Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Słowianin jest czwarty
Wygrał dąb z Estonii, ale nasz to też chwat!

W międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2015 zwyciężył dąb z Estonii rosnący na boisku piłkarskim. Polski dąb Słowianin - zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja - zajął czwarte miejsce, zdobywając blisko 12.500 głosów. W sumie, w plebiscycie oddano niemal 185 tysięcy głosów. Estoński dąb - zwycięzca konkursu - zdobył blisko 60 tysięcy, drugi w kolejności - węgierski Wielki Platan w Tata zyskał ponad 53 tysiące głosów, a trzecia na podium - ogłowiona topola z Hiszpanii -otrzymała blisko 14 tysięcy głosów. W konkursie najważniejsze nie jest jednak samo zwycięstwo, a promowanie wyjątkowych miejsc i małych ojczyzn. Bo ten plebiscyt pokazuje, że historie drzew pozwalają nam lepiej poznawać nie tylko lokalne tradycje, ale też losy krain bliskich innym Europejczykom.

Drzewko za surowce
Sarni Stok będzie miał sadzonki. Weź jedną!

W najbliższą sobotę i niedzielę (21 i 22 marca) w Bielsku-Białej w Centrum Handlowym Sarni Stok będzie można wymienić śmieci na sadzonki drzew i bawić się na ekologicznych warsztatach przygotowanych przez fundację "Arka". Jedną sadzonkę dostanie każdy, kto odda 10 kg makulatury, 20 butelek PET, szklanych lub puszek aluminiowych, a także minimum 10 żarówek albo baterii. Po sadzonkę warto zgłosić się również przekazując niewielkie urządzenie RTV lub AGD. Wydawanie sadzonek zaczyna się w sobotę o godz. 9, w niedzielę o godz. 10, a trwa do godz. 17. Dochód ze sprzedaży zebranych surowców organizatorzy chcą przeznaczyć na cel charytatywny.

Rada ochrony przyrody: rozliczenie
Co łączy Szachownicę, Baranią Górę i pyrzowickie lotnisko? 5 lat, 12 debat i 17 intencyjnych uchwał

Ostatnie posiedzenie w pięcioletniej kadencji Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Katowicach miało uroczysty charakter. Bernard Błaszczyk, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przekazał członkom Rady wyrazy uznania za zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przyrody i złożył podziękowania za czynny udział w pracach Rady. Czyny te również podliczono. A wynik? Regionalna Rada Przyrody na dwunastu spotkaniach podjęła siedemnaście uchwał. Osiem spotkań miało charakter wyjazdowy. Członkowie Rady dyskutowali w terenie m.in. o remoncie części grobli i stawów w rezerwacie przyrody "Łężczok". Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska prosił Radę o opinie nie tylko w sprawach dotyczących ochrony przyrody, ale też w tych dotyczących strategicznych inwestycji realizowanych w regionie - np. w sprawie budowy linii kolejowej mającej połączyć Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej czy zmian w planie ochrony rezerwatu przyrody Barania Góra. Kadencja Rady trwa 5 lat. W jej skład wchodzi od 20 do 30 ekspertów - naukowców, ekologów i samorządowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto