Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzińskie "lochy" nową atrakcją regionu? [Zdjęcia+Wideo]

szczypasc
szczypasc
Będzińskie "lochy" wkrótce będą nową atrakcja turystyczna ...
Będzińskie "lochy" wkrótce będą nową atrakcja turystyczna ... szczypasc
Będzińskie "lochy" wkrótce będą nową atrakcją turystyczną miasta. Zanim odwiedzą je pierwsi turyści minie trochę czasu. My mieliśmy okazję zobaczyć je pierwsi.

"Lochy", bo tak o korytarzach pod wzgórzem zamkowym mówią będzinianie, pamiętają czasy Kazimierza Wielkiego. Wówczas prawdopodobnie były wykorzystywane do przetrzymywania więźniów. Ich obecny wygląd ukształtowała jednak II Wojna Światowa.

- Korytarz wschodni, którymi zostali oprowadzeni mieszkańcy, został zagospodarowany w latach 1942-44. Do tej pory nie wiadomo do czego służyły i kiedy powstały. Miały one podobno służyć jako schrony dla wojsk hitlerowskich. Niektórzy twierdzą, że było to miejsce, gdzie składano materiały wybuchowe. – przyznał Rafał Adamczyk z Wydziału Rozwoju Lokalnego, podczas oprowadzania pełniący funkcje przewodnika.

Fabryka broni, a może magazyn materiałów wybuchowych? Tego nie dowiemy się nigdy. Wiadomo natomiast, że do podziemi prowadzą cztery wejścia. Dwa z nich znajdują się po południowej stronie Wzgórza od Alei Kołłątaja, dwa pozostałe po stronie północnej od ulicy Podzamcze. Korytarze tworzą swojego rodzaju labirynt. składający się z tuneli: krętych korytarzy, komór i szczelin naturalnych o wysokości do 8 metrów. Całkowita długość korytarzy wynosi ok. 450 metrów, a różnica poziomów wejść to, aż 9 metrów. A już wkrótce staną się  nową atrakcją.

- Chcemy otworzyć podziemia dla zwiedzających. W tym celu trzeba będzie przeprowadzić prace renowacyjne. Myślimy o tym, by wprowadzić wewnątrz ekspozycje historyczne, które uatrakcyjnią turystom wycieczkę - mówił Łukasz Komoniewski, który towarzyszył nam podczas zwiedzania.

Nim jednak "lochy" staną się atrakcją Będzina może upłynąć dużo czasu, gdyż z wyjątkiem odcinka zabezpieczonego przez Niemców, ze względu na ruchy tektoniczne ich stan jest fatalny. A jak było wewnątrz? Ciemno, mokro i ciasno, ale to jest właśnie to, co miłośnicy podziemnych wędrówek lubią najbardziej.

Podobne tematy:

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto