Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Capoeira - Brazylia w sercu Górnego Śląska

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Taniec, walka, muzyka, akrobacje - jednym słowem capoeira.

Capoeira to przede wszystkim sztuka walki i gra, ale na jej całość składa się wiele elementów.

- Warto tu wspomnieć, że nieodzownym jej składnikiem jest zarówno taniec, jak i akrobatyka czy śpiew i muzyka, tworzona przy użyciu takich instrumentów, jak berimbau, pandeiro czy atabaque. Capoeira łączy te elementy, dzięki czemu jest tak różnorodna i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie – tłumaczy Łukasz Tadla, instruktor capoeiry.

Kształtowała się w samej Brazylii, tam nabierała formy takiej, jaką ma obecnie. Jednak jej pochodzenie jest afrykańskie. Wykrystalizowała się ona z wielu tamtejszych walk i tańców.

- Początkowo była to walka z założenia ukrywana pod postacią tańca. Tłumaczyć można to faktem, że w Brazylii panowało niewolnictwo. Zakazywano uprawiania jakichkolwiek sztuk walk, gdyż one wzmacniały przynależność grupową i pewność siebie. Tego właśnie najbardziej obawiali się „panowie” – dodaje Łukasz Tadla

POLECAMY!

OFF Festival 2011: zdjęcia z koncertów


OFF Festival 2011: zdjęcia publiczności

W 1998 r. na warsztaty do Polski przyjechał  ówczesny mistrz, który zobaczył ile ludzi w Polsce chce zgłębiać tajniki capoeiry i tym właśnie sposobem w 1999 powstała pierwsza oficjalna grupa Capoeira. Klub w Katowicach istnieje już od około 10 lat.

- Klub szybko się rozwija i ciągle przybywa osób chcących trenować razem z nami. Na trening może przyjść każdy, niezależnie od wieku czy płci. Dla dzieci to jest doskonała zabawa. Co więcej, takie maluchy szybciej uczą się koordynacji ruchowej, jak i sprawniej rozwijają swoją motorykę – wyjaśnia Łukasz Tadla - Jeżeli jest taka chęć to capoeira może przybierać postać walki kontaktowej, ale najczęściej jest to gra – symulowanie walki. Dzięki aspektowi gry, osoba dorosła bez problemu i na tych samych zasadach może konkurować z osobą młodszą czy lżejszą od siebie.

Kontuzje pojawiają się jak w każdym sporcie.

- Sam po jedenastu latach treningu skręciłem kolano i był to mój najpoważniejszy wypadek. Warto też podkreślić, że łatwiej i szybciej wyjść z kontuzji osobie, która trenuje – mówi Łukasz Tadla - Bywają chwile, kiedy zastanawiam się nad celowością tego, co robię, ale tak szybko jak się pojawiają tak samo szybko znikają. Dzięki ludziom, którzy mnie otaczają, dostaję odpowiednią motywację do dalszych treningów i pracy nad sobą.

Od 5 do 11 września wszystkie zajęcia Capoeira w klubie w Katowicach będą darmowe i każdy może w nich wziąć udział.

Zobacz nasze fotogalerie!

Najładniejsze Ślązaczki

Dziewczyny Ryśka


Moda po śląsku
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto