Ruszaj na szlak. Natura otwiera kufer skarbów!

Redakcja
Beskidy, jurajskie wapienne skałki, Dolina Górnej Wisły z Jeziorem Goczałkowickim czy rezerwat Łężczok są cenne przyrodniczo nie tylko w skali  kraju, ale też w skali europejskiej. Są włączone do sieci Natura 2000
Beskidy, jurajskie wapienne skałki, Dolina Górnej Wisły z Jeziorem Goczałkowickim czy rezerwat Łężczok są cenne przyrodniczo nie tylko w skali kraju, ale też w skali europejskiej. Są włączone do sieci Natura 2000

Wybór miejsca i formy aktywności zależy tylko od Ciebie i od… pogody. Bo natura ma ofertę dla każdego! Czekają beskidzkie szlaki i jurajskie skałki, ścieżki rowerowe, edukacyjne trasy ekologiczne, parki i ogrody botaniczne. Dla aktywnych, przyroda „otworzyła” już kufer pełen skarbów. Tylko uchylić wieko, spojrzeć, wybrać i korzystać! Jeśli więc nie zaplanowałeś „wyjazdowej” majówki, nie siedź w domu, szkoda marnować czas! Ruszaj na szlak po zdrowie i przygodę. Ten krótki poradnik wybranych atrakcji, jakie oferuje natura, jest właśnie dla Ciebie!

Goczałkowice: na jeziorze, w Rybaczówce albo pieszo aleją starych dębów

Po Jeziorze Goczałkowickim można sobie pożeglować, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Przystań w Gospodarstwie Rybackim, czyli Rybaczówka jest czynna przez cały majowy weekend. Kusi nie tylko żaglami, ale również smacznymi daniami z ryb. Jeśli jednak wolicie piesze wędrówki, to z Goczałkowic można wybrać się na spotkanie z żubrami, albo przejść się ścieżką przyrodniczą.

Trasa rozpoczyna się na przystanku kolejowym Goczałkowice-Zdrój, następnie biegnie brzegiem stawu ,,Maciek”, na którym można zobaczyć wiele gatunków ptaków wodnych (np. kaczki, perkozy, czernice, czaple, mewy, rybitwy, trzciniaki, trznadle). Kolejny odcinek ścieżki prowadzi wzdłuż kanału rybackiego aleją sędziwych dębów.

Dochodzimy do stawu ,,Zabrzeszczak”, gdzie możemy obserwować łabędzie, jastrzębie, łyski, kormorany oraz bażanty. Następny fragment ścieżki biegnie wzdłuż starego koryta Wisły i wału przeciwpowodziowego. Są tu starorzecza i oczka wodne otoczone zagajnikami grabowo-brzozowymi. Ostatni odcinek prowadzi przez przysiółek Bór II, gdzie jest gniazdo bocianie. A stąd - już do punktu wyjścia.
Długość trasy: 3 kilometry; czas przejścia: około 2 godziny; stopień trudności: niski.

Możesz zobaczyć żubry, albo złowić taaaką rybę!

Z Goczałkowic niedaleko jest też do miejsc, gdzie można spotkać żubry. Pierwszym punktem jest ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry”. W położonym na prawie 10 hektarach rezerwacie w Jankowicach można spacerować śladami żubrów i poznać bliżej ich naturalne środowisko. Tablice ustawione na trasie przybliżają historię i życie żubrów. Na „bliskie spotkanie” z królem puszczy można wybrać się też do Pokazowej Zagrody Żubrów niedaleko pszczyńskiego zamku i starówki - w parku Zwierzyniec.

Amatorom wędkowania polecamy dwa miejsca. Pierwsze to Jezioro Goczałkowickie. Sezon wędkarski trwa już od 1 kwietnia. Ryb w jeziorze nie brakuje. Można też na miejscu, w Oddziale Gospodarki Rybackiej kupić zezwolenie na sportowy połów ryb na zbiorniku Goczałkowickim. Trzeba tylko mieć przy sobie kartę wędkarską. Drugie miejsce wymarzone dla wędkarzy to „Zielona”, dzielnica Kalet, a właściwie zespół parkowo-pałacowy położony nad zbiornikiem zaporowym zbudowanym na rzece Mała Panew. Wody tutejszych stawów należą do wysokiej klasy czystości, są w nich prawie wszystkie gatunki ryb słodkowodnych.

„Zielona” dla plażowiczów, kajakarzy i leniuchów też!

„Zielona” jest właściwie dla każdego, bo można tu wypoczywać na wiele sposobów - aktywnie i „na leniwca” też. Są domki campingowe, zajazd oraz pole namiotowe. Można zażywać kąpieli oraz opalać się na wspaniałych piaszczystych plażach - poczuć klimat prawdziwych wakacji. „Zielona” nazywana jest „Leśnym zakątkiem Śląska”. Lepszej rekomendacji nie trzeba!

Jura dla dobrego piechura

Wracamy na ścieżki natury - najpierw na Jurę! Jeśli wybierzemy szlak Rzędkowice-Morsko, to musimy pamiętać, że nie jest łatwy do pokonania. Trasa zaczyna się w Rzędkowicach, potem biegnie przez pasmo Skał Rzędkowickich i Podlesickich. Zmierzając do „mety”, przy ruinach zamku w Morsku widzimy kserotomiczne murawy.
Długość trasy: 6 kilometrów; czas przejścia: około 3 godziny; stopień trudności: duży.

Trzy godziny w rezerwacie przyrody Łężczok

Łężczok to śląska perełka natury, więc nie można jej pominąć - ani w poradniku, ani w wędrówce. Ścieżka rozpoczyna się i kończy przy wejściu do rezerwatu od strony miejscowości Babice (między Raciborzem a Nędzą). Trasa przebiega groblami pomiędzy stawami (tu trzeba zachować ostrożność). W obrębie stawów możemy spotkać lęgowe i przelotne ptaki wodne - perkozy, łabędzie, gęsi, kaczki, rybitwy. W pobliżu ruin XVIII-wiecznego pałacyku myśliwskiego są kwietne łąki. Końcowy odcinek ścieżki biegnie Aleją Husarii Polskiej. To właśnie tutaj jest wieża widokowa.
Długość trasy: 4,5 kilometra; czas przejścia: około 3 godziny; stopień trudności: niski. (ET)

Ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze są w sam raz na majowy spacer, przynajmniej te niewymagające kondycji taternika czy grotołaza. Warto się wybrać, pamiętając, że nie wolno zbaczać z oznakowanej trasy. W wysokie partie Beskidów, bez specjalistycznego przygotowania, najlepiej iść z przewodnikiem.
Pamiętaj! Wycieczka ścieżką dydaktyczną łączy w sobie wypoczynek i relaks ze zdobywaniem wiedzy o naturze. Większość roślin oraz zwierząt, które spotkasz na trasie wędrówki, jest chronionych prawem. Nie niszcz ich i nie płosz!

W skrócie

Fundusz dla EDUKACJI
Dzieci spojrzą na świat przez nowe okna

Blisko 800 tysięcy zł w formie dotacji i pożyczki otrzyma Knurów na wymianę instalacji centralnego ogrzewania, a także wymianę okien i drzwi w dwóch szkołach podstawowych - nr 6 i 7. (T)

Fundusz dla regionu
Fotowoltaika i OZE „zapukały” do Woźnik

Woźniki dostaną 450 tys. złotych na wdrożenie programu ograniczania niskiej emisji. 100 tys. złotych to dotacja z WFOŚiGW, natomiast 350 tys. złotych to atrakcyjnie oprocentowana pożyczka.
Zlikwidowane zostaną źródła ciepła opalane paliwem stałym w 50 budynkach, powstanie 10 instalacji fotowoltaicznych. Wymiana pieców i montaż paneli OZE potrwa do końca listopada. (E)

Ochrona przez zarybianie
Nasze lepsze niż obce w podwodnej ławicy

Fundusz wyłożył blisko 70 tys. zł i dzięki temu, w wodach Jeziora Goczałkowickiego ,,zamieszka” 260 tys. sztuk szczupaków, 500 tys. sztuk sandaczy i prawie 350 kg węgorzy. Zarybianie prowadzić będzie Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Program zarybiania ma na celu przywrócenie i podtrzymanie populacji ryb z rodziny węgorzowatych, szczupakowatych oraz okoniowatych, a także odbudowę i zachowanie naturalnej równowagi w środowisku wodnym w wodach otwartych województwa śląskiego. Stworzenie silnych i dużych populacji miejscowych cennych gatunków ryb pozwoli na właściwe funkcjonowanie ekosystemów wodnych. Zwiększenie stanu liczebnego zagrożonych gatunków „uruchomi” bowiem działanie mechanizmu samoregulacji biologicznej w odniesieniu do liczebności gatunków inwazyjnych i niepożądanych. (MG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie