Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat KSSE: Atuty Podstrefy Tyskiej

Redakcja
KSSE
Aktualnie Podstrefa Tyska obejmuje swym zasięgiem 3 Kompleksy, tj. pierwszy zlokalizowany w Tychach, drugi w Bieruniu, trzeci w Katowicach. Razem tworzą 19 wydzielonych obszarów o łącznej powierzchni 203,7212 ha.

Ostatnie poszerzenie granic Podstrefy Tyskiej miało miejsce pod koniec lipca 2008 r., gdy na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów do terenów KSSE włączone zostały dodatkowo obszary znajdujące się w Tychach oraz Katowicach o powierzchni 14,52 ha.

Potwierdzeniem atrakcyjności Podstrefy Tyskiej jest fakt, że 44 firmy z polskim i zagranicznym kapitałem, m.in. amerykańskim, japońskim, włoskim, niemieckim, austriackim, podjęły decyzję o zainwestowaniu na obszarach miast Tychy i Katowice na terenach wyznaczonych do tego celu. Firmy te produkują m.in.: akcesoria samochodowe, akcesoria oświetleniowe, silniki wysokoprężne, układy kierownicze, stolarkę budowlaną, opakowania, artykuły spożywcze, artykuły chemiczne. Zadeklarowały nakłady na inwestycję w wysokości ponad 1 mld zł oraz utworzyły około 3 800 miejsc pracy.
Obecnie w firmach strefowych Podstrefy Tyskiej znalazło zatrudnienie ok. 10 226 osób.

Zyski dla miasta

Główne tereny Podstrefy Tyskiej leżą w Tychach.
Miasto to położone jest w centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje powierzchnię ok. 82 km kwadratowych i liczy ponad 129 000 mieszkańców.

Tychy leżą 20 km od Katowic, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych Warszawa-Wiedeń oraz Kraków-Wrocław. Krajowe i międzynarodowe trasy ruchu kołowego przebiegają przez miasto w formie obwodnic z licznymi, bezkolizyjnymi zjazdami do centrum i do kompleksów przemysłowych.
Ważną osią rozwoju miasta jest linia kolejowa, łącząca tereny przemysłowe z głównymi szlakami krajowymi i międzynarodowymi.
Tychy oddalone są o 58 km od portu lotniczego w Katowicach (Pyrzowice) i 65 km od portu lotniczego w Krakowie (Balice).

Tychy to młode miasto. Infrastruktura techniczna w mieście powstała w większości w ostatnich 45 latach. Jest ona zatem bardziej nowoczesna i funkcjonalna niż podobne układy w innych miastach regionu. Tereny przemysłowe w Tychach ulokowane są na terenach podmiejskich, poza obszarem szkód górniczych i mają dogodne połączenia ze szlakami komunikacyjnymi. Podzielone są na: Tereny Przemysłowe "WSCHÓD" (przeznaczone dla przemysłu o większej uciążliwości dla środowiska) oraz Tereny Przemysłowe "PÓŁNOC" (przeznaczone dla mniej uciążliwego przemysłu).

Miasto posiada nowoczesną i czytelną strukturę zabudowy, poszczególne zespoły mieszkaniowe oddzielono za pomocą ciągów komunikacyjnych co pozwala na łatwą orientację.

Działalność firmy w strefie wspierają firmy usługowe: biura rachunkowe, kancelarie prawnicze, agencje celne oraz firmy spedycyjne.

Rozwój przedsiębiorczości w mieście wspierają również liczne stowarzyszenia i instytucje, m.in. Spółka Śródmieście, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa, Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości, Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Miasta, Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto