Przyjechali do Rybnika, pokazali wodny świat!

TKA
Dzieci i młodzież w każdej ze szkół wzięli udział w grze szkolnej związanej z programem „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. „Wodne domino” (zdjęcie u góry z lewej), „Zielony quiz” (zdjęcie u góry z prawej) czy planszowa gra „Lego rzeka idealna” (zdjęcie na dole z lewej) - miały wzięcie  zarówno wśród uczniów podstawówki,  jak i gimnazjalistów. Ci ostatni - z Gimnazjum nr 6 w Rybniku - mają zresztą dobrze ugruntowaną wiedzę o wodzie.
Dzieci i młodzież w każdej ze szkół wzięli udział w grze szkolnej związanej z programem „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. „Wodne domino” (zdjęcie u góry z lewej), „Zielony quiz” (zdjęcie u góry z prawej) czy planszowa gra „Lego rzeka idealna” (zdjęcie na dole z lewej) - miały wzięcie zarówno wśród uczniów podstawówki, jak i gimnazjalistów. Ci ostatni - z Gimnazjum nr 6 w Rybniku - mają zresztą dobrze ugruntowaną wiedzę o wodzie.

Co za dziwny pomysł, żeby o wodzie uczyć „na sucho”? Nie lepiej poczekać do lata i zabrać dzieciaki nad rzekę czy jezioro, pozwolić popływać, pochlapać się w chłodnej wodzie, zobaczyć słońce odbijające się w niebieskiej toni? A potem dopiero mówić o tym, jak bardzo woda potrzebna jest do życia? Ale zimą, w klasie lekcyjnej i w zasadzie teoretycznie? No właśnie, „w zasadzie”, bo edukacyjny wodny świat Klubu Gaja wcale nie jest teoretyczny, nie jest też nudny. To zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy, rywalizacja połączona z edukacją, nauka wsparta doświadczeniem. Dla dzieciaków z rybnickich szkół to również codzienność, bo w tym mieście wszyscy wręcz oszaleli na punkcie poznawania tajemnic wody. A zaczęło się od szkolnego projektu jej oszczędzania, bo…

Liczy się dziś każda kropla

Słodka woda to tylko niecałe trzy procent zasobów Ziemi. Ale i tak, zaledwie jej niewielka część, bo 0,1 procenta to woda nadająca się do picia. Liczy się więc każda kropla, również ta, która spada wraz z deszczem. I właśnie deszczówka stała się bohaterką programu edukacji ekologicznej wymyślonego przez Klub Gaja i prowadzonego przy współpracy z Urzędem Miasta Rybnika oraz rybnickimi szkołami. To jest modelowa akcja oszczędzania wody polegająca na gromadzeniu i wykorzystywaniu deszczówki. Jak konkretnie? Przy budynkach pięciu szkół - Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3, Gimnazjum nr 6, SP nr 16 oraz 13 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdzie funkcjonuje Gimnazjum nr 7, zainstalowano zbiorniki na wodę opadową, której można używać m.in. do podlewania roślin.

Życie kapie prosto z nieba
Dosłownie, bo deszczówka niezbędna jest do życia nie tylko roślinom. Uczniowie rybnickich szkół mogą też na bieżąco sprawdzać, ile jej codziennie potrzeba. Każdy zbiornik został bowiem wyposażony w licznik, który pokazuje, ile zaoszczędzonej deszczówki zostało zużyte na potrzeby szkoły. Łatwo więc policzyć, jakie są oszczędności. Przyszkolne zbiorniki mają sporą pojemność, bo aż tysiąca litrów, czyli jednego metra sześciennego. W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku taka ilość wody kosztuje 5,41 zł brutto. A szkoły mają deszczówkę za darmo. Zainspirowani pomysłem uczniowie często zachęcają również rodziców do montażu podobnych urządzeń w swoich domach, akcja ma więc szerszy wymiar edukacyjny.

Zaadoptowali wodę, więc dostali fajną przygodę
Uczniowie z Rybnika wciąż „powiększają” swój wodny świat. Nie tylko oszczędzają deszczówkę, ale uczestniczą też w konkursach, takich jak np. „Zaadoptuj rzekę 2016”. I wygrywają! Niedawno odebrali nagrodę główną, czyli przyjazd edukatorów Klubu Gaja z całodniowymi zajęciami edukacyjnymi. Uczniowie Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego oraz SP nr 16 zmierzyli się z kilkoma ciekawymi zadaniami, których celem jest nauka poprzez zabawę. A jak zabawa, to zero nudy! Co więc przywieźli edukatorzy, żeby zainteresować młodzież?

„Zielony quiz” z pluszczem

To propozycja zajęć edukacyjnych, podczas których uczestnicy mają rozpoznać gatunki zwierząt zamieszkujących strumienie górskie, rzeki, jeziora, Morze Bałtyckie i tereny nadbrzeżne. Pliszka górska, traszki, troć „Zenek”, łosoś czy pluszcz niejednego zaskoczyły swoim wyglądem. Mały pluszcz, którego prawdziwe gniazdo mogli obejrzeć uczestnicy quizu, również wzbudzał wiele emocji i chyba każdy uczeń już teraz będzie wiedział, że jest to sprytny ptaszek pod ścisłą ochroną, jedyny z ptaków śpiewających, który potrafi nurkować.

„Wodne domino” pełne ryb

Zaskakuje swoją formą. Duże czerwone kostki oraz gatunki ryb dwuśrodowiskowych zamiast oczek powodują, że nauka nie jest nudna, a rywalizacja, która drużyna pierwsza skończy grę, dodaje dreszczyku emocji. Tutaj można zobaczyć certę, okonia, szczupaka oraz inne ryby, można też poznać ciekawostki z ich życia.

„Wodne koło fortuny”

To zabawa sprawdzająca wiedzę. Kręcąc kołem, uczniowie losują tematy oraz pytania, a za prawidłowe odpowiedzi zdobywają punkty. Nic zatem dziwnego, że uczestnicy gry trzymali kciuki, by wylosować swoje ulubione kategorie, np. Morze Bałtyckie, rzeki i doliny rzeczne, czy ryby i inne zwierzęta mieszkające nad wodą. Niektóre pytania okazały się łatwe, inne trudniejsze, bo zgodnie z powiedzeniem „fortuna kołem się toczy”, oprócz wiedzy w grze przydaje się też trochę szczęścia.

„Rzeka idealna” może być również z klocków lego

To gra planszowa pod nazwą „Rzeka idealna” dla młodzieży oraz dla młodszych uczniów „Lego Rzeka idealna”. To także zabawy, podczas których dzieci i młodzież mają możliwość zapoznania się z ekosystemem rzecznym od źródeł rzeki do jej ujścia. Taka lekcja przyrody nie może nie podobać się uczniom. Dlaczego? Bona „planszówce” można poskakać i odpowiadając na zadawane pytania, uzyskać kilka punktów. Budując rzekę idealną z klocków lego, dzieci mają duże pole do popisu, aby wykazać się wyobraźnią, jak rzekę „urządzić”, by była przyjazna dla ludzi i zwierząt.

A wracając do wodnych lekcji z edukatorami Klubu Gaja, to warto wspomnieć, że każdy uczestniczący w zajęciach uczeń mógł odbić sobie na koszulce szablon ze szczupakiem lub łososiem. Szczupak jest rybą z herbu Rybnika i wiedziało o tym każde dziecko z rybnickich szkół. (ET)

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie