- Główną przyczyną znacznego zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, dlatego aktualnie położono największy nacisk na działania mające na celu ograniczenie tego problemu - podkreśla prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot. Prezes Funduszu wyjaśnia, że zwiększono z 5 do 15 procent maksymalny udział dotacji, jaką można dostać za ograniczenie emisji z niskich emitorów w ramach zadań realizowanych przez jednostki sektora finansów publicznych w obiektach użyteczności publicznej oraz zadań realizowanych przez pozostałe jednostki w obiektach użyteczności publicznej wpisanych do rejestru zabytków.
Ponadto, aby zapobiegać tworzeniu nowych źródeł niskiej emisji oraz spełnić zalecenia wynikające z zatwierdzonego i realizowanego "Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężeń ekspozycji", wprowadzono zapisy uniemożliwiające uzyskanie dofinansowania na realizację zadań polegających na odłączeniu się od sieci ciepłowniczej i budowie indywidualnego źródła ciepła. Andrzej Pilot informuje także o zmianach dotyczących biogazowni. Maksymalna wysokość dotacji na ich zabudowę została zwiększona z 25 do 30 procent.
- Efektywne wykorzystanie OZE jest istotne z punktu widzenia poprawy jakości środowiska naturalnego, ochrony zasobów paliw kopalnych oraz wzrostu bezpieczeństwa energetycznego regionu - wyjaśnia prezes Pilot. I dodaje: "Duży, ale za słabo dziś wykorzystywany potencjał mają biomasa, a także biogaz. Stąd decyzja o zwiększeniu dotacji".
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?