Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Atomowy Autobus” przyjechał do Katowic [Zdjęcia]

Aleksander_Poltier
Aleksander_Poltier
Wycieczkowy autokar przerobiony na mobilne laboratorium? Czemu nie! Wczoraj mieszkańcy Śląska mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat energii atomowej.

Projekt „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” zorganizowany został w tym roku po raz pierwszy. Celem akcji jest pokazanie społeczeństwu, że energetyka jądrowa może być zarówno bezpieczna, jak i ekologiczna. – Chcemy powiedzieć prawdę o atomie. Złamać mity i stereotypy o energetyce jądrowej, które od wielu lat panują wśród ludzi – tłumaczy Łukasz Koszuk, organizator imprezy, prezes Fundacji Forum Atomowe.

I tak odwiedzający Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego mogli m.in. na własne oczy przekonać się, że promieniowanie jest wszędzie i że jest bezpieczne, jeśli bezpiecznie się z nim obchodzimy, zbadać radioaktywność ziemi i trawy z Czarnobyla, czy zobaczyć, w jaki sposób promieniują przedmioty codziennego użytku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także bardzo dokładne makiety elektrowni atomowej, czy model porównujący ilość paliwa zużywanego przez elektrownię węglową i jądrową.

- Chcemy przekazywać wiedzę w formie pikniku naukowego, aby była ona zrozumiała dla szerszego grona. Można przyjść, zapytać. Nasi wolontariusze postarają się odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące tematyki energii atomowej. Bardzo ważne jest dla nas, aby uczestnicy czynnie mogli wziąć udział w tej imprezie. – dodaje Koszuk.

Po Katowicach kolejnymi przystankami na trasie Atomowego Autobusu będą ośrodki akademickie w Krakowie, Rzeszowie, Kielcach i Lublinie. – Bardzo się cieszę, że powstała tego typu inicjatywa. Energia jądrowa w dalszym ciągu kojarzy się społeczeństwu z bombą atomową, awarią w Czarnobylu, czy wybuchem w Hiroszimie. Należy uświadamiać ludziom i to już od najmłodszych lat, że w dzisiejszym świecie elektrownie atomowe są całkowicie bezpieczne. To zupełnie inna technologia niż ta, sprzed dwudziestu lat – wyjaśnia prof. Wiktor Zipper, kierownik zakładu Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań, Uniwersytet Śląski.

Czy faktycznie młodym fizykom uda się przełamać stereotypy dotyczące bezpiecznego wykorzystania energii jądrowej, również w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce? Zobaczymy, choć idąc za myślą Alberta Einsteina, że „Uwalniając energię atomową, nasze pokolenie dokonało najbardziej epokowego odkrycia od czasu wynalezienia ognia” wydaje się to być jak najbardziej uzasadnione.

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto