Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomska Agora rośnie w oczach [Wizualizacje + Wideo]

Redakcja
Prace przy inwestycji nie zwalniają tempa, a wręcz wyprzedzają harmonogram. Znamy już również wygląd przyszłego parkingu przy galerii, który wybuduje firma Erbud S.A.

Już za rok i dwa miesiące bytomianie oraz mieszkańcy regionu będą mogli odwiedzić wielofunkcyjną galerię

Agora Bytom

, która powstaje w centrum miasta w pobliżu Rynku. Na czterech kondygnacjach galerii o łącznej powierzchni użytkowej 55 000 m2 mieścić się będzie 120 sklepów i punktów usługowych, wieloekranowe kino, liczne kawiarnie i restauracje, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Zaplanowano także rozbudowaną wewnętrzną przestrzeń publiczną: odwiedzający będą mogli korzystać z przestrzeni placu centralnego, a przed galerią znajdzie się skwer z ławeczkami i fontanną, obsadzony roślinnością.

Szybkość ma znaczenie

Prace przy budowie postępują w iście imponującym tempie, wyprzedzając harmonogram, co ma swoje uzasadnienie. - Duża intensywność robót podyktowana jest chęcią zmniejszenia do niezbędnego minimum wszelkich niedogodności, wynikających z prowadzenia tak wielkiej i skomplikowanej budowy w ścisłym centrum miasta - tłumaczy Katarzyna Skalska, marketing manager w firmie Braaten+Pedersen plus Partners. - Im szybciej zakończy się budowa, tym szybciej przeminą uciążliwości z nią związane - dodaje.


Tak będzie wyglądał parking od strony ulicy Webera wiz. ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze



Technikalia

Żelbetowa konstrukcja obiektu przerosła już płot i w bardzo szybkim tempie pnie się coraz wyżej. Całość budowy podzielono ze względów technologicznych na trzy segmenty. -  Segment s1 (pierwszy licząc od ul. Piekarskiej) to 2 kondygnacje podziemne i 4 naziemne - mówi Andrzej Waliszewski, manager projektu Agora Bytom.


A tak od strony ulicy Kwietniewskiego wiz. ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze


Segment S2 i segment S3 składają się z 1 kondygnacji podziemnej i 4 naziemnych. Obecnie na obu tych poziomach realizuje się prace już na poziomie +2 - wylewane są stropy oraz słupy, które w przyszłości podeprą strop poziomu +3. Zaawansowanie prac na obu tych segmentach sięga już 50-55%. Jako ciekawostkę można potraktować informację, iż na placu budowy galerii Agora Bytom do dziś zamontowano już 2.200 ton stali, to tylko o 100 ton mniej niż ilość stali, którą zużyto na budowę Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Gdy w roku 1910 cesarz Wilhelm II uczestniczył w jego uroczystym otwarciu, był to wówczas największy wiszący most na świecie. Ilość wylanego betonu konstrukcyjnego to aż 18.000 m3.

Planowany termin zakończenia prac żelbetowych (łącznie ze stropem) na poziomie +1 w całym obiekcie to koniec listopada 2009. Oddanie budynku w stanie surowym nastąpi w kwietniu 2010. Inwestorem jest duńska firma Braaten+Pedersen plus Partners. Otwarcie obiektu zaplanowano na listopad 2010 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 90 mln euro.


Strona WWW inwestycji


Rozpoczyna się budowa parkingu

Sama galeria to jednak nie wszystko, już w październiku rusza budowa wielopoziomowego parkingu pomiędzy ulicami Browarnianą i Kwietniewskiego. 5 września podpisano w tym celu stosowną umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, spółką Erbud S.A. Cały obiekt, dzięki zastosowaniu dużej ilości szkła oraz cegły, harmonijnie wkomponuje się w okoliczną ścisłą zabudowę, a wraz z powstającą obok galerią stanie się nowoczesną wizytówką miasta. Jednocześnie będzie to pierwszy w Bytomiu wielopoziomowy parking, dzięki któremu choć częściowo zostanie rozwiązany problem braku miejsc postojowych w ścisłym centrum miasta.

Parking pomieści 960 samochodów. Składać się będzie z jednej kondygnacji podziemnej, oraz 6 naziemnych, a ostatnia z nich będzie powierzchnią otwartą, pozbawioną dachu. W fasadę budynku od strony ulic Browarnianej i Webera wkomponowana będzie stara kamienica znajdująca się przy Browarnianej 6, oraz fragment zniszczonej secesyjnej kamienicy przy ul. Webera 3. Ponieważ budynek ten zachował się jedynie w części parterowej, pozostała jego część zostanie odtworzona w formie rysunku na szklanej ścianie, która znajdzie się w tym miejscu elewacji. Na poziomie -1 zaprojektowano przestrzeń dla myjni samochodowej, a na poziomie 0 znajdą się 4 małe lokale handlowe.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto