Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bercik" reprezentantem regionu wg uczniów

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Uczniowie ze śląskich szkół wiedzą o historii swojego regionu nic, albo niewiele. A jako przedstawicieli Śląska wskazują Adama Małysza i Krzysztofa Hankego... Naukowcy załamują ręce!

Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego przeprowadził badania wśród 4500 uczniów szkół średnich w ramach projektu "Ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk". Podczas poniedziałkowej konferencji w gmachu Sejmu Śląskiego przedstawiono ich wyniki.

- 90 procent uczniów nie potrafi wskazać zasłużonych dla regionu postaci historycznych, a blisko 80 procent nie jest w stanie wymienić co najmniej kilku ważnych wydarzeń z historii Śląska. Ta sytuacja dobitnie pokazuje, że nie ma już na co czekać i należy wprowadzić nowy przedmiot do szkół - "wiedzę o regionie" - uważa

dr Jerzy Gorzelik

, lider

Ruchu Autonomii Śląska

i jeden z uczestników wczorajszej konferencji, podczas której ogłoszono zatrważające wyniki badań nad wiedzą historyczną młodzieży w wieku szkolnym o Śląsku.

Zdaniem Gorzelika system edukacji historycznej należy uporządkować tak, by zaczynał się od szczebla lokalnego, przechodził przez wiedzę o regionie, następnie kraju a kończył się na świadomości europejskiej. - Ten raport to wielkie oskarżenie pod adresem twórców obecnego systemu edukacji - twierdzi dr Gorzelik.

Zaskoczony i dumny Krzysztof Hanke

- Jestem kompletnie zaskoczony tą wiadomością! Ale powiem więcej, jeśli tak jest, to znaczy, że moja ciężka praca z kabaretem i na planie "Świętej Wojny" nie idzie na marne i mogę czuć dumę - mówi MM Silesii Krzysztof Hanke, którego młodzi wskazali, jako reprezentanta województwa śląskiego. - Wielokrotnie spotykam się z pozytywnym odbiorem serialu poza naszym regionem. Kaszubi, z którymi o nim rozmawiałem, wręcz nam go zazdroszczą - dodaje Hanke i podkreśla - Dla mnie najbardziej oczywistym reprezentantem naszego regionu jest Kazimierz Kutz.

Krzysztof Hanke nie krył swojego zaskoczenia także faktem, że Kutza uczniowie wymienili dopiero jako piątego w kolejności. - Mam nadzieję, że pan Kazimierz o tym nie wie - ucina Hanke ze swadą.

Zobacz także: Niewolnica Isaura pogodo z Leonciem

Ankietowali wskazali kolejno, według ilości głosów: Adama Małysza (tylko 25 wskazań w całości próby), Krzysztofa Hankego (19), Joannę Bartel (17), Jerzego Dudka (12) i Kazimierza Kutza (10).

Naukowcy biją na alarm!

- Uczniowie są właściwie poza historią, poza przeszłością regionu. Wyniki dotyczące świadomości historycznej młodzieży są smutne. Poza Wojciechem Korfantym w świadomości młodych mieszkańców województwa śląskiego nie ma nikogo. Nieobecna jest przeszłość niemiecka, nie ma postaci życia religijnego, kultury, budowniczych przemysłu. Nacisk szkół na wydobywanie przeszłości żydowskiej powoduje, że jest ona bardziej uświadomiona i uczniowie mają do niej lepszy stosunek, niż do przeszłości niemieckiej - mówił podczas konferencji kolejny z jej uczestników, dr Tomasz Nawrocki.

W dyskusji po ogłoszeniu wyników badań nad poczuciem tożsamości wśród uczniów województwa śląskiego wzięli udział znamienici goście. Wśród nich znalazł się prof. dr hab. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego, poseł Kazimierz Kutz i prof. zw. dr hab. Grzegorz Babiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z niewiedzy rodzą się kompleksy...

Eksperci uważają, że brak edukacji regionalnej skazuje młodzież ze Śląska na stereotypowe myślenie o regionie. Stąd już tylko krok do myślenia o marginalizacji i niskiej wartości Śląska w strukturach państwa.

- Z takim zakompleksionym myśleniem mamy do czynienia co najmniej od początku propagandy PRL, która w dość trwały sposób zunifikowała kilka pokoleń Ślązaków, pomijając całkowicie historię i znaczenie regionu, a podkreślając jedynie akcenty polskie - nie ma wątpliwości Jerzy Gorzelik.

Wkrótce grupa naukowców, działaczy społecznych i wspierających ich polityków złoży w Sejmie RP projekt ustawy zmieniającej dotychczasowy system edukacji. Jak podkreślają pomysłodawcy wprowadzenia do szkół przedmiotu "wiedza o regionie", zmianami zainteresowani są także przedstawiciele innych regionów Polski.

Organizatorem katowickiego spotkania była

Fundacja dla Śląska

.



MM Silesia poleca:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto