Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agora Bytom ma już wiechę. Na pięć miesięcy przed otwarciem [Zdjęcia]

Redakcja
Do listopada muszą poczekać wszyscy kibicujący budowie bytomskiej Agory. Jesienią śródmieście Bytomia ma się zmienić nie do poznania.

We wtorek pod dach atrium Agory Bytom wciągnięto na długich linach tradycyjną wiechę (w tym wypadku wieniec o średnicy 1,8 metra). W ten sposób uroczyście podsumowano etap konstrukcyjny. Wydarzeniu towarzyszyli przedstawiciele inwestora, mediów i urzędów zaangażowanych w budowę, a także wielu bytomian, którzy już za 5 miesięcy, w listopadzie tego roku, będą mogli korzystać z galerii.

Do tego czasu nie obejdzie się bez utrudnień. Obraz centrum Bytomia przypomina nieco krajobraz po wojnie. Wykopy, zamknięte ulice - to niedogodności, z którymi muszą borykać się mieszkańcy. Obecny na konferencji z okazji zawieszenia wiechy prezydent Bytomia,

Piotr Koj

jednak uspokajał. - Tak duża inwestycja jest niemożliwa do przeprowadzenia bez kosztów. W listopadzie śródmieście będzie w pełni przejezdne, będzie także miało zupełnie nowy wygląd - tłumaczył prezydent.

Samą inwestycję czeka jeszcze całkiem sporo prac. Konstrukcja jest gotowa, teraz obiekt czekają prace wykończeniowe. Zamontowano już szklane zadaszenie, trwa wypełnianie szkłem przestrzeni okiennych (próbkę można już podziwiać, przy okazji dostrzegając, że w szkle odbijają się otaczające inwestycję budynki). Cały czas trwają również prace wewnątrz budynku. Montowane są instalacje, kable zostaną niedługo zasłonięte podwieszanymi stropami. Szybko powinniśmy doczekać również wind i ruchomych schodów, montowane są również ścianki działowe sklepów. Ostateczny wygląd zewnętrzny poznamy w sierpniu - wtedy w całości ukończona zostanie elewacja z płyt z gresu oraz ułożone zostaną tynki i elementy szklane. Po nich przyjdzie czas na montaż reklam najemców.

Nie tylko galeria

Najwięcej, co zrozumiałe, mówi się w przypadku Agory o samej galerii. Cały czas trwają jednak również prace nad parkingiem wielopoziomowym, zlokalizowanym w kwartale ulic Kwietniewskiego, Webera, Browarnianej i Jainty. Obiekt ma pomieścić 960 samochodów, a ciekawostką jest fakt, iż w jedną z jego elewacji "wmontowana" zostanie fasada jednej z zabytkowych kamienic. Jak zapowiada inwestor - parking będzie ukończony przed otwarciem galerii, pod koniec września. Jego klinkierowa fasada wzbogacona szkłem ma nawiązywać do otaczającej zabudowy.

Zmianie ulegnie również przestrzeń przed samą galerią, która zostanie zaaranżowana na miejsce spotkań. Znajdzie się tam miejsce na fontannę, ławki i zieleń miejską, a sama przestrzeń zostanie wyłożona kostkami granitowymi i kamiennymi płytami.

Budowa Agory

**

Bytom

została zsynchronizowana również z przebudową okalających ulic**, o czym wspominaliśmy na początku. Komfort jazdy ma się po zakończeniu robót poprawić nie tylko dzięki nowym nawierzchniom, ale także dzięki nowej sygnalizacji świetlnej. - Na uzbrojenie ulic wydaliśmy ok. 10 mln złotych - mówi

Jan Olav Braaten

, dyrektor inwestycji.

Niejasna jest natomiast sytuacja linii tramwajowej, biegnącej wzdłuż galerii. Początkowo mówiło się o jej dobrym stanie technicznym, wskutek czego "odcięto" ją od funduszy unijnych. Po rozmowach z Tramwajami Śląskimi okazało się, iż jest w złym stanie i remont jest konieczny. - Linia pozostaje, zmieni się jej otoczenie. Póki co nie znamy jednak jeszcze kosztów operacji - mówi Braaten.

O Agorze w kilku słowach

Postępy na placu budowy można obserwować na bieżąco za pomocą strony internetowej www.agorabytom.pl. Znajduje się tam galeria artystycznych zdjęć autorstwa znanego śląskiego fotografa Marka Lochera, pokazująca kolejne fazy powstawania Agory Bytom począwszy od marca 2009 roku. Dodatkowo istnieje także kamera on-line, która przez cała dobę pokazuje bieżący obraz z placu Kościuszki.

Na pięciu kondygnacjach galerii Agora Bytom, o łącznej powierzchni handlowej 25 000 m2, mieścić się będzie około 120 sklepów i punktów usługowych, kino Cinema City,centrum rozrywki Fantasy Park, a także kawiarnie i restauracje. Trzecie piętro będzie dedykowane kulturze – znajdą się tam m.in. galeria sztuki oraz sala widowiskowa.

Otwarcie galerii już w listopadzie tego roku. - Być może już 15 listopada, a na pewno nie później niż 17 - zapowiada Jan Olav Braaten.

My tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z ceremonii zawieszenia wiechy, której to towarzyszyły również występy artystów Opery Śląskiej oraz Śląskiego Teatru Tańca.  Wiele mówi się bowiem o tym, iż kultura w życiu przyszłej Agory będzie zajmowała miejsce znaczące. Dość powiedzieć, że inwestor na stałe współpracuje z wieloma podmiotami kulturalnymi, a w samej galerii powstanie sala widowiskowa oraz galeria sztuki.


SERWIS
MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto