Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Małobądzka stacja mieszania wody

Redakcja
Stacja mieszania MPWiK Sp. z o.o. na Małobądzu
Stacja mieszania MPWiK Sp. z o.o. na Małobądzu
Podmiotem odpowiedzialnym za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków na terenie gminy Będzin jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. Zo.o.

Woda dostarczana mieszkańcom Będzina przez MPWiK spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, jednak jak wynika z rezultatów badań systematycznie przeprowadzanych przez spółkę oraz opinii klientów, w pewnych obszarach miasta ma ona podwyższoną twardość. Dotyczy to rejonów zasilanych ze studni głębinowych, które znajdują się w dzielnicy Małobądz. Jak dowodzą badania, woda twarda jest zdrowsza dla organizmu ludzkiego, nie zmienia to jednak faktu, iż zwiększona wartość tego parametru może być uciążliwa dla odbiorców, ponieważ jest przyczyną osadzania się kamienia na urządzeniach gospodarstwa domowego. Spółka uzyskała warunkowe pozwolenie na dostarczanie wody z ujęć na Małobądzu, co potwierdza opinię o jej nieszkodliwości. Mimo wszystko przedsiębiorstwo jest świadome kłopotów, jakie powoduje woda o podwyższonej twardości, dlatego też, w celu zapewnienia mieszkańcom ciągłości dostawy wody o możliwie najwyższej jakości, MPWiK Będzin konsekwentnie podejmuje działania związane z modernizacją infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.

Mając na uwadze dobro klientów, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w ostatnim czasie władze firmy podjęły decyzję o rozpoczęciu budowy obiektu o dużym znaczeniu dla mieszkańców Będzina. Obiekt o nazwie "stacja dynamicznego mieszania wody na ujęciu głębinowym Małobądz B-1" to kolejna tego typu instalacja. Podobna stacja powstała na ujęciu głębinowym "Rozkówka" w Będzinie - Grodźcu i do dziś funkcjonuje z oczekiwanym przez spółkę rezultatem.
Stacja na Małobądzu pozwoli na poprawę jakości wody dostarczanej do ok. 40 tys. dbiorców i będzie służyła
mieszkańcom centrum Będzina, osiedla Koszelew, ul. Brzozowickiej, osiedla Namiarkowego, osiedla Górki Małobądzkie, osiedla Syberka, Gzichowa, osiedla Zamkowego i Ksawery. Istnieją również pewne plany, dzięki którym w przyszłości inwestycja mogłaby zostać rozbudowana o część dzielnicy Łagisza oraz część dzielnicy Warpie. Jak więc widzimy, jest to przedsięwzięcie o dużym znaczeniu dla mieszkańców.

Obniżenie twardości wody będzie realizowane w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku stacji na ujęciu "Rozkówka", czyli poprzez mieszanie "twardej" wody ze studni głębinowych na ujęciach (w tym przypadku Małobądz - B1 i B2) z wodą "miękką" z sieci wodociągowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. z Katowic, ujęć Stacji Uzdatniania Wody "Będzin" lub zbiorników Murcki.

W wolno stojącym obiekcie budowlanym zostanie wybudowana mieszalnia wód wyposażona w niezbędne instalacje sanitarne i przemysłowe. Obiekt ten będzie powiązany z siecią wodociągową - rurociągiem tranzytowym realizowanym w dwóch etapach: odcinek I - od ul. Czeladzkiej do ul. Piłsudskiego o średnicy 400 mm i odcinek II - o średnicy 300 mm - od ul. Piłsudskiego do samej stacji mieszania oraz dwoma ujęciami głębinowymi Małobądz B1 i B2. W ramach projektu budowy stacji mieszania przewiduje się także wymianę pomp na studniach głębinowych.

Wykonawca obiektu został wyłoniony pod koniec lipca br., natomiast zakończenie budowy planowane jest na przełomie roku 2011/2012. Koszt samej stacji to kwota ok. 1 mln zł, natomiast koszt całej inwestycji łącznie z budową sieci wodociągowej wyniesie ok. 5 mln zł.
Przy wszystkich zaletach rozwiązania, jakie zostanie zastosowane, nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż obiekt będzie przyjazny dla środowiska.
Jak więc widzimy, stacja mieszania wody na ujęciu głębinowym Małobądz B1 będzie realizowała swoje główne zadanie, jakim jest poprawa jakości wody w zakresie obniżenia jej twardości, pozostając przy tym inwestycją proekologiczną, nieoddziałującą negatywnie na środowisko naturalne, a także niestanowiącą uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Obiegowa opinia na temat opłacalności wykonania przyłącza kanalizacyjnego celem podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej powoduje, że mieszkańcy niechętnie decydują się na taką inwestycję. Tymczasem sytuacja wygląda inaczej. Okazuje się, że takie przedsięwzięcie jest nie tylko nowocześniejsze i wygodniejsze niż korzystanie ze zbiornika bezodpływowego (szamba), ale co najistotniejsze - przynosi również wymierne korzyści finansowe.
Zobaczmy, jak kształtują się szacunkowe koszty korzystania z miejskiej sieci kanalizacyjnej i zbiornika bezodpływowego dla 3-osobowej rodziny zamieszkałej w naszym mieście.

Kanalizacja miejska to przede wszystkim:

• mniejsze koszty w stosunku do zbiornika bezodpływowego,
• znacznie większy komfort użytkowania - brak konieczności korzystania z usług asenizacyjnych, redukcja nieprzyjemnych zapachów,
• wzrost wartości nieruchomości i skanalizowanej dzielnicy - przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i ekonomicznej poprzez podniesienie atrakcyjności osadniczo-gospodarczej, jak również poprawa atrakcyjności inwestycyjnej w sektorze usług i budownictwa mieszkaniowego,
• podniesienie walorów ekologicznych regionu - wzrost konkurencyjności i promocja regionu dzięki poprawie jakości środowiska naturalnego, a w efekcie polepszenie standardu życia dla obecnych i przyszłych pokoleń,
• pozytywny wpływ na jakość wód gruntowych i powierzchniowych - stan techniczny wielu zbiorników bezodpływowych jest niezadowalający (nieszczelność). Zdarza się, że ścieki z nich odprowadzane trafiają do kanalizacji deszczowej lub istniejących rowów. Taki stan rzeczy wpływa niekorzystnie na środowisko, powodując systematyczne zanieczyszczanie gleby, wód powierzchniowych i gruntowych. Korzystanie z kanalizacji sanitarnej pozwala wyeliminować wspomniane problemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto