Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja
Liczydło górskie rośnie również w Rezerwacie Przyrody Ochojec. To roślina należąca do liliowatych
Liczydło górskie rośnie również w Rezerwacie Przyrody Ochojec. To roślina należąca do liliowatych Klub Gaja

Święto drzewa 2015
Ekologia i historia idą w parze "do raportu"

Klub Gaja zachęca do zapoznania się z raportem z dwunastej edycji programu Święto Drzewa. W publikacji są nie tylko relacje z inauguracji obchodzonej pod hasłem "Drzewo Wolności", ale także dobre praktyki zaproponowane przez uczestników, które mogą stać się inspiracją do organizowania własnych działań. Ilustrowany raport jest ukłonem w stronę uczestników, którzy sadzili drzewa, zbierali makulaturę, zakładali ogrody czy parki oraz wymyślali różne konkursy, pikniki i inne ciekawe atrakcje w ramach Święta Drzewa. W raporcie można również znaleźć podsumowanie trzech konkursów: "Drzewo Roku", ,,Czarodziejskie Drzewo" oraz ,,Zbieraj makulaturę, ratuj konie". Dla przykładu parę liczb: w dwunastej edycji programu wzięło udział 60 tys. osób, posadzono ponad 40 tys. drzew, zebrano blisko 400 ton makulatury i uratowano 4 konie.

Fundusz dla regionu
Zniknie azbest, będzie termomodernizacja

WFOŚiGW przyznał dofinansowanie Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej na realizację projektu "Termomodernizacja 15 budynków mieszkalnych usytuowanych w Czeladzi przy ulicach: Składkowskiego i 35-lecia PRL wraz z demontażem, usunięciem i unieszkodliwianiem odpadów zawierających azbest". Projekt będzie dofinansowany w formie preferencyjnych pożyczek w wysokości 3,86 mln zł z przeznaczeniem na termomodernizację oraz 75 tys. zł na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z powierzchni ok. 17.200 mkw. Pożyczki udzielone zostały m.in. na docieplenie przegród budowlanych, wymianę okien, regulację instalacji c.o. oraz demontaż azbestu o łącznej masie ok. 200 ton.

Akcja społeczno-ekologiczna
Z lasku nad Mesznianką "wykosili" rdestowca ostrokończystego, żeby chronić cenne liczydło

W miniony poniedziałek mieszkańcy Wilkowic oraz ekolodzy zebrali się w lasku nad potokiem Mesznianka, żeby wykosić z niego rdestowca ostrokończystego - roślinę inwazyjną, która zagraża gatunkom chronionym. Szkodnika trzeba było usunąć, dlatego klub Gaja skrzyknął ludzi i udało się! Lasek jest bezpieczny, a jest to miejsce cenne przyrodniczo. Lasy łęgowe nad Mesznianką są siedliskiem o znaczeniu europejskim. Znajdują się tu rozlewiska będące miejscem rozrodu chronionych gatunków płazów i siedliska gatunków chronionych roślin, m.in. bardzo rzadko występującego w polskich lasach, ściśle chronionego liczydła górskiego. Ta bylina o białych kwiatach i czerwonych owocach rośnie jeszcze w lasach Sudetów, w Górach Świętokrzyskich, w Karpatach i na Górnym Śląsku. Ale akcja klubu Gaja dotyczyła nie tylko ochrony liczydła. Wykaszanie rdestowca to pierwszy etap inicjatywy obywatelskiej "Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Lasku Wilkowickim". - Ukierunkuje ona ruch turystyczny na żółtym szlaku prowadzącym na Klimczok - mówi prof. Zbigniew Wilczek z UŚ, autor opracowania ścieżki. Kolejnym etapem inicjatywy będzie oznakowanie nowej ścieżki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto