Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alicja Tysiąc triumfuje. "Gość Niedzielny" nie chce przepraszać: "To cenzura!"

Marcin Nowak
Marcin Nowak
30 tys. złotych i wydrukowanie specjalnych przeprosin - to kara dla redakcji "Gościa Niedzielnego" za artykuł uderzający zdaniem jej adwokatów w godność kobiety.
Komentarz Arcybiskupa Damiana Zimonia

Wszystko zaczęło się od tekstu w gazecie, w którym ks. Marek Garncarczyk zarzucił kobiecie chęć zabicia swojego dziecka i pośrednio porównał do działań podobnych do tych w czasach nazizmu. Wcześniej zapadł wyrok w Europejskim Trubunale Praw Człowieka w Strasbourgu również na korzyść kobiety. Za uniemożliwienie  jej przez Państwo Polskie wykonania aborcji otrzymała  25 tys. euro zadośćuczynienia. Ten fakt gazeta skomentowała ostro. Sprawę przyrównała do poczynań nazistowców - doktora Mengele i Rudolfa Hessa.

Kobietę to oburzyło i rozpętał się koflikt. Zeznała, że teksty Gościa Niedzielnego przyczyniły się do pogorszenia jej zdrowia psychicznego, spowodowały liczne komentarze pod adresem jej i jej rodziny. Według kobiety, fakt, że nie dokonała aborcji spowodował pogorszenie a potem prawie całkowitą utratę wzroku. Część lekarzy podważała jednak taką teorię.

Zdaniem Redaktora Naczelnego "Gościa" wyrok Trybunału dla całej redakcji tygodnika był szokiem. Zdaniem dziennikarzy ostatecznie sprowadzał się do ukarania Państwa Polskiego za to, że kobieta nie mogła poprzez aborcję zabić dziecka. W środowisku dziennikarskim sporo głosów uznało sprawę za zagrożenie wolności słowa w prasie drukowanej. Protestowały środowiska lewicowe i feministyczne, uznając nagonkę na Alicję Tysiąc za skandal.

Kobieta żądała 50 tys. złotych. Otrzymała 30 i przeprosimy na łamach prasy. W uzasadnieniu sądu można było usłyszeć, że w tekstach tygodnika znajdowały się m.in. sformułowania napastliwe, obraźliwe. Niektóre teksty były "szczególnie pogardliwe".

- Dzisiejszy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach wymierzony jest w wolność słowa i wolność prasy, które są wartościami konstytucyjnymi. Traktujemy go jako próbę cenzurowania debaty publicznej – komentuje wyrok sądu ks. Marek Gancarczyk,  na łamach witryny internetowej Gościa Niedzielnego. Redakcja zapowiada odwołanie od wyroku. - Nie zamierzamy pogodzić się z wyrokiem, który łamie konstytucyjne prawa i jest próbą cenzurowania debaty publicznej.

"Gość Niedzielny" to drugi największy w Polsce tygodnik opinii (po pismie "Polityka") z  nakładem 200 tys egz. Wydawany jest przez katowicką Kurię Metropolitarną od 1923 roku.

Wywiad z ks. Markiem Gancarczykiem|Materiał wideo w telewizji TVS
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto