Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Beskidzie Żywieckim posadzą dwa miliony drzew

Redakcja

*

Ruszyła kolejna, jubileuszowa, edycja programu „Po Stronie Natury”. W ramach tegorocznej odsłony akcji na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zostanie posadzonych 2 mln drzew.

Po raz dziesiąty Lasy Państwowe są partnerem programu „Po Stronie Natury”, którego celem jest przekonanie Polaków, że warto dbać o środowisko. Akcja angażuje również do wspólnych działań na rzecz natury. Od początku trwania programu wspólnymi siłami posadzono ponad 6 milionów drzew, odnowiono ponad tysiąc kilometrów szlaków górskich oraz wsparto realizację ponad stu lokalnych inicjatyw ekologicznych.

- Posadzenie 6 mln drzew objęło nie tylko nasz region - mówi Agnieszka Zawada-Piątkowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. - Pół miliona drzew posadzono w Nadleśnictwie Mirosławiec. Kolejnych kilka tysięcy sztuk drzew posadzono w innych nadleśnictwach. Pozostałe ok. pięć mln drzew zostało posadzone w nadleśnictwach beskidzkich - dodaje.

W tym roku dwa miliony drzew zostanie posadzone w nadleśnictwach: Jeleśnia, Ujsoły, Ustroń, Wisła oraz Węgierska Górka. Inicjatywę może wesprzeć każdy poprzez wybór butelek z limitowanej edycji „Po Stronie Natury” firmy Żywiec Zdrój. Każda butelka to jedno posadzone drzewo.

- W tej chwili nie ma zaplanowanych wspólnych akcji nasadzeń drzew z mieszkańcami. Na początku czerwca odbędzie się akcja podsumowująca 10 lat trwania tego programu - mówi Agnieszka Zawada-Piątkowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Jubileuszowa odsłona programu „Po Stronie Natury” będzie skoncentrowana na edukacji o recyklingu. Organizatorzy i partnerzy akcji chcą uświadomić, że plastik jest surowcem, który nadaje się do powtórnego i wielokrotnego wykorzystania. Poddany recyklingowi może trafić z powrotem do obiegu jako cenny surowiec wtórny. Najważniejsze jest, by plastikowa butelka trafiła do odpowiedniego, żółtego pojemnika - tylko wówczas będzie można ją ponownie wykorzystać i dać jej drugie życie. W efekcie recyklingu mogą powstawać nie tylko kolejne butelki, ale także przedmioty codziennego użytku, takie jak pojemniki na żywność, fronty do mebli, ubrania czy stroje piłkarskie - takie jak te stworzone dla reprezentacji Polski na Euro 2012.

RDLP w Katowicach jest jedną z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Jej zasięg terytorialny wynosi ponad 25 tys. mkw. Na tym obszarze znajduje się ok. 750 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza ponad 633 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna to ok. 617 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.

- Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze, czyli ochronne, środowiskotwórcze i społeczne - mówi Agnieszka Zawada-Piątkowska. - Choć zadania RDLP w Katowicach trudno opisać w kilku słowach, to naszym głównym celem jest prowadzenie gospodarki leśnej według zasad: powszechnej ochrony lasów, trwałości ich utrzymania, ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów oraz powiększania zasobów leśnych. To zadania związane przede wszystkim z nasiennictwem, szkółkarstwem, odnowieniami, działaniami pielęgnacyjnymi i ochronnymi, a wreszcie z pozyskaniem i sprzedażą drewna - cennego i odnawialnego surowca, obecnego w życiu każdego z nas - tłumaczy Agnieszka Zawada-Piątkowska.

Katowiccy uczniowie posadzili kilkanaście tysięcy drzew

W ubiegłym tygodniu Katowicki Park Leśny wzbogacił się o 16 tys. drzew posadzonych w ramach wieloletniego planu realizowanego przez Nadleśnictwo Katowice. Od poniedziałku do piątku leśnikom pomagały dzieci z katowickich szkół. Każdego roku w ramach przebudowy drzewostanu w Nadleśnictwie Katowice, obejmującym m.in. także Rudę Śląską czy Mikołów, sadzone są setki tysięcy drzew. W tym roku w samych Katowicach posadzonych zostanie ich 185 tys. sztuk.

- Elementem cyklu życia lasu jest naturalny proces zastępowania drzew starych przez młode. Wykorzystujemy ten proces, aby powrócić do pierwotnej struktury górnośląskich lasów, która została zaburzona w XIX wieku wskutek działalności człowieka - mówi Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice. - Obecnie realizujemy już kolejny 10-letni Plan Urządzenia Lasu, który ma pozwolić na spełnienie przez lasy katowickiego nadleśnictwa wszystkich postawionych przed nimi funkcji społecznych, przyrodniczych i gospodarczych - dodaje Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto