Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała zostanie stolicą nordic walking? Czym się zajmuje Fundacja Na Przełaj?

Jacek Drost
Spacer z kijkami cieszy się coraz większą popularnością
Spacer z kijkami cieszy się coraz większą popularnością Paweł Relikowski
Setki kilometrów górskich tras, dziesiątki ludzi spacerujących w wolnych chwilach z kijkami, a teraz jeszcze Fundacja Na Przełaj. Bielsko-Biała chce stać się polską stolicą nordic walking i wiele wskazuje na to, że tak się stanie. Kiedy? Na razie nie wiadomo, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku.

- Nordic walking jest coraz popularniejsze w Polsce. Tymczasem Bielsko-Biała ma znakomite ukształtowanie terenu i chcemy to wykorzystać do rozwoju tej formy rekreacji - mówi Rafał Bier, który do tej pory był znany z organizacji nad Białą cieszących się ogromną popularnością Międzynarodowych Zlotów Pojazdów Militarnych Operacja Południe, a teraz dodatkowo zaangażował się w działalność Fundacji Na Przełaj, chcącej skupić wokół siebie miłośników nordic walking i biegów górskich. - Naszym cichym marzeniem jest, żeby miasto zostało polską stolicą nordic walking. Będziemy robić wszystko, żeby tak się stało.

Fundacja Na Przełaj działa od niedawna, ale ma ambitne plany. Zamierza postarać się o to, żeby górskie szlaki w Bielsku-Białej i okolicy zostały odpowiednio oznaczone, by powstały na nich punkty przystankowe do odpoczynku, najlepiej z ładnymi widokami. Ale to nie wszystko.

- Mamy uprawnienia instruktorskie, znamy techniki chodzenia, wiemy, jakiego sprzętu używać, więc zamierzamy także organizować szkolenia dla wszystkich chętnych, podczas których chcemy podpowiedzieć osobom uprawiającym nordic walking, jak najlepiej wykorzystać tę formę rekreacji, na co powinni zwracać uwagę, jak poprowadzić rozgrzewkę - dodaje Wioletta Piecha, wiceprezes Fundacji.

Dorota Łaba, prezes Fundacji Na Przełaj, uprawia biegi górskie od ośmiu lat, chodzi także z kijkami.

- Tras mamy mnóstwo. Górskich szlaków nie brakuje. Jeśli chodzi o dłuższe dystanse do biegania górskiego, to moją ulubioną trasą jest prowadząca od Dębowca aż po Równicę w Us-troniu. Dla mnie to nie tylko forma wypoczynku, ale także sposób na życie - podkreśla Łaba.

Pierwszą imprezą, jaką zorganizuje fundacji, będzie Górska Majówka. Odbędzie się 1 maja w dzielnicy Wapienica. Mile widziane są całe rodziny.

Warto wiedzieć o nordic walking:
To forma relaksacji wymyślona w Finladnii w latach 20. ubiegłego wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Polega na marszu ze specjalnymi kijkami. Dobre kije można kupić już od 130 zł. Im lżejszy i wytrzymalszy kij, lepszy i wygodniejszy uchwyt, tym cena jest wyższa. Tanie kije są najczęściej aluminiowe, ale są ciężkie i sztywne. Idealne to wykonane z kompozytu włókna węglowego i włókna szklanego.

W porównaniu do zwyczajnego marszu w nordic walking inaczej pracują poszczególne części ciała, m.in. mięśnie klatki piersiowej, ramion czy brzucha. Rozwijane są np. wszystkie mięśnie kończyn dolnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków.

Ta forma rekreacji jest wskazana m.in. dla ludzi pracujących za biurkiem lub mających większą czy mniejszą nadwagę (w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20 do 40 procent kalorii więcej).

Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek. Od kilku lat działa Polska Federacja Nordic Walking.


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto