MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Alternatywni Turyści odwiedzili węzeł kolejowy w Tarnowskich Górach

Ahorcado
Ahorcado
Kiedyś odprawiano stąd 200 pociągów na dobę, 7500 wagonów i 180 ...
Kiedyś odprawiano stąd 200 pociągów na dobę, 7500 wagonów i 180 ... Ahorcado
W minioną sobotę w industrialną melodię tarnogórskiego węzła kolejowego wsłuchiwali się uczestnicy kolejnej wycieczki w ramach projektu „Alternatif Touristik 2011”.

Kiedyś odprawiano stąd 200 pociągów na dobę, 7500 wagonów i 180 000 ton ładunków. Chociaż najlepsze lata kolei minęły, tarnogórski węzeł kolejowy nadal pozostaje największym w Polsce, tętniąc życiem i rytmem przetaczanych wagonów.

Wycieczka była powtórką jednej z pierwszych wypraw zorganizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA kilka lat temu. Inspiracją dla podróży był niezwykły, uchodzący za kultowy, film dokumentalny Kazimierza Karabasza pt „Węzeł” z 1961 roku.

Alternatywni turyści, tym razem na rowerach, przed południem ruszyli z bytomskiego Rynku. Prowadzący wycieczkę szef Kroniki Stanisław Ruksza, zadbał o to by nie była ona monotematyczna. Dlatego po drodze do Miasteczka Śląskiego, gdzie kończyła się wycieczka, zobaczyć można było wiele osobliwości, które być może już wkrótce znikną z krajobrazu. Pierwszy przystanek stanowił bytomski Pomnik Związków Partnerskich pod magistratem – powstały w celu upamiętnienia współpracy Bytomia z miastami partnerskimi, który z inicjatywy obywatelskiej szybko zyskał nowe znaczenie.

05 Bytomski pomnik związków partnerskich / Bytom partnership monument.

Dalej uczestnicy mieli także okazję zobaczyć Bytomski Pomnik Antyglobalizmu, symbolizujący chylące się ku upadkowi wielkie globalne korporacje, a także wiele innych alternatywnych monumentów. Nie zabrakło też czasu na obowiązkową przerwę na lody w osiedlowym sklepiku na Stroszku.

07 Bytomski pomnik antyglobalizmu / Bytom antiglobalism monument

08 Lody

Ze Stroszka trasa poprowadziła przez Dolomity, unikatowy rezerwat przyrody w dawnych kamieniołomach, skąd z Hałdy Płuczkowej rozciąga się piękna panorama Tarnowskich Gór.

10 Dolomity

13 Dolomity

16 Zabytkowa kopalnia srebra / Historical Silver Mine

Po drodze na węzeł kolejowy był też czas na kąpiel w gliniance oraz poznanie niekończącej się historii Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach, które od wielu lat czekająca na utylizację podziemnej bomby ekologicznej zagrażającej wodom gruntowym na Górnym Śląsku.

30 Glinianka

29 Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry / Tarnowskie Góry Chemical Plant

Sam węzeł kolejowy, choć imponuje swoim rozmiarem, jest dziś zaledwie cieniem samego siebie. Jak stwierdził jeden z uczestników, w widocznych na filmie Karabasza parowozach tkwiły jakieś niezwykłe moc i czar, których zdecydowanie brakuje dzisiejszym spalinowym i elektrycznym lokomotywom. Także ruch na węźle jest dziś zdecydowanie mniejszy niż kiedyś. Mimo to wjazd na tę olbrzymią stację towarową nadal robi wrażenie:

Alternatif Turistik to przede wszystkim spotkania ludzi z miejscami, których być może jutro już nie będzie. Dlatego najważniejszym punktem programu był po prostu piknik i odpoczynek na węźle. W ten sposób uczestnicy mogli spróbować poczuć klimat tego miejsca i wsłuchać się w niezwykłą symfonię dźwięków, których nie znajdą na co dzień.

44 Tarnogórski Węzeł kolejowy / Tarnowskie Góry rail hub

46 Tarnogórski Węzeł kolejowy / Tarnowskie Góry rail hub

47 Tarnogórski Węzeł kolejowy / Tarnowskie Góry rail hub

50 Tarnogórski Węzeł kolejowy / Tarnowskie Góry rail hub

Wycieczka po około 6,5 godzinach zakończyła się w Miasteczku Śląskim, skąd uczestnicy pociągiem powrócili do Bytomia.

53 Miasteczko Śląskie PKP

Organizatorem wycieczki było Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA z Bytomia.

>>>Zobacz kompletną fotorelację na portalu FLICKR<<<

Zobacz nasze fotogalerie!

Jarmark Sztuki na Nikiszu

Hawaii Party na Mariackiej


Przytulanie w Katowicach

Materiał dziennikarza obywatelskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto