Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autonomia: ta oferta jest wspaniała [Zdjęcia]

Redakcja
Około tysiąca osób, uczestniczyło w trzecim marszu Ruchu Autonomii Śląska. Marsz przeszedł wczoraj, w samo południe, z Placu Wolności na Plac Sejmu Śląskiego. Ulicami Katowic przeszły osoby popierające autonomię Śląska.

Pogoda nie rozpieszczała, podczas wczorajszego, trzeciego już marszu Ruchu Autonomii Śląska, wbrew przypuszczeniom nie padał deszcz, tylko było bardzo upalne południe. Te warunki atmosferyczne, nie przeszkodziły jednak zwolennikom autonomii Śląska, aby po raz kolejny, pokazać przekonanie do tej decyzji. Podczas wczorajszego marszu można było usłyszeć takie hasła jak. „Górny Śląsk”, oraz „Autonomia, autonomia to oferta jest wspaniała bo Śląsk syty, Polska cała”.

Czy jednak Ślązacy chcą autonomii, czy nie? Z moich badań przeprowadzonych na potrzeby pewnego zadania wynika, że 79% ankietowanych uważa, że nic nie powinno się zmieniać i że Śląsk nie powinien stać się autonomiczny, tylko 21% uważa przeciwnie.

Wśród ankietowanych dominowało przekonanie, że Śląsk nie powinien być autonomiczny, jako uzasadnienie podawali, że Polska powinna być jednolita. Potwierdzali również, że Śląsk jest integralna częścią Polski, ale wolą, żeby pozostał w Polsce.

Czytaj również: Żółto-niebieski marsz w Katowicach [Zdjęcia]

Ankietowani zwracali również uwagę, że na Śląsku nie mieszkają tylko lokalni patrioci. - Osoby pochodzące z innych regionów Polski mogłyby się poczuć urażone - uważają niektórzy.

Jedna osoba, pragnąca zachować anonimowość, uważa, że reszta Polski korzysta z zasobów Śląska, lecz wszystko idzie w Polskę, a pieniędzy z tego nie widać.  - Dlatego Śląsk powinien być autonomiczny. Gdyby Śląsk został autonomiczny to wszystko co by tutejsi ludzie wypracowali zostało by u nas na Śląsku - dodaje.

Ankieta została przeprowadzona w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodsza grupa była w przedziale wiekowym 15-18 lat, natomiast najstarsze osoby miały ponad 60 lat. ankieta była przeprowadzona anonimowo wśród osób które są rodowitymi Ślązakami jak i wśród tych którzy mieszkają poza granicami Śląska, liczba ankietowanych osób wyniosła 270.

Jednak tematy gwarowe i autonomiczne mają swoich zwolenników, ale znacznie więcej jest przeciwników.

- Są to bardzo trudne konstytucyjnie sprawy. Konstytucja nie przewiduje autonomii i trzeba byłoby ją zmienić. Nie przewiduje, aby którykolwiek region stał się autonomiczny. Śląsk należy do Polski – mówi dla MMSilesii, wybitny śląski autorytet Jan Miodek.

Czytaj również: III Marsz Autonomii przeszedł ulicami Katowic [Zdjęcia + Wideo]

Śląsk zawsze był wyzyskiwany i trzeba się temu przeciwstawić. Trzeba zacząć starać się o autonomię regionu - mówi Kazimierz Kutz, który popiera autonomię Śląska.

Autonomiczna jednostka administracyjna II Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą władz w Katowicach, powołana do życia w 1920 roku, faktycznie istniała w latach 1922-1939. Formalnie została zniesiona w 1945 roku. Czy kiedyś powróci autonomia dla tego regionu Polski. Na rozwój sytuacji musimy jeszcze ładnych kilka albo nawet kilkanaście lat poczekać.

RAŚ zapowiada, że będzie organizował tego typu marsze, dopóki, na Urzędzie Wojewódzkim nie zobaczą śląskiej flagi.


MM Silesia poleca:

 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto