Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Będzie generalny remont koryta rzeki Białej. Woda dla wszystkich [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Przechadzki bulwarami Wisły w Krakowie uwielbiają mieszkańcy i turyści
Przechadzki bulwarami Wisły w Krakowie uwielbiają mieszkańcy i turyści arch.
Łagodne zejście nad wodę, wygodne miejsce do tego, by posiedzieć czy może nawet poleżakować nad rzeką. A wszystko w ścisłym centrum Bielska-Białej, nieopodal pawilonu Klimczok i galerii handlowej Sfera. Brzmi pięknie? Zdecydowanie tak. I wszystko wskazuje, że pięknie będzie.

W przyszłym roku koryto rzeki Białej czeka generalny remont po powodzi z maja 2010 roku. Pieniądze na to wyłoży Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Pozostaje tylko kwestia, jak przy okazji ciekawie zagospodarować brzegi Białej.

Jacek Bożek, szef Stowarzyszenia Kulturalno-Ekologicznego Klub Gaja z Wilkowic, od lat proponuje, by Białą w centrum miasta otworzyć dla mieszkańców. Nie inaczej było podczas spotkania z projektantami planowanego remontu, w którym wzięli udział przedstawiciele miasta oraz Centrum Handlowego Sfera.

- Pomysł jest taki, żeby na krótkim odcinku rzeki w okolicy mostu przy ulicy 11 Listopada wykonać szerokie schody. Takie na 10-15 metrów szerokości - mówi ekolog. - Wtedy ludzie mogliby siadać sobie nad rzeką, nawet po tych schodach zejść do wody. Jednocześnie schody spełniłyby swoją rolę przeciwpowodziową - dodaje lider Klubu Gaja.

Podkreśla jednocześnie, że miejsce jest znakomite, bo choć położone w centrum, to posiada przestrzeń na przykład wokół pomnika Reksia, gdzie często przesiadują rodzice z dziećmi. W rejonie mostu nad Białą krzyżują się także szlaki piesze z różnych części centrum. - Nasz pomysł spodobał się, teraz dyskutują nad nim inżynierowie - podkreśla.

Tadeusz Januchta, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska bielskiego Ratusza przyznaje, że generalna naprawa koryt i cieków wodnych Białej przeprowadzona zostanie w 2012 roku.

- Teraz trwają doraźne prace w rejonie Gemini Parku i koszar. Muszą być wykonane przed przyszłorocznym remontem - zaznacza. Obecnie naprawiane są mury ochronne, które zostały naruszone przez powódź. - W niektórych miejscach nawet przewrócone jak klocki - zaznacza Januchta.

Generalny remont koryta Białej ma kosztować 29,5 mln złotych.


Spacer nad rzeką jest atrakcją dla mieszkańców i gości

Nadbrzeża w małych i dużych miastach zmieniają się, bo urzędnicy wiedzą, że warto je wykorzystywać.

Przykładów nie trzeba wca-le daleko szukać. W Beskidach numerem jeden są bulwary w Węgierskiej Górce. Gmina umiejętnie wykorzystała atut rzeki, tworząc w jej okolicy ścieżki pieszo-rowerowe, oświetlony deptak czy zgrabną kładkę nad Sołą. Nad remontem bulwarów pracuje Szczyrk, który chce ze spacerów nad Żylicą uczynić jedną ze swych atrakcji. We Wrocławiu atutem jest Odra, wzdłuż której wkrótce ruszy modernizacja nabrzeży, a także budowa nowych traktów spacerowych. W Krakowie spacer bulwarami Wisły to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu.


Rzeka tworzy różne klimaty - Rozmowa z dr inż. arch. Aliną Pancewicz z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej

Rzeki w centrach miast nam raczej przeszkadzają czy wręcz przeciwnie?
Bywa z tym różnie. Zależy czy to mała, czy duża rzeka, jak wielkie jest miasto, jakie są powiązania między tym. Podam nasz polski przykład: w Polanicy bardzo fajnie została wykonana rewitalizacja części nadrzecznej. Przez użyte materiały, np. schody prowadzące w paru miejscach nad wodę, oświetlenie i świetnie dobraną zieleń zrobiono z tego bardzo atrakcyjne miejsce. Często dąży się do tego, by pozyskać rzekę jako element centrum. Przy założeniu, że koryto zostanie uregulowane, a rzeka oczyszczona, należy dążyć do tego, by była elementem centrotwórczym.

Jakie są trendy dotyczące zagospodarowania rzek?
Trudno uogólnić i podać jeden modelowy sposób. Rzeka tworzy w miastach różne klimaty. Wiele zależy od samego miejsca: czy pozwolić ludziom zejść nad wodę, czy dać możliwość tylko wglądu na nią, a to, co przylega do rzeki wykorzystać na funkcje usługowe czy handlowe. Po pierwsze trzeba mieć wizję i pomysł, a później opracowywać fragmenty.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto