Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Co robić z odpadami i skąd brać pieniądze?

Gospodarce odpadami komunalnymi i przemysłowymi w województwie śląskim poświęcone było niedawne spotkanie z udziałem przedstawicieli gmin, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Tematem przewodnim była aktualizacja Planu Gospodarki Odpadami województwa śląskiego, w którym określono nowe kierunki działań priorytetowych. Podczas spotkania omawiane były także zagadnienia dotyczące wydawania decyzji administracyjnych z zakresu przetwarzania i zbierania odpadów oraz kwestie związane z odpadami niebezpiecznymi.

Uczestnicy omówili także kwestie związane z finansowaniem inwestycji gospodarki odpadami ze środków WFOŚiGW oraz Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział m.in. Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW oraz Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Podglądanie przyrody
Pierwsza troć trafiła już w oko kamery
W Marszowicach uruchomiono całodobową stację monitorującą powrót troci wędrownych na tarliska. Dzięki stacji będzie można zebrać dane, a także pomóc rybom w pokonaniu przeszkody, jaką jest stopień wodny, który nie posiada przepławki służącej migracji ryb. Tę inicjatywę Klub Gaja realizuje wraz z Klubem Miłośników Ryb Łososiowatych i Prądolubnych „Kingfisher Club” przy Polskim Związku Wędkarskim i przy wsparciu NFOŚiGW.

Pierwszym krokiem inicjatywy było zamontowanie ważącego blisko 170 kg namiotu z wyposażeniem nad Bystrzycą. W ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” kupiono kamery podwodne, ogrzewanie oraz umeblowanie stacji. Monitoring troci już się zaczął i trwa 24 godziny na dobę!

Edukacja ekologiczna
Co zobaczysz na „Drodze przez zmysły”? Będzie tam może „mruczący kocioł” albo kolorowy las

W fascynującą drogę przez zmysły zaprasza CH FORUM w Gliwicach. Wystawa pod tym hasłem dostępna będzie do 29 listopada. Składa się z 19 interaktywnych stanowisk i pól doświadczalnych, które potrafią nieźle zaskoczyć odbiorcę. Taka prezentacja odbywa się po raz pierwszy w Polsce. Pokazuje, jak poprzez zmysły człowiek odbiera świat oraz jakie bodźce na niego działają. Poprzez interaktywność wciąga widza i zachęca do eksperymentowania ze zmysłami. To ucieszy zwłaszcza młodszych gości wystawy. Intrygująco brzmią już same nazwy niektórych stanowisk, np.: Mruczący Kocioł, Kolorowy Las, Dziecięcy Magiel, Elektryczne Pchły. Indywidualnie wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach pracy centrum. Zor-ganizowanym grupom uczniów FORUM umożliwia korzystanie z niej w asyście przewodników. Tę rolę pełnią naukowcy związani z Politechniką Śląską, którzy przygotowali atrakcje: np. zajęcia „Mróz jakiego nie znacie”, z widowiskowymi eksperymentami m.in. z użyciem ciekłego azotu. Liderem zespołu wspierającego akcję jest dr inż. Jarosław Sikorski, potrafiący przystępnie i z humorem wytłumaczyć złożone zjawiska. Trwają zapisy na zajęcia z przewodnikami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto