Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologiczne i fotograficzne ciekawostki na budowie Agory w Bytomiu

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Według mieszkańców przebudowa pl. Kościuszki ociąga się. Natomiast nie brak ciekawych informacji z placu budowy. Wraz z kolejnymi łopatami odkrywany zostaje średniowieczny Bytom.

Pierwsze sygnały, że miejsce, w którym powstanie centrum handlowe nosi znamiona archeologicznego eldorado pojawiły się kilka tygodni temu, gdy maszyny budowlane natrafiły na dębowe deski, noszące ślady obróbki sprzed prawie 600 lat!

Na kolejne odkrycia nie było trzeba długo czekać. Ślady zrębowej kontrukcji drewnianej wskazywały, że to pozostałości po szybikach górniczych, związanych z górnictwem rud srebra i ołowiu w średniowiecznym Bytomiu. Po całkowitym odsłonięciu wszystkie elementy będą przeniesione do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu lub jak wynika z naszych informacji zostaną na swoim miejscu, by klienci centrum mogli oglądać je poprzez przeszkloną podłogę.

Tego typu odkrycia jak zawsze w pewien sposób opóźniają różnego rodzaju inwestycje, gdyż archeolodzy i muzealnicy muszą dokonać specjalistycznych badań znaleziska. Jednak jak zapewniaKatarzyna Skalska z firmy "Braaten + Pedersen Plus Partners", która wykonuje inwetycję, firma zadba, by nie doszło do żadnych opóźnień w budowie.

Czytaj również: W Bytomiu rusza budowa Galerii Agora

Co ciekawe do fotograficznego dokumentowania budowy galerii zaproszony został znany śląski fotograf - Marek Locher (nasz użytkownik mgl).

- Zamierzam uchwycić w obiektywie zarówno ludzi, którzy tu pracują i jak ich praca jest skoordynowana, a w następnym etapie maszyny, żurawie, jak wszystko pnie się w górę. To z pewnością będzie baaardzo rozbudpwany fotoreportaż - mówi z rozmowie z MM Marek. - Bywam na placu budowy kilka razy w miesiącu, zdążyłem się już zaprzyjaźnić z ekipami budowlanymi, liczę na jakieś sesje portretowe - śmieje się.

Budowa obiektu ruszyła w kwietniu br. i potrwa do listopada 2010. Zakłada rewitalizację części centrum miasta oraz przywrócenie obszarowi śródmiejskiego charakteru i wpasowanie obiektu w istniejącą zabudowę miasta. Pierwsze zdjęcia Marka Lochera można oglądać na oficjalnej stronie internetowej inwestycji www.agorabytom.pl. Po zakończeniu budowy planowana jest wystawa prac artysty.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Archeologiczne i fotograficzne ciekawostki na budowie Agory w Bytomiu - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto