MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomskie CSW Kronika przygotowuje kolejny projekt dla dzieci

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Włączenia do dyskusji, pracy twórczej na równorzędnych zasadach artystów i dzieci - to jedne z głównych założeń projektu "Projekt: Wyspa", który już niedługo rozpocznie się w bytomskiej Kronice.

"Projekt: Wyspa" jest kolejną, czwartą już wystawą skierowaną przede wszystkim do młodszego odbiorcy - W założeniu projekt ma mieć charakter integracyjny, łączący różnorodne punkty widzenia, wolny od przekonania o elitarności sztuki, wykluczającej dzieci - jako odbiorców sztuki współczesnej, ale także twórców - wyjaśnia Agata Tecl, kuratorka projektu - To oznacza uwolnienie niesamowitej dziecięcej energii, ukierunkowanej na twórcze działanie i myślenie, ale jednoczenie gotowość konfrontacji z zupełnie innym punktem widzenia - dodaje.

Projekt odbędzie się w dniach 21 sierpnia - 25 września 2010, otwarcie zaplanowano na 21 sierpnia godz. 17:00, a finisaż 25 września o godzinie 12.00 W projekcie udział biorą: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mikołaj Długosz, Levon Flyjan, Marek Glinkowski, Marcin Gokieli i Piotr Wysocki, Joanna Rajkowska, Nicolas Reibel i dzieci. Kuratorką jest wspomniana już Agata Tecl, a współpracuje z nią Martyna Tecl.

"U podstaw Projektu: Wyspa leży idea demokratyzacji sztuki, włączenia do dyskusji, pracy twórczej na równorzędnych zasadach artystów i dzieci, bez sztucznie tworzonego dystansu, bez budowania dystansującego niepotrzebnego podium. Kiedy najmłodsi stają się pełnoprawnymi partnerami, rodzi się platforma swobodnej wymiany myśli i pomysłów. Chodzi w niej o zderzenie różnych perspektyw i znalezienie sensu istotnego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wspólnie stają się twórcami znaczeń" możemy przeczytać w opisie pomysłu.

I tak na przykład Joanna Rajkowska zachęciła dzieci polskie i mieszkańców bytomskiego ośrodka dla uchodźców (z Czeczeni, Gruzji i Rosji) do twórczej zmiany czarno-białych zdjęć Bytomia. Agata Biskup z Przemkiem Czepurko wspólnie z dziećmi stworzą plan i podczas warsztatów w ramach Wakacyjnej Świetlicy Sztuki wybudują na jego podstawie łódkę. Po zakończeniu wystawy łódka zostanie przycumowana do wysepki znajdującej się na bytomskim stawie, który przez laty pełnił rolę idyllicznego centrum rekreacyjnego miasta. Instalacja ta zostanie połączona z akcją miejską Nicolasa Reibela.

Zupełnie inna perspektywa pojawi się w pracy zrealizowanej wspólnie przez Marka Glinkowskiego, Piotra Wysockiego i Marcina Gokielego, której punktem wyjścia jest refleksja nad „wyspą” rozumianą jako obszar wykluczenia.Na wystawie zostaną zaprezentowane efekty kolejnych zajęć, które odbyły się w ośrodku dla uchodźców, podczas których kluczowym zagadnieniem stało się pytanie o możliwość przekroczenia tego, co wydaje się nieprzekraczalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto