18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cementownia Grodziec do rozbiórki? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
Kilkadziesiąt lat temu tętniło tu życie. Produkowano tu najlepszy w Europie cement portlandzki. Była to pierwsza cementownia w Polsce i druga w Europie. Zamknięto ją w 1979 roku. Teraz, po 33 latach nie ma pomysłu na to, co dalej zrobić z tym obiektem.

Pozostałości po budynkach zakładu rozpadają się i stanowią zagrożenie dla przychodzących tu ludzi. W miniony poniedziałek miejsce to obejrzał m.in. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

- Z tego, co widziałem stan techniczny budowli jest fatalny - mówi Dariusz Wdowicki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Będzinie. - Będziemy rozmawiać z urzędem, co dalej w tej sprawie. Nie możemy wydać decyzji o zabezpieczeniu terenów, a jedynie o zabezpieczeniu budynków. Ich stan jest jednak taki, że należało by je wyburzyć - dodaje.

Czy więc malownicze ruiny cementowni znikną z krajobrazu Grodźca. Jeszcze parę lat temu nawet nie dopuszczano takiej myśli. Cementownia została wpisana na Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. W 2008 roku Będzin otrzymał 70 tysięcy euro z Europejskiego Programu Współpracy Transnarodowej. Z Polski podobne dofinansowanie wówczas otrzymał tylko Poznań i Sopot. Miasto dołożyło do tego wtedy 54 tys. zł i w ramach projektu powstały... dwie koncepcje zagospodarowania terenu. Na tym koniec, bo na resztę już pieniędzy brak.

- Pieniądze zostały przeznaczone na studia i analizy obszaru oraz wykorzystania go. Taki był cel - tłumaczy Andrzej Adamczak z Urzędu Miejskiego w Będzinie, który był koordynatorem tego projektu. - Koncepcje powstały, reszta jest już poza mną. Cały czas jednak rozliczamy projekt i domykamy ostatnie kwestie - dodaje.

Pierwsza koncepcja zakładała stworzenie na terenie cementowni poprzemysłowego miasta ogrodu. Druga zakładała stworzenie centrum kulturalnego. Tą koncepcją interesował się Johann Bros, ten sam który jest właścicielem szybu Wilson w Katowicach. Obie koncepcje zakładały zachowanie charakteru Cementowni "Grodziec", która zajmuje 12 hektarów. Szacowano wówczas, że koszty przebudowy mogą sięgać 100 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto