MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone czeki 2014. Ludzie o zielonych sercach

Redakcja
Podczas uroczystości nazwano ich "ludźmi o zielonych sercach". I słusznie, bo dla natury czasu nie liczą. Nie liczyli też na... czeki.

Czeki są bardzo wymiernym, bo finansowym sposobem docenienia wysiłków ludzi, którzy zajmują się szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Z dyplomów czy statuetek też byliby dumni, jednak czeki bardziej im się przydadzą, bo wielu z nich umożliwią dalszą działalność, na podobną lub większą skalę. "Zielone czeki" Fundusz przyznał w tym roku już po raz 21. Od 1994 roku nagrodził nimi ponad 200 osób.

Osiem nagród w pięciu kategoriach plus uznanie
A właściwie dyplom uznania. Osiem czeków przyznała w tym roku kapituła nagrody. Laureaci otrzymali - oprócz symbolicznych "Zielonych czeków" - czeki prawdziwe o wartości 7,5 tys. zł w przypadku nagród indywidualnych i po 5 tys. zł w przypadku nagród zespołowych. Nagrodzono zarówno pracowników naukowych śląskich uczelni, jak i działaczy-pasjonatów ochrony przyrody oraz dziennikarzy, którzy w swoich programach poruszają tematykę proekologiczną. W swoim wystąpieniu prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz podkreśliła, że laureaci poświęcają swój, często prywatny, czas, ogromne zaangażowanie i niejednokrotnie potężne umysły do tego, by otaczającej nas przyrodzie żyło się z nami lepiej.

Kto dostał czek 2014?
A oto tegoroczni laureaci: Adrian Pason - za stworzenie innowacyjnego kolektora hybrydowego, Jacek Wąsiński - za długoletnią pracę związaną z założeniem i prowadzeniem ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice, Róża Maria Ćwięk - za pokonywanie biurokratycznych barier, dzięki czemu zdegradowane tereny w Katowicach-Brynowie mogą zostać zrekultywowane i zagospodarowane, zgodnie z wolą mieszkańców, Jacek Betleja - za pracę naukową na rzecz ochrony przyrody, Jacek Bożek, szef Klubu Gaja - za budowanie pokolenia EkoXXI. Czeki otrzymał także zespół: Zofia Skrok, Marcin Jałowy - autorzy programu "Ekoagent". W kategorii: działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych, kapituła w tym roku nie wybrała laureata.

Nagrodę specjalną otrzymał prof. zw. dr hab. Paweł Migula - współtwórca i koordynator projektu badawczego "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika ZiZOZap". Dyplom uznania przypadł w udziale Eugeniuszowi Włochowiczowi m.in. za zaangażowanie w pomoc ptakom poprzez prowadzenie ośrodka rehabilitacji oraz fundacji "Włochatka". Laureatom gratulujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto