Ależ to był mecz! GKS Tychy - Pol Aqua Zagłębie Sosnowiec 5:2 [Zdjęcia]

jnt1981
jnt1981
W piątkowy wieczór w Tychach miejscowy GKS podejmował sosnowieckie Zagłębie. Dla gości był to mecz o przysłowiową pietruszkę, ponieważ już wcześniej zapewnili sobie 4 miejsce na koniec sezonu zasadniczego.

Ponadto nie mieli szans na tzw. bonus w przypadku ewentualnej rywalizacji z tyszanami w fazie playoff. Nieco większe znaczenie miał ten mecz dla gospodarzy, gdyż ewentualne zwycięstwo zapewniało im start do playoff-u z drugiego miejsca w lidze.

To była 46 seria spotkań Polskiej Ligi Hokejowej, co oznacza, że do rozpoczęcia fazy playoff pozostały jeszcze tylko 2 kolejki.

Przed rozpoczęciem meczu minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 31 stycznia 2010 roku, w wieku 48 lat, Jacka Wójcika, reprezentującego barwy GKS Tychy od 1986 roku do połowy lat 90-tych, członka srebrnej drużyny GKS-u z 1988 roku.

Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia hokeistów GKS-u. Od samego początku było widać, komu bardziej zależy na zwycięstwie i już w 11 minucie spotkania gospodarze prowadzili 3:0, z czego dwa razy do siatki trafił pomiędzy 6, a 8 minutą meczu, Tomasz Proszkiewicz, natomiast w 11 minucie wynik meczu podwyższył Michał Garbocz. Trzecia bramka obciąża konto bramkarza sosnowiczan, Bartłomieja Nowaka, który przepuścił krążek lekko wstrzeliwany w jego kierunku z tercji środkowej.

Po tej bramce doszło do zmiany bramkarza w drużynie Zagłębia i Nowaka zastąpił Tomasz Rajski, który do końca meczu spisywał się zdecydowanie lepiej i w efekcie wybrany został najlepszym zawodnikiem drużyny gości. Nie ustrzegł on jednak Zagłębia od utraty kolejnych dwóch bramek. Obie padły w drugiej tercji, kiedy tyszanie grali z przewagą jednego zawodnika po karach nałożonych na graczy gości. Na 4:0 podwyższył**Tomasz Wołkowicz, a ostatnią jak się później okazało bramkę dla miejscowych strzelił jeden z ulubieńców tyskiej publiczności, Robin Bacul**.

Od tego momentu tyszanie kontrolowali przebieg gry i mimo, że stracili dwie bramki po strzałach Gabriela Da Costy w 39 i 57 minucie, spokojnie dowieźli zwycięstwo do końcowego gwizdka i dopięli celu, którym było zapewnienie sobie już dziś drugiego miejsca w tabeli PLH na koniec sezonu zasadniczego.

To jeszcze nie wszystko...

Jednakże w najbliższą niedzielę GKS czeka jeszcze jeden bardzo ważny mecz, a mianowicie spotkanie w Nowy Targu z tamtejszym Podhalem. Dotychczas w rywalizacji tych drużyn, 4 razy wygrywali nowotarżanie, a tylko 3 razy tyszanie. W przypadku zwycięstwa Podhala, ta drużyna zdobędzie bonus i gdyby zespoły te wpadły na siebie w playoff-ie (jeżeli przejdą swoich rywali w pierwszej rundzie, zagrają przeciwko sobie w półfinale), tyszanie będą potrzebowali jednego zwycięstwa więcej aby awansować do kolejnej rundy niż zawodnicy z Nowego Targu. W przypadku zwycięstwa GKS-u w niedzielnym spotkaniu, żadna z drużyn nie zdobędzie bonusa i ten cel z pewnością będzie przyświecał tyszanom przed rozpoczęciem gry.

Z wydarzeń pozasportowych warto wspomnieć o godnej naśladowania postawie kibiców tyskiego klubu, którzy od tego spotkania przyłączyli się do inicjatywy Centrum Integracji Niepełnosprawnych w Gliwicach, polegającej na zbieraniu wszelkiego rodzaju plastikowych nakrętek (z butelek i opakowań po napojach, sokach, pastach do zębów itp.), które są niezbędne do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla najbardziej potrzebujących dzieci ze schorzeniami ruchowymi. Zbiórki owych nakrętek będą prowadzone w trakcie meczów GKS-u na stoiskach z pamiątkami klubowymi.