Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Świętochłowice
Zobaczyli, sprawdzili, ocenili: buduje się!

Podczas Dnia Otwartego Funduszy Europejskich zorganizowanego w Świętochłowicach można było wejść na teren dwóch wiodących inwestycji ekologicznych - basenu ekologicznego i oczyszczanego stawu Kalina. Z tej okazji skorzystało wielu świętochłowiczan i gości. Była także wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Bielsko-Biała
Masz swoją rzekę? To ją zgłoś do konkursu

Ruszył konkurs na Rzekę Roku Klubu Gaja. Spośród wszystkich zgłoszonych rzek jury wybierze 11 finalistek. Rzekę Roku 2014 spośród jedenastu nominowanych wybiorą natomiast internauci podczas głosowania internetowego (we wrześniu 2014 roku). Zgłoszenia można nadsyłać do 30 maja.

Mikołów
Czysty węgiel nie brudzi naszej natury

Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie odbyła się, zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce, konferencja "Ramy współpracy spółek węglowych z gminami górniczymi". Wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia, Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego, jak również WFOŚiGW w Katowicach. Omówiono problemy, z jakimi borykają się zarówno gminy górnicze, jak i działające na ich terenie spółki węglowe, przybliżono także możliwe drogi rozwoju górnictwa i energetyki opartej na czystych technologiach węglowych.

22 maja obchodzimy Dzień praw zwierząt
Ekolodzy namawiają nas do "zmiany klimatu przy stole" i diety bezmięsnej w jednym dniu

"Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" - to słowa ustawy przyjętej 17 lat temu przez polski parlament. Dotyczy psów, kotów, ale też zwierząt cyrkowych czy hodowlanych, takich jak kurczaki, świnie i krowy. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. - Zachęcamy wolontariuszy, szkoły, instytucje, organizacje do zorganizowania Dnia Praw Zwierząt pod hasłem "Zmień klimat przy stole". To dobry dzień, aby głośno mówić o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na nasze zdrowie, na zmiany klimatu i środowisko, w którym żyjemy oraz… ograniczyć spożycie mięsa - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Na świecie hodowanych jest około 70 miliardów zwierząt, a dwie trzecie w hodowlach przemysłowych. Takie hodowle to cierpienie zwierząt, ale też koszty, które ponoszą ludzie i środowisko. - Wszystkim zwierzętom należy się humanitarne traktowanie i szacunek - mówi Katarzyna Chałas z z Klubu Gaja, koordynatorka akcji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto