Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajtle na Szlaku Zabytków Techniki nie będą się nudzić

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
mat. prasowe
Duża cześć Industriady poświęcona będzie specjalnie dla najmłodszych.

14 czerwca rusza Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. W 24 miejscowościach znajdziemy ponad 300 atrakcji. Niektóre z nich będą dedykowane specjalnie dla dzieci.

Kto lubi naukę, tego z pewnością zainteresuje Eksperyment Industriada, czyli cykl warsztatów podzielonych na 3 tematy. Strefę dla budowniczych („Mały konstruktor”) odnajdziemy w Muzeum Chleba w Radzionkowie i Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach. Mali konstruktorzy zbudują tu własną łódź podwodną i batyskaf, skonstruują oczyszczalnię wody i stworzą instrumenty muzyczne z odpadów.

„Wynalazcę z Gliwic” ugoszczą Galeria Elektrownia w Czeladzi i Muzeum Historii Kolei w Częstochowie. W tej strefie najmłodsi stworzą domowe kosmetyki i naturalne woreczki zapachowe, a także odkryją aż 100 różnych zastosowań sody oczyszczonej. W „Małej manufakturze”, będzie można poznać historię druku, stworzyć własne stemple, wykonać biżuterię z zamków błyskawicznych i przygotować zabawki z kół zębatych i nakrętek. Z pomocą rodziców maluchy będą mogły tu także zaprojektować witraże i uruchomić mini warsztat tkacki. Strefa „Małej manufaktury” otwarta zostanie w Szybie Wilson w Katowicach i pszczyńskim Muzeum Prasy.

Industriada to świetna okazja do dobrej zabawy nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. W tegorocznym programie znalazło się również wiele gier, zabaw i konkursów skierowanych do całych rodzin. Cieszące się niesłabnącą popularnością gry terenowe wystartują w tym roku m. in. w Karchowicach (Zabytkowa Stacja Wodociągowa), Katowicach (Galeria Szyb Wilson) i Cieszynie (Muzeum Drukarstwa). W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach poznamy zasady gaszenia pożarów. Po udziale w warsztatach dzieci będą mogły wziąć udział w Rodzinnych Zawodach Pożarniczych.

Do rywalizacji zachęcać będzie także Kopalnia Guido, na której terenie zorganizowany zostanie „Małpi gaj na brzegu morza”, czyli tor przeszkód dla najmłodszych. Również w Zabrzu (Szyb Maciej) odbędzie się Bajtelindustriada, czyli Święto Zabytków Techniki dla najmłodszych. W programie zabawy przewidziano 12-metrową ściankę wspinaczkową, zawody sumo-robotów oraz olimpiadę robotów LEGO. Dziedzictwo niematerialne regionu zostanie przybliżone dzieciom dzięki śląskim grom i zabawom. To tu maluchy ciepną kilofem, pokulają felgi i pograją w popularne kapsle. Dla pasjonatów nowości, Szyb Maciej przygotował specjalne gry, o tajemniczo brzmiących nazwach - Nocna Szychta i Zalany Szyb.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach przewiduje w dziecięcym programie wyścigi pod chmurką, a w tyskim Browarze Obywatelskim powstanie miasteczko sportowe. Zawody na wodzie i rzut kołem ratunkowym do celu odbędą się w gliwickiej Marinie, zaś na festyn rodzinny zaprasza Kolonia Robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej.

Poza warsztatami, zabawami i grami przygotowano również pokazy artystyczne. Spektakl GRAAL wystawiony zostanie w Radiostacji gliwickiej, w Hucie Królewskiej w Chorzowie zobaczyć będzie można występ „Lem-Cyberbajarz”, a Konduktorownia w Częstochowie zaprasza na pokaz filmu Kupernicki. W drugim chorzowskim obiekcie - Szybie Prezydent, odbędzie się spektakl „Kilku ekscentryków i słoooń”.

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników nauki i techniki. Szyb Mikołaj w Rudzie Śląskiej swoje warsztaty i pokazy naukowe urządzi w specjalnie stworzonym „wystrzałowym kąciku”, a Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych w jedynym takim „naukowym inkubatorze”.

Na zajęcia artystyczne warto wybrać się do Starej Fabryki, Galerii Elektrownia, Galerii Szyb Wilson, Muzeum Energetyki, Sztolni Królowa Luiza i Porcelany Śląskiej. W Bielsku-Białej (Stara Fabryka) maluchy wczują się w rolę projektantów mody, w Czeladzi (Galeria Elektrownia) wyprodukują ozdoby z odzysku, w Łaziskach nauczą się gotować i rzeźbić w lodzie, a w katowickim Szybie Wilson stworzą od podstaw komiksy i graffiti oraz wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą industriadową pocztówkę. Dzieci odwiedzające Sztolnię w Zabrzu wstąpią z pewnością do Cyrkowej Akademii Młodego Pirata, a te wizytujące katowicką Porcelanę dowiedzą się „czy talerzyk może by kwiatkiem” i że „filiżankę i w ręce, i na ręce warto mieć”. Tu również odkryją porcelanowe królestwo i poznają zasady savoir vivre przy stole.

Piotr Kalsztyn

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto