8 marca - Dzień Kobiet 2023 w Polsce. Sprawdź, jak świętowano w przeszłości i czy święto jest znane na świecie

Akcja specjalna ekspertów
Dzień Kobiet 2023. Biżuteria, kwiaty, bombonierki i inne drobne upominki są nieodłącznym elementem 8 marca. Tego dnia w Polsce świętujemy Dzień Kobiet, a przed kwiaciarniami ustawiają się kolejki mężczyzn w celu zakupu tulipanów, goździków i róż dla najbliższym swoim sercom pań. Czy zawsze kobietom kupowało się kwiaty? Skąd wzięło się święto? Przedstawiamy jak Dzień Kobiet wyglądał w przeszłości, oraz czy święto jest znane na świecie.

Dzień Kobiet 2023. Skąd się wzięło święto?

Międzynarodowy Dzień Kobiet z założenia jest dniem upamiętniającym sufrażystki walczące o równe prawa kobiet, równe traktowanie ich w pracy oraz takie same wynagrodzenie, jakie za te same wykonywane zadania otrzymywali mężczyźni. Za początek tego święta uznaje się rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały wtedy strajk domagając się skrócenia godzin pracy. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy jest Dzień Kobiet w Polsce?

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. Data została ustanowiona na 8 marca, co miało mieć związek ze strajkami kobiet w Rosji, które odbyły się kolejno w 1913 i 1917 roku mimo zakazu władz. Data ta jest również utożsamiana z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne.

Czasem świetności Dnia Kobiet w Polsce był okres PRL-u, kiedy w zakładach pracy czy szkołach był on obchodzony obowiązkowo.

Jak Dzień Kobiet obchodzono w PRL-u?

W czasach PRL-u, Dzień Kobiet urósł do rangi państwowej, a jego obchodzenie było obowiązkowe. W zakładach pracy panowie obdarowywali panie goździkami, tulipanami lub innymi upominkami, Nietypowym rozwiązaniem było wręczanie paniom towarów deficytowych, ponieważ na sklepowych półkach widniały pustki, a wiele rzeczy dostępnych było w ograniczonej ilości.

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj, aby kobiecie bliskiej naszemu sercu na Dzień Kobiet wręczyć ręczniki czy ścierki kuchenne, co w czasach PRL-u postrzegane było jako gest niezwykle hojny. Innymi podarkami wręczanymi paniom z okazji Dnia Kobiet były rajstopy, mydełka lub kawa, a nieco bogatsi mogli pozwolić sobie na zakup biletu do teatru lub kina.

Komunistyczna propaganda wykorzystywała jednak Dzień Kobiet aby pokazywać uśmiechnięte panie przy fabrycznych maszynach, w okienkach pocztowych czy te kierujące ruchem drogowym. Chcieli stworzyć przekonanie, że partia wyznacza dla kobiet nowe role, jednocześnie doceniając ich wkład w budowanie socjalistycznej rodziny.

Czy Dzień Kobiet jest znany na świecie?

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest znany w wielu państwach na całym świecie. W większości krajów data tego święta również została ustanowiona na 8 marca. Razem z Polską Dzień Kobiet świętują m.in. w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii Północnej, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.

W każdym kraju panują jednak inne zwyczaje, co wiąże się również z różnorodnymi podarunkami dla kobiet. We Włoszech panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej, a w Portugalii i Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań".

Partnerami TEMATU TYGODNIA są:
DERMASLIM Kosmetologia Profesjonalna Sosnowiec
Salon Urody BEAUTY ROOM Sosnowiec
"Wiewióra" BIŻUTERIA HANDMADE, Alena Połulach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie