Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarm MM: Kolejny zdewastowany przystanek

zenir
zenir
- To nie wymaga wprowadzenia - pisze zenir. Bo sprawa zarówno znana, jak i zupełnie na porządku dziennym - nie ma dnia, by w którymś z miast ktoś nie zniszczył przystanku!

- Tak wyglądał rano przystanek Rolna-Orkana w Katowicach Brynowie w sobotę 6 września 2008. To nie jest odosobniony przypadek, takie zdarzenia maja miejsce na ul Rolnej średnio raz na kwartał - donosizenir.

Na łamach MM Silesii wielokrotnie poruszaliśmy już temat zniszczonych przystanków i innych elementów przestrzeni publicznej. Czy jednak samo pisanie i zwracanie uwagi na ów problem jest wystarczające? Z tym problemem zwróciliśmy się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

- Policja prowadzi szereg działań mających uniemożliwić dewastację mienia publicznego. Istnieją specjalne programy prewencyjne, do udziału w których zapraszamy mieszkańców osiedli. Prowadzimy także wspólne patrole ze strażą miejską. Pomocny w przypadku wykrywania tego typu przestępstw okazuje się miejski monitoring, wyposażony w kamery o dużej rozdzielczości, co pomaga nam zidentyfikować sprawcę - mówi MM Silesii komisarz Janusz Jończyk, z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Co można zrobić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami dewastacji?

- Osobami, które najczęściej dokonują dewastacji są nietrzeźwi i chuligani. Trudno żeby jedna osoba stawiała im opór. Zatem, gdy jesteśmy świadkami podobnych zdarzeń, należy niezwłocznie powiadomić o nich policję lub straż miejską. Przy czym pamiętajmy o opisaniu wyglądu sprawców, podaniu ilości oraz wskazaniu dokładnego miejsca przestępstwa - to zdecydowanie ułatwi ich ujęcie - dodaje Jończyk.

- Jeśli zaś chcielibyśmy sprawcom przeszkodzić, bądź samemu dokonać interwencji zawsze musimy pamiętać o ocenie własnego bezpieczeństwa! Najlepiej jest wtedy poprosić kogoś o pomoc - zwracając się do tej osoby bezpośrednio. Grupa ludzi może inaczej odebrać nasz apel, niż ktoś do kogo zwrócimy się indywidualnie. Wtedy można spróbować powstrzymać zamiary wandali - wskazuje jedno z rozwiązań komisarz Jończyk.


Od redakcji:

Jak więc jest naprawdę? Czy jesteśmy w stanie zareagować na wandalizm - to zależy tylko od nas, od naszego poczucia wspólnoty z majątkiem publicznym i poszanowania dla otoczenia. Jak pokazuje praktyka i doświadczenie innych krajów - walka z wandalizmem może być skuteczna, jeśli naszą dezaprobatę wyrazimy na każdym możliwym przykładzie łamania prawa - od wyrzuconego papierka na ulicę, po zniszczony przystanek autobusowy włącznie!

MM Silesia czeka na Wasze zgłoszenia z miast oraz opinie na temat walki z dewastacją mienia publicznego.



od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto