Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7. Węgiel Student Film Festiwal - odliczanie rozpoczęte!

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Jeszcze niespełna 10 dni zostało do inauguracji siódmej edycji Węgiel Student Film Festiwalu - 13 kwietnia 2010 wystartuje jeden z najważniejszych festiwali szkół filmowych. Co będzie się działo w tym roku podczas festiwalu?

Przegląd studenckich etiud filmowych, spotkania autorskie, wykłady, muzyka to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na następców Stevena Spielberga, czy Krzysztofa Kieślowskiego podczas 7. edycji Węgiel Student Film Festiwal. Festiwal organizują studenci Wydziału Radia i Telewizji, podobnie jak w latach poprzednich zostanie on połączony z dniami otwartymi Wydziału Radia i Telewizji UŚ, dzięki czemu na festiwalowiczów podczas tegorocznej edycji będzie czekało jeszcze więcej atrakcji.

Festiwal startuje 13 kwietnia właśnie na Wydziale Radia i Telewizji, gdzie odbędzie się otwarcie kina akademickiego, projekcja filmu projekcja filmu Krzysztofa Wierzbickiego pt. "Krzysztof Kieślowski: I'm so-so..." oraz studenckich filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Jednak to przedsmak tego, co będzie się działo podczas kolejnych dwóch dni.

- Warto przyjść 14 i 15 kwietnia do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, by zaspokoić swoją ciekawość, poszerzyć własną świadomość filmową, a przede wszystkim ucieszyć oko projekcjami młodych zdolnych filmowców, których dokonania będziemy mogli obserwować przez najbliższe lata - mówi Sandra Staletowicz, z ekipy organizującej festiwal - Możemy uznać niemal za pewnik, że i w tym roku 7 edycja Węgiel Student Film Festiwalu dostarczy wielu perełek sztuki filmowej - dodaje.

Gratką dla fanów X muzy na pewno będą etiudy z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy lub Krakowskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Radia i Telewizji UŚ, a na fanów krótkich form czekają produkcje ze Słowenii. Uzupełnieniem festiwalowego programu są wydarzenia dni otwartych WRiT, podczas których odbędą się m.in. spotkania z Adamem Sikorą, Krzysztofem Zanussim, warsztaty operatorskie lub reżyserskie. - Dni otwarte Wydziału Radia i Telewizji nie tylko zagwarantuje możliwość spotkania znanych osobistości wykładowców na Wydziale, ale i umożliwią bliższy kontakt ze sztuką filmową potencjalnym, przyszłym studentom - wyjaśnią organizatorzy.

Rozpoznawalną już marką Węgiel Festiwale jest każdorocznie wybierane doborowe Jury. W ubiegłym roku mogliśmy spotkać takie osobistości jak m.in. Milenia Fiedler, Marcin Koszałka, Andrzej Ramlau, Ryszard Czernow lub wspominany już wyżej Adam Sikora. W tegorocznej edycji festiwalu do jury zostali zaproszenie: Lidia Zonn - polska montażystka dokumentalna. Absolwentka, a obecnie wykładowca PWSFTiTv w Łodzi, która pracowała z największymi twórcami nurtu dokumentalnego, m.in. Krzysztofem Kieślowskim i Kazimierzem Karabaszem. Magdalena Dipont - najwybitniejsza polska scenograf filmowa stale współpracująca z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze. Zajmuje się dekoracją wnętrz wielu seriali TV, a jej osiągnięcia można śledzić już od ponad 30 lat w polskim kinie. W filmach takich jak: Rewers, Tatarak, Mój Nikifor, Dług, Prowokator, Trzy kolory biały, Dekalog, Człowiek z żelaza. Marcina Koszałka - obsypanego niedawno nagrodami wybitnego operatora filmowy. Nagrodzonego za filmy Rewers i Pręgi. Jego udział można uznać już za tradycję kolejnych edycji Węgiel Film Festiwalu. Łukasza Maciejewskiego - krytyka filmowego i znawcę kultury, bywalca wielu imprez filmowych, znawcę polskich realiów kinematografii, komentatora publikującego w wielu czasopismach i gazetach - „Film", „Tygodnik Powszechny”, „Magazyn Filmowym SFP", „Dekada Literacka", „Machina", „Dziennikiem Polski", „TEMI”, a także na portalu Filmweb.pl i Dwutygodnik.com.

Wręczenie nagród podczas zeszłorocznej edyjcji | Archiwum MM


Węgiel Student Fil Festival to jednak przede wszystkim konkurs. Do konkursu przystąpić mogą studenci wszystkich polskich szkół filmowych, a w tym roku zakres konkursu rozszerzonoć także dla szkół zagranicznych. Przypomnijmy - do laureatów zeszłorocznej edycji należą filmy : „Babcia wyjeżdża” w reż. Tomasza Jurkiewicza (WRiTV UŚ), „Tam, gdzie słońce się nie śpieszy” w reż. Mateja Bobrik (PWSFTviT), „Jutro...” w reż. Bartosza Kruhlika (SF Wrocław) i „Wiem kto to zrobił” w reż. Jana P. Matuszyńskiego (WRiTV UŚ). W tym roku autorzy filmów będą walczyli o cenne nagrody, m.in. o darmową postprodukcję w Chimney Pot i taśmę ufundowaną przez Fuji.

Węgiel Festiwal dołączył również do akcji firmy dystrybucyjnej Vivarto oraz Fundacji "Nie ściągaj", która ma na celu edukację młodzieży i dorosłych w zakresie poszanowania praw autorskich i przyzwyczaić Polaków do korzystania z legalnych źródeł. - Jako młodzi twórcy filmowi całym sercem popieramy tą ideę. Jak się okazuje, w Katowicach dla rozrywki nie trzeba ściągać. Wystarczy wziąć udział w 7. Węgiel Student Film Festiwal - mówią na koniec z uśmiechem studenci organizujący tegoroczną edycję festiwalu.

Polecamy również: Film studenta WRiTv UŚ zdobywa Grand Prix 7 Asiana International Short Film Festival


Nasz portal z przyjemnością objął patronat medialny nad festiwalem. Będziemy Was na bieżąco informować o wszystkim, co związane jest z festiwalem. Jednocześnie zapraszamy już teraz wszystkich na Węgiel!


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto