Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro ESK zapowiada imprezową wiosnę

Małgorzata Schuster
Małgorzata Schuster
Festiwal muzyki hip-hiopowej, promocja poprzez graffiti i ...
Festiwal muzyki hip-hiopowej, promocja poprzez graffiti i ... Paweł Mrowiec
Katowice budzą się z zimowego snu. W najbliższych miesiącach miasto znów ożyje! Sprawdź co przygotowało biuro ESK 2016 dla Katowic.

Na początek hip-hop

Miasto chce odświeżyć pamięć o nieżyjącym Magiku. – W kwietniu odbędzie się duży festiwal muzyczny poświęcony członkowi legendarnej Paktofoniki i Kalibra 44 – mówi Mirek Rusecki z biura ESK 2016 dla Katowic. Festiwal ma się zacząć od występu Rahima, dawnego przyjaciela Magika i członka Paktofoniki.

Grafficiarze idą na wojnę

Kolejnym elementem będzie śląska scena street art,**czyli propagowanie sztuki graffiti. - Kilka ścian w mieście przyozdobi kunsztowne graffiti, stworzone przez najlepszych śląskich undergroundowych artystów – mówi Rusecki. Odbędzie się również pojedynek na spraye**. Na przeciwko siebie staną śląscy i warszawscy grafficiarze. Kto bedzie lepszy? Zdecyduje publiczność.

Promocja poprzez sztukę

Biuro ESK chce, aby pod katowickie wiadukty wróciło graffiti. Mają na nich powstać różne graffiti. Przejście łączące Bogucice z osiedlem Gwiazdy będzie w całości poświęcone życiu i twórczości Magika. Ten wybitny artysta pochodzi z Bogucic.

Miesiąc nowych mediów

W maju odbędą się Videonalia czyli festiwal nowych technologii. Tematem przewodnim będzie „Nowe technologie a rozwój regionu”. – Na razie jeszcze dopracowujemy szczegóły – informuje Karol Piekarski, koordynator Videonaliów – ale wiemy, że na pewno zostaną zaprezentowane różne prace, będące innowacyjnym połączeniem nowych technologii i zwykłej wyobraźni. – oświadcza. Młodzież w wieku 18-24 lata będzie mogła wziąć udział w specjalnych warsztatach. Głównym gościem będzie grupa młodych ludzi z Niemiec. Cały festiwal będzie trwał kilka weekendów i będzie im towarzyszyło sporo dodatkowych imprez. Videonalia mają czysto edukacyjny i zachęcający do korzystania z nowych technologii.

Studenckie pomysły

Już teraz ruszyły Studenckie Biura Projektów. Inicjatywa została podjęta razem z radiem studenckim Egida i ma na celu pomoc w realizacji studenckich pomysłów. Działania przebiegają kilkoma torami – tłumaczy koordynatorka SBP, Hanna Kostrzewska – z jednej strony SBP działają podobnie jak Biuro Karier, tylko na razie bez wolontariatu. Czyli staramy się łączyć studenckie projekty, bo razem zawsze łatwiej, no i ważne są nowe kontakty – mówi Kostrzewska. Najnowszym przykładem takiego działania jest połączenie koła naukowego Uniwersytetu Ekonomicznego z kołem naukowym socjologów z Uniwersytetu Śląskiego. Drugi obszar obszar jest bardziej eventowy.

Studenci studentom

Kolejnym realizowanym projektem jest Platforma Konkursowa – studenci mogą zgłaszać projekty obywatelskich inicjatyw, które mają służyć innym studentom. – Nie ograniczamy się tylko do projektów czysto kulturalnych, czyli można zgłaszać pomysły dotyczące wszystkich dziedzin – zachęca Kostrzewska – Nagrodą jest to, że biuro wcieli w życie taki studencki projekt. Zależnie od kosztorysów i rodzaju pomysłów, Biuro ESK może zorganizować od 1 do 5 projektów. – informuje Kostrzewska. Nabór zaczyna się już od teraz i potrwa do 30 kwietnia. Wszystkie formularze sa na stronie Biura ESK.

Spotkajmy się w knajpie

Od października w pubie Panorama w Katowicach-Ligocie są organizowane koncerty pod hasłem Dziki Ogród. Do tej pory odbyły się trzy takie spotkania. Sprzyjają one nawiązaniu nowych kontaktów, poznaniu ludzi, a także zaprezentowaniu się przed szerszą publicznością.

Śląsk - Europa

- Planowane są też spotkania i dyskusje, zorganizowane specjalnie dla studentów z międzynarodowego programu Erasmus. – mówi koordynatorka – Jesteśmy ciekawi, jak się obcokrajowcom żyje u nas, jak im się podoba nasze miasto i okolice, co o nas sądzą.

Współpraca z miastami

Oprócz tego powstają właśnie kluby partnerskie ESK, w których można się dowiedzieć wszystkich informacji a propos działalności ESK. Obecnie z Katowicami współpracuje Ruda Śląska i Tychy. Trwają rozmowy z 5 kolejnymi miastami. – Nie wiadomo jednak, w którym kierunku to wszystko pójdze, dlatego nie zdradzam, o których miastach mowa – śmieje się Kostrzewska – Jednym z zadań miast partnerskich jest wskazanie miejsc, które mogłyby posłużyć za Ambasady ESK. Takie Ambasady to bazy inicjatyw, projektów, informacji, a także miejsce konferencji, spotkań, koncertów. – dodaje koordynatorka.

Podobne artykuły:

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto