Wielkie serce wyrosło w Bielsku i Katowicach

Artykuł sponsorowany
Uczniowie przyszli na Święto Drzewa z pięknymi, kolorowymi sercami. Trzymając je w rękach, utworzyli na placu przed biblioteką wielkie serce - dla drzew! Chcesz to sam przeżyć? Przyjdź na wystawę do CINiBA!

Plac przed Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką w Katowicach zapełnił się kolorowymi sercami namalowanymi przez uczniów katowickich szkół. Podczas happeningu ,,Drzewo-przyjaciel” dzieci i młodzież utworzyły z nich wizerunek wielkiego serca - dla drzew!

Tak Klub Gaja zainaugurował w Katowicach 15. edycję Święta Drzewa. W Bielsku-Białej w kampanię włączyło się także Nadleś-nictwo Bielsko. Głównym punktem eventu było więc posadzenie razem z zaproszonymi gośćmi #- m.in. Stowarzyszeniem „Region Beskidy” oraz przedstawicielami i partnerami Euroregionu Beskidy, a także uczniami bielskich szkół - szpaleru buków przy parkingu leśnym Wapienica, znajdującym się w pobliżu wejścia do doliny .

W Katowicach również sadzono drzewa. Kto? Wszyscy, którzy wsparli oraz czynnie włączyli się w akcję. Przedstawiciele Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowi-cach, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz młodzież szkolna z katowickich szkół posadzili przed CINiBA jarzębinę i osiem berberysów.

Z całego serca dziękujemy drzewom za piękno i tlen

Święto Drzewa to świetna okazja, aby zwracać uwagę mieszkańców na ważną rolę, jaką pełnią drzewa, w szczególności w miastach. Bo przecież drzewa w mieście pełnią nie tylko ważną funkcję przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Sprawiają, że przestrzeń wokół nas staje się przyjaźniejsza i po prostu piękniejsza.

- Bardzo dobrze, że możemy od lat kontynuować współpracę z takimi miastami, jak Bielsko-Biała czy Katowice, z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz innymi instytucjami, które uczestniczą w Świętach Drzewa. Tym bardziej że tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem ,,Drzewo-przyjaciel”. Trudno jest edukować i zmieniać na lepsze, nie robiąc tego wspólnie - mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Swoją cegiełkę do imprezy dokładają co roku ważni partnerzy, dorośli mieszkańcy i uczniowie. Ci są najważniejsi, bo dorastają wraz z posadzonymi drzewami.

Liście dopisane do licznika

To już tradycja corocznego Święta Drzewa. Ekolodzy z Klubu Gaja katalogują każde posadzone #nowe drzewo, bo liczy się każdy listek. Posadzone w tym roku buki, berberysy i jarzębina również zostaną dopisane do licznika drzew na www.swietodrzewa.pl. Dzięki programowi Klubu Gaja posadzono już ponad 811 tysięcy drzew. Każdy może przyłączyć do akcji i posadzić swoje drzewo, dopisując je do licznika.

Co zobaczysz na wystawie?

O korzyściach, jakie dają drzewa, można dowiedzieć się, oglądając wystawę plakatów studentki ASP w Warszawie Zofii Lasockiej w katowickiej CINiBie. To jej praca dyplomowa przygotowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej. Tytuły prac zachęcają: „Pogromca gorąca”, ,,Miasto czyszczę”, ,,Hałas trzymam na dystans” - to tylko niektóre z nich. Wystawa potrwa do końca października. (ET)

15 lat, blisko 630 tys. uczestników i ponad 811 tys. posadzonych drzew. To Święto Drzewa w liczbach!

Dodaj ogłoszenie