Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank Czasu w Gliwicach. Podziel się tym, co potrafisz

oprac. WNŻ
W Gliwicach otwierają Bank Czasu. Jedyną obowiązującą walutą będą różne umiejętności.

Każdy z nas potrafi coś, czego nie potrafią inni. Każdy dysponuje chwilą wolnego czasu. Warto ją wykorzystać, by podzielić się swoimi umiejętnościami. Autorem koncepcji banków czasu jest Amerykanin Edgar Cahn, który w latach 80. XX wieku wpadł na pomysł stworzenia systemu, w którym ludzie mogliby wzajemnie wymieniać się umiejętnościami, płacąc za nie swoim czasem, a nie pieniędzmi. Nowa waluta sprawiedliwie wyceniała każde działanie. Jeden "czasodolar" wart był jednej godziny pracy na rzecz drugiej osoby.

W 1998 roku powstał pierwszy angielski bank czasu, a obecnie takie quasi-instytucje działają już w kilkudziesięciu krajach na 6 kontynentach, w tym także w Polsce. Teraz nadszedł czas na Gliwice!
W Strefie Aktywności Społecznej - filii Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych 9 października rozpocznie swoją działalność pierwszy Gliwicki Bank Czasu. Koordynatorki projektu - Katarzyna Ganszczyk i Beata Antosik - zachęcają do włączenia się do tej ciekawej inicjatywy. Czym dokładnie jest bank czasu? -

To nieformalna instytucja, która pośredniczy we wzajemnej wymianie usług pomiędzy swoimi "klientami". Wstępując do banku czasu, dana osoba deklaruje, jakie usługi może i chce świadczyć oraz uzyskuje informację o tym, z jakich usług (oferowanych przez innych "klientów" banku) może skorzystać. Każdy zainteresowany, który wykona usługę na rzecz drugiej osoby, otrzymuje w zapłacie godziny. Następnie może je zamienić na potrzebną mu usługę świadczoną przez innego uczestnika projektu. Bank czasu w żaden sposób nie wiąże się z rozliczeniami finansowymi. Jednostką rozliczeniową jest wyłącznie czas! - wyjaśniają organizatorki GBC. W praktyce wymieniać można się niemal wszystkim. Lekcja angielskiego za spacer z psem? Skrócenie spodni za naprawę kranu? A może porada prawna w zamian za upieczenia ciasta? W banku czasu wszystko to jest możliwe.

- Warto zaznaczyć jednak, że bezpośrednia korzyść z wymiany nie jest jedyną, a może nawet nie najważniejszą. To także doskonały sposób na zawarcie nowych znajomości, lepsze poznanie mieszkańców swojej okolicy, a przez to zwiększenie zaufania społecznego i bezpieczeństwa - dodają koordynatorki.
Uczestnikiem Gliwickiego Banku Czasu może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Wystarczy przyjść na spotkanie inauguracyjne 9 października lub zgłosić się do siedziby Strefy Aktywności Społecznej GCOP przy ul. Jagiellońskiej 21 (tel. 238-24-55).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto