Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będziemy pić wodę lepszej jakości dzięki nowym inwestycjom w naszym regionie

[email protected]
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach zaopatruje w wodę pitną jeden z największych regionów przemysłowych w Europie - aglomerację śląską, wraz z jej kilkumilionową ludnością oraz przemysłem.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach zaopatruje w wodę pitną jeden z największych regionów przemysłowych w Europie - aglomerację śląską, wraz z jej kilkumilionową ludnością oraz przemysłem. Należy ono do największych producentów i dystrybutorów wody pitnej nie tylko w kraju ale także w Unii Europejskiej. Trudno się więc dziwić, że przy rosnącej z roku na rok konkurencji musi stale inwestować w modernizację sieci przesyłowej, stacji uzdatniania wody oraz laboratoriów badających jej jakość.

Zwłaszcza że zanieczyszczenie wód powierzchniowych w Polsce, które są jednymi z głównych źródeł wody pitnej, nadal pozostaje poważnym problemem. Woda dostarczana do mieszkań winna pochodzić z wód powierzchniowych I klasy czystości. Takich wód, jak podaje Instytut Woda 2000 w Warszawie, w 1955 roku było w Polsce jeszcze 55 proc. Później te wskaźniki dramatycznie się obniżyły. Według raportu Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska wojewody śląskiego, pod koniec lat 90. wód I klasy czystości w rzekach województwa praktycznie nie było. Aż 90,29 proc. rzek to były wody pozaklasowe, 8,5 proc. - wody III klasy, a 1,21 proc. - wody II klasy czystości.

Obecnie - dzięki wysiłkom gmin, przedsiębiorstw wodociągowych oraz funduszy ekologicznych - sytuacja ulega systematycznej poprawie. Jednak wód I klasy czystości nadal jest niewiele - znajdują się głównie w niezamieszkałych terenach górskich.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA dzięki stosowaniu technologii uzdatniania wody za pomocą ozonu i aktywnego węgla, dostarcza wodę spełniającą europejskie normy. Mimo to do wielu domów nadal dociera woda, z której odbiorcy nie są zadowoleni - ze względu na jej kolor czy nawet smak. Powodem - jak tłumaczą fachowcy - jest zły stan sieci wodociągowych. Im dalej od źródła poboru wody, tym gorsza woda w naszych kranach.

Dlatego tak ważna jest modernizacja sieci prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z naszego regionu. Przykłady tego typu przedsięwzięć oraz skutki, jakie przynoszą one dla mieszkańców miast, prezentujemy w naszym dzisiejszym dodatku.


Miasto zamienia się w wielki plac budowy

Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej dało nowe możliwości pozyskiwania pieniędzy na różne cele społeczne. Unia Europejska chce w ten sposób wyrównać różnice pomiędzy poziomem życia w Europie. Dzięki staraniom gminy Będzin reprezentowanej przez prezydenta Radosława Barana oraz przy udziale Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., miasto otrzymało dotacje unijne na wspomniane cele. Jest to ogromny sukces Będzina, tym większy, że wysokość przyznanego dofinansowania w stosunku do wielkości gminy i wysokości jej budżetu jest imponująca i stanowi ewenement w skali ogólnopolskiej.


Zdaniem eksperta

Richard Holland z World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody):

Woda z ujęć głębinowych, dostarczana do naszych domów w butelkach, nie może być rozwiązaniem problemu dostępu do wody pitnej. Za wodę butelkowaną konsumenci płacą kwoty przekraczające 500-1.000 razy cenę wody z wodociągu. Tymczasem w ponad 50 proc. przypadków woda butelkowana spełnia takie same standardy jak woda z kranu. Wstępne badania Funduszu wykazały, że przy produkcji około jednej czwartej wody w butelkach ponosimy dodatkowe koszty związane z pakowaniem i transportem wody do innych krajów. Koszty te rosną wraz ze spożyciem, które obecnie zwiększa się średnio o 7 proc. rocznie w skali światowej. Nie jest to więc korzystne rozwiązanie dla ochrony środowiska, ponieważ powstają problemy np. z utylizacją opakowań po wodzie do picia.


Liczba

0,1 proc. wszystkich zasobów wodnych w skali globu stanowią - według danych ONZ - zasoby wody pitnej. Tymczasem woda ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, włączając w to integralność środowiska naturalnego, poprawę warunków życia. Jest po prostu nieodzowna dla ludzkiego zdrowia i istnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto