MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek nieczynnego szpitala przy ulicy Bema w Raciborzu będzie siedzibą sądu. Powstanie w nim między innymi ośrodek kuratorski

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
INWESTYCJE. Za ponad 20 milionów złotych, gruntownie zmodernizowany zostanie budynek starego szpitala w Raciborzu. Mieszczący się przy ulicy Bema zabytkowy gmach, od wielu lat stoi i straszy. Po przebudowie stanie się jednak miejscem dla raciborskiego sądownictwa, gdzie mieścić się będzie ośrodek kuratorski oraz miejsce na archiwalia. - Raciborski sąd potrzebuje dodatkowej powierzchni, bo mimo, że posiada dwa piękne i historyczne gmachy, wciąż ma niedobór pod względem metrów kwadratowych - podkreślał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś dodając, że sądownictwo musi oznaczać łatwy dostęp do sądów dla ludzi.

Budynek starego szpitala w Raciborzu zostanie przebudowany

W piątek 13 października, podpisana został umowa na modernizację zabytkowego budynku dawnego szpitala, mieszczącego się przy ulicy Bema w Raciborzu. Od wielu lat budynek niszczeje i stał się miejscem przebywania osób postronnych. Po gruntownej modernizacji, stanie się jednak miejscem dla raciborskiego sądownictwa. W odnowionym budynku będzie się mieścić ośrodek kuratorski oraz miejsce na archiwalia.

- Ciągle rosną potrzeby sądownictwa dotyczących przechowywania archiwaliów - nie tylko Sądu Rejonowego w Raciborzu, ale i całego okręgu rybnickiego - mówił wiceminister sprawiedliwości.

Jak podkreśla wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, to niezwykle kluczowa inwestycja, z uwagi na potrzebę dodatkowej powierzchni dla raciborskiego sądu.

- Biorąc pod uwagę kubaturę obu budynków, raciborski sąd odstaje od standardu, którzy przewidzieliśmy i który powinien być realizowany w sądownictwie powszechnym w całej Polsce. W wielu miejscach budujemy od zera nowe gmachy, które spełniają zapotrzebowanie związane z metrażem, ale w wielu miejscach inwestujemy również w zabytkowe budynki. To wyraz odpowiedzialności i troski - podkreślał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Jak podkreślał wiceminister Michał Woś, sądy muszą znajdować się blisko ludzi, by każdy kto ma taką potrzebę, mógł swobodnie z nich korzystać. Adaptacja budynku przy ulicy Bema w Raciborzu, ma być również odpowiedzią na potrzeby pracowników raciborskich sądów. Dzięki temu mają pracować w bardziej komfortowych warunkach.

- Dlatego realizujemy liczne inwestycje w sądownictwo w całej Polsce, żeby sądy były blisko ludzi. To również z myślą i troską o tych, którzy w tych sądach pracują - mówił wiceminister Woś.

Jak podkreślano podczas podpisywania umowy na modernizację budynku, odnowiony gmach ma zostać oddany do użytku w 2026 roku. Inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych.

W budynku starego szpitala znajdzie się miejsce dla ośrodka kuratorskiego i na archiwalia
W budynku starego szpitala znajdzie się miejsce dla ośrodka kuratorskiego i na archiwalia RL

Zabytkowy budynek winiarni w Raciborzu zostanie gruntownie wyremontowany

Zmiany obejmą nie tylko budynek starego szpitala, ale i zabytkowej winiarni, gdzie również będzie się mieścił gmach sądu. W środę 4 października, podpisano umowę na wykupienie budynku przy ul. Zborowej w Raciborzu przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Miejsce gdzie niegdyś mieścił się zespół hurtowni i składu win, wkrótce stanie się siedzibą Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej.

Obiekt ma zostać w pełni wyposażony i dostosowany do najwyższych standardów, zachowując swój historyczny charakter. Przeniesienie w to miejsce Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku pozwoli z kolei na oszczędności dla państwa.

- W gmachu tym zmieści się archiwum dowodów rzeczowych dla całej apelacji, którego obecnie brakuje. W skali całej Polski ponosimy miliony złotych kosztów na wynajem kolejnych pomieszczeń związanych z archiwaliami sądowymi. Ten budynek nadaje się do tego idealnie - mówił wówczas wiceminister sprawiedliwości.

Sąd Apelacyjny w Katowicach nabył budynek zabytkowej winiarni za kwotę 1,2 mln zł. Nieruchomość położona w centrum Raciborza została nabyta w licytacji komorniczej. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 38 milionów złotych.

W budynku starego szpitala znajdzie się miejsce dla ośrodka kuratorskiego i na archiwalia

Budynek nieczynnego szpitala przy ulicy Bema w Raciborzu będ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto