MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni i bezrobotni znów przeszli ulicami Katowic

Redakcja
Przeciwko nierówności i dyskryminacji, jak co roku, 1 maja. Bezrobotni, bezdomni i potrzebujący wzięli udział w pochodzie, który przeszedł ulicami Katowic. Coroczne marsze organizuje Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.

W corocznych 1-majowych marszach, organizowanych w Katowicach przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, biorą udział bezdomni, bezrobotni i najbardziej potrzebujące. Manifestują przeciwko dyskryminacji i nierówności społecznej. W tym roku w marszu wzięło udział około 150 osób.

- Manifestację organizujemy tradycyjnie 1 maja, w święto ludzi dyskryminowanych, pokrzywdzonych i  wykorzystywanych. To są osoby bezrobotne, bezdomne, rodziny wielodzietne, byli więźniowie, którzy kończąc karę nie mają co z sobą zrobić - mówi Dietmar Brehmer, przewodniczący Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

1 maja na ulicach Katowic widoczne były sztandary z hasłami ukazującymi trudną sytuację materialną i społeczną uczestników pochodu (w tym roku m.in. "Wasza obojętność to dla nas wyrok" oraz "Zróbcie nam miejsce w waszym życiu"). Potrzebujący przeszli spod siedziby GTCh na katowicki Rynek, gdzie rozegrali pokazowy mecz piłkarski.


Zobacz wideo z marszu w roku 2008:


- Społeczeństwo, szczególnie na Górnym Śląsku, nie jest zorganizowane. W naszym regionie nikt nie chce się zorganizować żeby komuś pomóc. To jest albo pomoc indywidualna, albo pomoc kilku organizacji socjalnych, które istnieją już od dawna. Nic nowego nie powstaje, nad tym ubolewam - mówi Brehmer.

Marsz jest swoistym apelem do polityków o zajęcie się losem ludzi, zamiast wszczynania walk między sobą. Organizatorzy podkreślali, że istnieją duże dysproporcje społeczne, a dziś dziecko robotnika ma dużo mniejsze szanse niż dziecko biznesmena czy profesora. Poruszona została również kwestia subsydiarności. Według Brehmera powinna faworyzować inicjatywę społeczną, przed inicjatywami państwowymi czy samorządowymi.


Dietmar Brehmer, szef Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego

Sami uczestnicy podkreślają, że pozostaje im jedynie nadzieja. Nie wierzą, że marsz może cokolwiek zmienić, ale jest to dla nich jedna z niewielu szans na pokazanie, w jakich warunkach muszą egzystować.

Już tradycyjnie, jak co roku, uczestnicy zjedli po marszu obiad w siedzibie GTCh. Organizacja wydaje corocznie ok. 150 tysięcy posiłków i 30 tysięcy noclegów dla bezdomnych. Istnieje od 1989 roku i prowadzi schronisko dla bezdomnych, noclegownię, ogrzewalnię oraz świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących.


MM poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto