakterystyczną siatkę pól przypominającą szachownicę. Prowadzi do nich 12 otworów usytuowanych w ścianach kamieniołomu oraz pionowa studnia z wierzchowiny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto