Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Park w Rybniku to zabytek wart zachodu

Zarząd WFOŚiGW podjął decyzję o udzieleniu dofinansowania w formie dotacji Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Państwowemu Szpitalowi dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Fundusz przekaże kwotę do 68 tysięcy 93 złotych, co stanowi 80 procent kosztów prac pielęgnacyjnych oraz konserwacyjnych w parku wpisanym do rejestru zabytków, które polegać będą m.in. na: cięciach pielęgnacyjnych i konserwacyjnych 29 drzew, wycince 41 drzew, usunięciu 41 pni po ściętych drzewach, zakupie 547 sadzonek drzew i krzewów. Zespół Zabudowy Państwowego Szpitala Psychiatrycznego (obecnie Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych) w Rybniku, czyli układ kompozycyjny oraz ,,trzon historycznej zabudowy” został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

ECO DESIGN 2015
Recykling, upcykling i dom pasywny też...

Minister Środowiska zorganizował konkurs ECO DESIGN 2015 skierowany do producentów, dystrybutorów i usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Co to oznaczało? Konkursowy produkt eko to ten, którego wyprodukowanie i stosowanie odbywa się z poszanowaniem środowiska. Zrównoważony, świadomy i odpowiedzialny design dotyczy każdej branży, począwszy od tworzenia w duchu recyklingu oraz upcyklingu, po budownictwo pasywne. Rozwiązania finalistów będą prezentowane od 27 do 30 października w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych POL-ECO-SYSTEM.

Edukacja ekologiczna
Razem z Gają wyruszyli do źródeł Wisły i zdobyli Baranią Górę. Kto? Młodzi ludzie z całej Polski!

Ponad 50 młodych osób w różnym wieku, a także opiekunowie i edukatorzy wspólnie negocjowali „kontrakt”, czyli zasady, jakie będą obowiązywać na obozie, na który klub Gaja zaprosił laureatów konkursu ,,Zaadoptuj rzekę”. I dogadali się. Podczas zajęć projektowania oraz wycinania symbolu kojarzącego się z rzeką czy wodą powstało wiele ciekawych projektów. Każdy z uczestników mógł swój szablon odbić na koszulce. Młodzież wysłuchała także wykładów na temat znaczenia przyrodniczego ryb i ich wymagań środowiskowych oraz prelekcji na temat ptaków dolin rzecznych połączonej z wyjściem nad potok Żylica w Szczyrku. Wyjątkową frajdą dla młodzieży było wyjście w góry na szlak Wisła Czarne - Dolina Białej Wisełki, rezerwat wodny „Wisła” - Kaskady Rodła - rezerwat leśny „Barania Góra” - wieża widokowa na Baraniej Górze - Wisła Czarne. - Nauczyłam się rozpoznawać różne gatunki lepiężnika dzięki profesorowi Wilczkowi - podsumowała wycieczkę Ania. Ponad pięciogodzinny spacer był wyzwaniem nie tylko dla młodszych, ale i starszych uczestników. Emilka tak opisała wyprawę: ,,Zmęczenie, ale dzięki niemu nie muszę już iść na siłownię, bo czuję, że efekty już są”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto